
Tömegesen elpusztulhatnak a méhek
Fotó: Beliczay László
A legújabb kutatások szerint a madarakra és méhekre is életveszélyes lehet a petárdázás és a tűzijáték. Így január elején jó tehát tisztában lennünk azzal, hogy nemcsak a házi kedvenceket – kutyákat és macskákat – zavarta a petárdázás.
2025. január 02., 14:012025. január 02., 14:01
Szerencsésen túl vagyunk a több helyen karácsony óta tartó és az újévre is áttolódott petárdázásokon, robbantgatásokon – a nyugodt újévben azonban érdemes egy fontos tényre is kitérnünk. Azt már tudjuk, hogy a tűzijáték és az azzal járó zaj és füst milyen ijesztő tud lenni a háziállatok számára: többen elmenekülnek, reszketnek, napokig nem esznek rendesen. De most a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a tűzijáték, petárdázás a madarakra és méhekre is életveszélyes lehet.
A madarak sokkal többen repülnek a tűzijátkok környékén
Fotó: Milvus Csoport
Borsos Tibor méhész közösségi oldalán írja: „Az egész évben szorgosan gyűjtögető méhek ősz végén nyugovóra térnek. Nem alszanak, hanem a kaptárakban egy jó nagy fürtöt alkotva vigyáznak egymásra. A fürt közepén tartózkodik a királynő, őt körülveszi családja, akik a megfelelő meleget biztosítják a téli fagyos napokon is. Amikor a kaptárban fagypont alá esik a hőmérséklet, akkor a méhek egymással helyet cserélve védik magukat és az anyát. A belső kijön a külső helyére (fagyoskodni), a külső bemegy belülre melegedni. Kis idő múlva újra helyet cserélnek, és így tovább.
A Milvus Csoport közösségi oldalán hívják fel a figyelmet arra, hogy a Hollandiában végzett legújabb kutatások szerint a madarakra is rossz hatással vannak a tűzijátékok. A kutatást, abban az országban végezték, amely az Európai Unióban felhasznált tűzijátékok 22 százalékát biztosítja, és ahol nagy hagyománya van az évváltást kísérő fényes robbantgatásoknak.
„A legújabb, Hollandiában végzett kutatás, amelynek szerzője Bart Hoekstra, az Amszterdami Egyetem munkatársa, kimutatta, hogy átlagosan körülbelül ezerszer több madár repült szilveszter éjszakáján, mint más éjjeleken. A tűzijáték okozta zavarás leginkább az első öt kilométeren belül érezteti hatását, azonban a madarak repülési aktivitása még 10 kilométeres távolságban is tízszeresen intenzívebb maradt. A legnagyobb zavarást a nagytestű madarak szenvedték el.
Ez a zavarás nagyon nagy energiafelhasználást okoz, ami valószínűleg több időt és energiát igényel majd a következő napokban, amit az élelem keresésére kell fordítaniuk. A stressz mutatói, mint például a szívritmus és a testhőmérséklet, a tűzijátékok befejezése után még több órán át magasabbak maradhatnak” – olvasható a Milvus oldalán.
Szép, de veszélyes
Fotó: Nyárádmente Fesztivál
Hollandiában – részben a legújabb kutatások hatására – egyre több település dönt úgy, hogy lemond a pirotechnikai eszközök használatáról.
Marosvásárhelyen is volt hasonló próbálkozás, de csak egy évben, aztán a lézerfényektől visszatértek a hagyományos tűzijátékhoz.
Ilie Bolojan kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kijelentette, ha a szociáldemokraták kilépnek a kormányból, elrendeli a PSD által kormányzati tisztségekbe javasolt személyek leváltását.
Több fiatal is egy körhinta típusú, magasított berendezésben rekedt vasárnapról hétfőre virradó éjjel egy karánsebesi élményparkban.
Hétfőn dönt a Szociáldemokrata Párt (PSD) arról, hogy megvonja-e a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől.
Többszáz jogosítványt vontak be az elmúlt 24 órában országszerte, többek között gyorshajtás és ittasvezetés miatt – derül ki a rendőrség vasárnapi közleményéből.
Ellenőrizni fogják a fogyatékossággal élő személyeket is foglalkoztató úgynevezett védett egységeket, az intézkedést Florin Manole munkaügyi miniszter rendelte el.
Szeretett vándormadaraink hazatértek, elfoglalták fészkeiket és legtöbbjük már megkezdte a családalapítást. Mégis lehetnek olyan gólyák, amelyek még a fészkeléssel bajlódnak – mutatjuk, mit tehetünk értük, illetve a jövőbeli fiókák épségéért.
Alig egy hét alatt összesen 20 európai elfogatóparancsot hajtott végre a Román Rendőrség, és több száz személyt azonosítottak a SIRENE-együttműködés révén.
Őrizetbe vettek a hatóságok két Brassó megyei vadászt, akik engedély nélkül lelőttek egy barnamedvét.
Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.
A magyarországi országgyűlési választásokon leadott összes szavazatot megszámolták szombatra, a Tisza pedig növelni tudta a képviselői mandátumainak számát, a kétharmad pedig még egyértelműbb lett.
szóljon hozzá!