Hirdetés
Hirdetés

Toy Story, ránk szabva

A történet különlegessége, hogy a boszorkányok szemszögéből van bemutatva •  Fotó: Jakab Lóránt

A történet különlegessége, hogy a boszorkányok szemszögéből van bemutatva

Fotó: Jakab Lóránt

Akár a Toy Storyban – Játékháború c. mesefilmben –, a Figura új előadásában is megelevenedett játékok mutatják meg, hogy ők is éreznek, van akaratuk és képesek cselekedni. A legkisebb boszorkány című mesejáték bemutatójára vasárnap délután 5 órától várja a közönséget a gyergyószentmiklósi színház.

Pethő Melánia

2017. szeptember 20., 18:282017. szeptember 20., 18:28

Az évad első bemutatójára készül a Figura – Nagy Regina rendezésében A legkisebb boszorkány című mesejátékot viszi színre a társulat. A produkció Lázár Ervin azonos című meséje nyomán készült, a Figura társulatára írt színpadi adaptáció szerzője Demeter Kata dramaturg.

A készülő előadásról az alkotócsapat sajtótájékoztatón számolt be. Nagy Regina elmondta, a mesébe szőtt anderseni motívum volt az, ami miatt Lázár Ervin művei közül éppen A legkisebb boszorkány címűre esett a választása: a kis hableány történetéhez hasonlóan, a királyfiba viszonzatlanul szerelmes kis boszorkány is feláldozza magát azért, hogy akit szeret, az boldog lehessen. A műválasztáshoz az is hozzájárult, hogy

Hirdetés

nem éppen szokványos módon tálalja a történetet, hanem a boszorkányok szemszögéből mutatja be

– tette hozzá. A legkisebb boszorkány tulajdonképpen egy népmese, amit Lázár Ervin Ári Lajos szatmári cigány mesemondótól hallva jegyzett le – tájékoztatott a rendező. A népmesék jellemzőire kitérve arról számolt be, hogy mint ilyen,

a kiválasztott mű is „igen komplikált”, a történet szerteágazó és számos próbatétellel átszőtt.

„Ezért kicsit nehéz volt logikailag úgy összeállítani a mesét, hogy ne minden szálat vigyünk végig, hanem csak a főszálat emeljük ki. Ezért kértem fel Demeter Katát, hogy ebből a nagy népmesei káoszból próbáljon valami rendszert összeállítani, és arra fektessük a hangsúlyt, ami nekünk nagyon fontos: a kicsi boszorkánynak a történetére” – mondta Nagy Regina.

„Egy beszédszerű mese színpadra állíthatóságával dolgoztunk. Rájöttünk az írás során, hogy ha kiveszünk egy jelenetet, azzal vagy egy szereplő jelleme, vagy maga a történet csorbul. Így hát megjártunk egy csomó zsákutcát, sok olyan szöveg készült, ami végül nem került be az előadásba. Figyeltünk arra, hogy ne csorbuljon a történet, annak ellenére, hogy egyes helyszínek, próbatételek nem ugyanazok, mint az eredeti mesében” – számolt be Demeter Kata dramaturg Nagy Reginával közösen végzett munkájáról.

Az előadásban a színészek több szerepet játszanak, a helyszín is sokszor változik, a díszletet, a jelmezt ennek megfelelően kellett összeállítani – hangzott el a sajtótájékoztatón. Ennek kapcsán Török Réka megjegyezte, számára mindig kihívást jelent a jelmezek megtervezése, ha a színészek rövid percek alatt kell szerepet váltsanak. Ilyen szempontból tehát kihívást jelentett számára a készülő előadásban dolgozni.

A díszlet egyszerű, multifunkciós. Többszintű paraván elfordításával, megvilágításával alakulnak ki a különböző helyszínek

– avatott be Szűcs-Olcsváry Gellért. „A díszlet hátsó része egy felnagyított gyerekszobára hajaz. A fiókokból, a kredencekből, a kihúzható komódokból jönnek elő a szereplők, megelevenednek a játékok. Egyfajta Toy Story, persze a mi irányunkba szabva. Színházi közegben sokkal élőbbé válik így a történet” – fogalmazott a díszlettervező.

A vasárnapi bemutatót követően az előadás hétfőn 12 órától lesz legközelebb megtekinthető a gyergyószentmiklósi színházban. A második előadásra érvényesek a kisiskolásoknak szóló bérletek. Az 6 éven felüli gyerekeknek ajánlja a színház, a kisebbek mellé szülői felügyeletet javasolnak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 11., szerda

Alapfokon életfogytiglant kapott a várandós élettársát megölő Prahova megyei férfi

Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte szerdán a Prahova megyei törvényszék azt a férfit, aki fejszével végzett várandós élettársával.

Alapfokon életfogytiglant kapott a várandós élettársát megölő Prahova megyei férfi
Hirdetés
2026. február 11., szerda

518 háromszéki már tudja, hogy következményekkel jár a 112 indokolatlan felhívása

Kovászna megyében tavaly 518 pénzbírságot róttak ki azokra, akik ok nélkül tárcsázták az 112-es sürgősségi hívószámot.

518 háromszéki már tudja, hogy következményekkel jár a 112 indokolatlan felhívása
2026. február 11., szerda

Bolt-fuvarozók: a szolgáltatás minősége csak megfelelő feltételek mellett tartható fenn

Egy napra beszüntették a munkát az észt hátterű vállalat fuvarozói Románia számos városában, közöttük Sepsiszentgyörgyön is. A Bolt egyik fuvarozója szerint a megemelt jutalék, a megszorítások és a kommunikációhiány okozza a felháborodást.

Bolt-fuvarozók: a szolgáltatás minősége csak megfelelő feltételek mellett tartható fenn
2026. február 11., szerda

Ideiglenes járat: a Fekete-erdő mellett levő fürdővárosba is repülhetünk Marosvásárhelyről

Újabb, ideiglenes célállomást jelentettek be szerdán, ahová a marosvásárhelyi reptérről utazhatunk majd.

Ideiglenes járat: a Fekete-erdő mellett levő fürdővárosba is repülhetünk Marosvásárhelyről
Hirdetés
2026. február 11., szerda

Törvénymódosítással tennék lehetővé az alkotmánybírák egyénenkénti felelősségre vonását

Raluca Turcan nemzeti PNL-s képviselő szerdán bejelentette, módosító indítványt nyújt be egy általa kezdeményezett törvénytervezethez, amely lehetővé tenné az alkotmánybírák egyénenkénti anyagi felelősségre vonását az államnak okozott kár esetén.

Törvénymódosítással tennék lehetővé az alkotmánybírák egyénenkénti felelősségre vonását
2026. február 11., szerda

Weöres Sándor verssorait festették egy sepsiszentgyörgyi járdára

Járdára írt verssorok jelentek meg a napokban a sepsiszentgyörgyi Olt-utcában: a tettes ismeretlen, de az ott dolgozók egy érzelmes, szerelmes ismeretlennek tulajdonítják az akciót.

Weöres Sándor verssorait festették egy sepsiszentgyörgyi járdára
2026. február 11., szerda

Cseke Attila: Küszöbön a közigazgatási reform elfogadása

Az utolsó simításokat végzi a kormány a közigazgatási reformról szóló tervezeten, amelyet sürgősségi rendelet formájában készül elfogadni – nyilatkozta szerdán Cseke Attila fejlesztési miniszter.

Cseke Attila: Küszöbön a közigazgatási reform elfogadása
Hirdetés
2026. február 11., szerda

Több mint 230 millió eurós támogatást veszíthet Románia az európai projektekért felelős miniszter szerint

A legfelsőbb bíróság „trükközése” miatt Románia valószínűleg el fog veszíteni 231 millió euró uniós támogatást.


Több mint 230 millió eurós támogatást veszíthet Románia az európai projektekért felelős miniszter szerint
2026. február 11., szerda

Márton Áron-emlékévet hirdetnének 2026-ra

Márton Áron születésének 130. évfordulója alkalmából 2026-ot emlékévvé nyilvánította szerdán a Szenátus, elfogadva az erről szóló törvénytervezetet.

Márton Áron-emlékévet hirdetnének 2026-ra
2026. február 11., szerda

Enyhítette az ítélőtábla a „zsenimentor” kiskorú ellen elkövetett nemi erőszak miatti büntetését

Jogerősen hét év és tíz hónap szabadságvesztésre ítélte szerdán a bukaresti ítélőtábla a „zsenimentornak” is nevezett K. Lajost két kiskorú fiú ellen elkövetett nemi erőszak miatt.

Enyhítette az ítélőtábla a „zsenimentor” kiskorú ellen elkövetett nemi erőszak miatti büntetését
Hirdetés