
A járda melletti parkolás felszámolása érdekében parkolóházakat építenek városszerte
Fotó: Haáz Vince
A tavalyinál több bevételre és kiadásra számítanak a költségvetés összeállítói: az alkalmazottak fizetésére fordított összeg továbbra is jelentős, igaz, a beruházásokra is több pénzt szánnak. Lehet tanulmányozni Marosvásárhely 2023-as költségvetését, javaslatokat megfogalmazni, miután a tervezetet közzétették a városháza honlapján.
2023. január 11., 14:592023. január 11., 14:59
A városháza honlapján közzétették Marosvásárhely költségvetés-tervezetét, és arra biztatják a városlakókat, hogy nézzék át, illetve ha javaslataik vannak, küldjék el a infopublic@tirgumures.ro e-mail-címre január 19-ig.
A városháza honlapján szereplő költségvetés-tervezet szerint idén a város 711 970 127 lejből tud majd gazdálkodni, a tavalyi költségvetés pedig 627 898 000 lej volt.
Továbbra is jelentős tételt tesznek ki a személyzettel járó kiadások, amelyek lefaragásáról Soós Zoltán polgármester már a 2020-as választási kampányában ígéretet tett. Míg 2021-ben az alkalmazottak fizetésére 103 898 946 lejt költöttek el, tavaly már 116 400 000 lejt, és a tervezet szerit idén 117 104 000 lejre lesz szükség.
Soós Zoltán polgármestertől megtudtuk, 2019-ben 340 millió lej volt a város bevétele, de tavaly már meghaladta a 440 millió lejt, amire még rájöttek az uniós források, a kormánypénzek. „Mindez arra utal, hogy
Tavaly a vásárhelyiek láthatták, hogy több helyszínen volt útfelújítás, több iskolát korszerűsítettünk, a tömegközlekedésben is változások történtek. A tavalyi költségvetésnek a felhasználásáról a héten lesznek meg a végleges adatok, ezekből kiderül, hogy a különböző szakigazgatóságok milyen százalékban költötték el a pénzeket.”
Soós Zoltán arról is beszélt, hogy
Szerinte a parkolóházak építése az idén elkezdődik, de jövőre fogják igazán megterhelni a költségvetést. Lehetséges, hogy bankkölcsönhöz kell folyamodnia a városnak, de azt majd a működő parkolóház bevételeiből fogják törleszteni.
„Arra törekedünk a nagyberuházásoknál, hogy vagy uniós forrásokból valósítsuk meg vagy önfinanszírozású legyen, vagyis semmikép se terhelje meg túlságosan a város költségvetését.”
A Duna vízhozama a következő napokban másodpercenként 1400 köbméterre csökkenhet Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Megállíthatatlanul emelkedik az üzemanyagok ára, a dízel litere egyes töltőállomásokon már a 11 lejhez közelít.
Több mint 33 ezer diák iratkozott be a hétfőn kezdődő pótérettségire.
Hétfőtől csütörtökig újabb rendkívüli ülésszakot tart a parlament.
A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.
Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.
Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.
Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.
Vasárnap hajnalban lekapcsolták a Paksi Atomerőmű utolsó előtti termelőegységét a Duna alacsony vízállása miatt. Magyar Péter szombat éjszakai bejelentése szerint vasárnap folyamán az utolsó blokkot is leállítják.
A rendőrök büntetőeljárást indítottak a pénteki câmpulungi közúti baleset ügyében, amelyben egy személy életét vesztette, 13 pedig megsérült.
szóljon hozzá!