
Borboly Csaba a Hargita Megyei Törvényszéken. Át kellett helyezni a tárgyalást. Archív
Fotó: Gábos Albin
Még nem lehet tudni, mikor és melyik fázistól kezdődhet újra a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper tárgyalása. A védelem most azt kérte a bíróságtól, hogy közöljék, rendelkezik-e az intézmény korrupciós ügyek tárgyalásának vezetésére szakosított bírói testülettel.
2020. szeptember 16., 17:522020. szeptember 16., 17:52
A Hargita Megyei Törvényszékről a megfelelő, korrupciós ügyek tárgyalására szakosított büntetőbírók hiánya miatt helyezték át a per tárgyalását a Maros Megyei Törvényszékre.
Noha tavasz óta már több tárgyalási időpont is volt, érdembeli előrelépés továbbra sem történt az ügyben. Korábban két vádlott ügyvédjének indokolatlan távolmaradása miatt kellett halasztást elrendelni, emiatt a tárgyalást vezető bíró a két védőügyvédet egyenként 500 lej összegű pénzbírsággal is sújtotta. A szerdai tárgyalási napon Sergiu Bogdan, Borboly Csaba egyik védőügyvédje azzal a kéréssel fordult a bírósághoz, hogy közöljék, a Maros Megyei Törvényszék rendelkezik-e korrupciós ügyek tárgyalásának vezetésére szakosított bírói testülettel, mert a törvény előírásai szerint ilyen perben erre szükség van.
,,Megvárjuk a bíróság válaszát, és ennek függvényében döntünk arról, hogy a bírósági eljárás melyik szakaszától kérjük ennek újrakezdését” – válaszolta kérdésünkre Sergiu Bogdan, aki szerint nem szeretnének abba a helyzetbe kerülni, mint a Hargita Megyei Törvényszéken.
Korábban Borboly védője a Hargita Megyei Törvényszéken a tárgyalást vezető bíró kizárását is kérte, mert nem voltak korrupciós ügyekre szakosított bírák, jóllehet a törvény ilyen ügyek tárgyalása esetén ezt előírja. A pert hat alkalommal kellett egyébként már újrakezdeni, mivel a Hargita Megyei Törvényszéken szinte évente váltották egymást a tárgyalást vezető bírák, így a korábbi tanúmeghallgatásokat is meg kell ismételni.
Elhúzódó eljárás
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) 2013-ban vádolta meg a Hargita megyei önkormányzat elnökét, Borboly Csabát közérdek ellen elkövetett többrendbeli hivatali visszaéléssel, magánokirat-hamisításra való többrendbeli felbujtással, hamisított közokirat felhasználására való felbujtással, közokirat-hamisítással, illetve rágalmazó feljelentéssel, vele együtt további tizenkét személyt küldtek a vádlottak padjára. A DNA szerint a vádlottak két megyei út – a Felsőboldogfalvától Erdővidékre vezető 131-es és a Csíkrákost Lóvésszel összekötő 124-es – egy-egy szakaszának felújítása során több mint 4,8 millió lejjel károsították meg Hargita megyét.
Változatos programkínálattal várja a közönséget a gyergyóalfalvi Petőfi Művelődési Központ a következő hetekben.
Gyergyószentmiklós önkormányzata értesíti a város mezőgazdasági földtulajdonosait, hogy január 15-én, 9 órától közgyűlést tartanak a képviselő-testület üléstermében. Bizottsági tagokat választanak.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy Romániában létezik egy olyan réteg, amelyik a szabályokat tudatosan kijátszva nem fizet helyi adót, miközben a többség becsületesen eleget tesz kötelezettségeinek.
Az adóemelés, közlekedés és parkolás mellett többek között a tervezett Drakula Park, az okoskukák, és a Harvíz Rt. óriáspályázata kerültek terítékre témaként a csíkszeredai városvezetés által megszervezett szerdai sajtóbeszélgetésen.
A fiatalokat érintő kérdésekről tartanak előadásokat és panelbeszélgetéseket szakemberek január 20-án, a Szakszervezetek Művelődési Házában. A rendezvény érdemi válaszokkal szolgál a fiatalok dilemmáira.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy a közigazgatási intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetet a kormánykoalícióban fogják véglegesíteni.
Három Temes megyei rendőr megsérült szerda reggel a lugosi rendőrség egyik melléképületében történt robbanásban, ahol az erkölcsi bizonyítványokat kiállító iroda működik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a villamos energia, a kávé és kakaó ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
Két román állampolgár is szerepel Európa legkeresettebb bűnözőinek listáján. Egyikük a mezőméhesi nőgyilkosság feltételezett elkövetője – szúrta ki a Digi24 hírportál.
A helyi és a központi közigazgatás reformjáról szóló törvénytervezet indoklása szerint az intézkedéscsomag alkalmazásával 2026-ban 3,367 milliárd lejjel csökkennek a költségvetési kiadások.
8 hozzászólás