Hirdetés
Hirdetés

Törvénytelen és veszélyes, mégsem mondanak le a száraz növényzet égetéséről

Rengeteg káros hatása van, mégis meggyújtják. Jó lenne elfelejteni a száraz növényzet felégetését  •  Fotó: Pinti Attila

Rengeteg káros hatása van, mégis meggyújtják. Jó lenne elfelejteni a száraz növényzet felégetését 

Fotó: Pinti Attila

A számos figyelmeztetés ellenére évről évre visszatérő problémát jelent az avar, a gyepterületek és a nádasok égetése, pedig amellett, hogy törvénytelen, és a bírság mellett támogatások megvonásával is járhat, számos egyéb káros hatása is van. Az illetékesek folyamatosan ellenőrzéseket végeznek, de nehéz visszaszorítani a jelenséget.

Iszlai Katalin

2021. április 16., 22:032021. április 16., 22:03

2021. április 16., 22:132021. április 16., 22:13

Alig telt el úgy nap az elmúlt időszakban, hogy ne riasztották volna kigyulladt száraz növényzet oltásához a Hargita megyei tűzoltókat, egyes napokon egyik eset történt a másik után. Alina Maria Ciobotariu, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivője megkeresésünkre elmondta, idén eddig 35 mezőgazdasági terület meggyújtásával kapcsolatos esethez riasztották a megyei tűzoltókat (ebből 16 áprilisban történt, közülük 11 Csíkszeredában), de az esetek száma még ennél is magasabb, mivel többször az önkéntes tűzoltó-alakulatok avatkoztak be.

Súlyos következmények

A tűzoltósági szóvivő emlékeztetett, hogy a száraz növényzet meggyújtása törvénytelen Romániában, kivéve, ha az illető rendelkezik a polgármesteri hivatalok által kiállított tűzgyújtási engedéllyel. Ebben az esetben is be kell tartani azonban néhány alapszabályt. Többek között meg kell bizonyosodni, hogy biztosítva van a legkevesebb száz méteres távolság a tűz és a különböző épületek vagy az erdő között, az égetés továbbá tilos éjszaka vagy szeles időben. Hozzátette,

létezik egy együttműködés a tűzoltóság, a Hargita Megyei Környezetőrség és a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) között, amely széleskörű fellépést biztosít a gyújtogatókkal szemben.

A nádasok, bozótok vagy a füves területek környezetvédelmi hatósági beleegyezés és előzetes tűzvédelmi hatósági bejelentés nélküli égetése kihágásnak minősül, és 3000-től 6000 lejig terjedő pénzbírsággal büntethető a természetes személyek esetében, a jogi személyek pedig 25 és 50 ezer lej közötti pénzbírságra számíthatnak. Emellett

a védett területeken és az ökológiai rehabilitációs területeken történő égetés bűncselekménynek minősül,

és három hónaptól egy évig terjedő szabadságvesztéssel vagy bírsággal sújtható, amennyiben a keletkezett tűz az emberi életet vagy egészséget, az állatok vagy a növényzet épségét veszélyezteti. Az is fontos továbbá, hogy

amennyiben a kihágást olyan gazda követi el, aki mezőgazdasági támogatásra jogosult, a gyújtogatás miatt elveszítheti a támogatást.

A protokoll szerint a tűzoltóság minden hasonló esetben ismerteti az APIA-val a tűz helyszínét, így könnyen ki tudják deríteni, hogy támogatásra jogosult gazda területéről van-e szó.

A szigorú fellépésre azért van szükség a tűzoltósági szóvivő szerint, mivel egy ártalmatlannak ítélt tarlótűz gyorsan tragédiába torkollhat. Noha Hargita megyében erre eddig nem volt példa, az ország más megyéiben már emberéleteket is követelt a száraz növényzet felgyújtása.

Számos káros hatása van

Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője a téma kapcsán ismertette megkeresésünkre a nádasok, bozótok vagy füves területek égetésének fent említett következményeit, majd azt is kiemelte, hogy az intézmény rendszeresen ellenőrzéseket végez a gyújtogatások visszaszorítása érdekében, de a személyzethiány miatt nagyobb hangsúlyt fektetnek a védett területen történő égetésekre.

Hirdetés

„Idén csak felügyelet nélkül hagyott égetésekkel szembesültünk, de voltak olyan alkalmak az előző években, amikor sikerült rajtakapnunk a tettest. Idén önkormányzatoktól is kaptunk olyan örvendetes visszajelzést, hogy beszálltak az illegális égetések elleni harcba, és hatáskörüknek megfelelően igyekeznek ezeket megfékezni, tetteseket beazonosítani és bírságolni” – sorolta Balla Izabella, majd kitért a jelenség káros hatásaira is.

  • A száraz növényzet meggyújtása az érintett helyen légszennyezést okoz.

  • Az égetések szén-dioxid és további káros égéstermékek, szálló és ülepedő részecskék, mint korom, por és más veszélyes anyagok keletkezésével járnak.

  • Egy égetés során a vegetáció eltűnése révén az erózió fokozódik, különösen olyan területeken, amelyek természetes módon is ki vannak téve az eróziónak.

  • Ugyanakkor nőhet az árvízveszély is.

  • Az égetésnek az élőhelyekre gyakorolt hatása pusztító lehet. A növényzet mellett károsodnak a madárfészkek, az emlősök és a hüllők.

  • Az égetésből származó füst az emberi egészségre is káros hatással van, hiszen különböző, a szemet, a bőrt vagy a légzőszerveket érintő panaszokhoz vezethet.

  • Nem utolsósorban az égetések a magántulajdonban levő javakat is veszélyeztetik.

Megvont támogatások

Az APIA, a környezetőrség és a tűzoltóság között lévő együttműködést Haschi András, a Hargita megyei APIA igazgatója is kiemelte, hangsúlyozva, hogy ennek köszönhetően senki sem kerülheti el a felelősségre vonást. Az igazgató szerint számos példa volt már arra az elmúlt években, hogy a mezőgazdasági területek felégetése miatt nem részesültek területalapú támogatásokban a gazdák, évente több száz ilyen esetet jegyeznek. Kifejtette,

miután megkapják a tűzoltóság jelentését, megnézik, hogy kié az adott terület, és ha támogatásra jogosult gazdáról van szó, megvonják tőle a támogatást.

Ráadásul nem csak a felgyújtott területre kapott juttatástól esik el, hanem a teljes területalapú támogatástól, amelyre jogosult volt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 02., péntek

Háromnapos havazás következik

A következő három napban az ország teljes hegyvidékén jelentős havazás várható, amely nyomán jelentősen megnövekszik a hóréteg és nő a lavinák kialakulásának veszélye – közölte pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Háromnapos havazás következik
Háromnapos havazás következik
2026. január 02., péntek

Háromnapos havazás következik

Hirdetés
2026. január 02., péntek

Akik autóval indultak az év utolsó napján, de már jogosítvány nélkül érkeztek az új évbe

Szerdán, az óév utolsó napján 267 sofőr jogosítványát és 161 gépjármű forgalmi engedélyét vonták be a rendőrök.

Akik autóval indultak az év utolsó napján, de már jogosítvány nélkül érkeztek az új évbe
2026. január 02., péntek

Lavinát indított el a Bîlea-tónál két síelő, a hógörgeteg túljutott a bódékon is – videóval

Nagyméretű lavina következett be pénteken a Fogarasi-havasokban a Bîlea-tó környékén, a természeti jelenséget kiváltó két síelőnek sikerült épségben megmenekülni – tájékoztattak a Szeben megyei Salvamont képviselői.

Lavinát indított el a Bîlea-tónál két síelő, a hógörgeteg túljutott a bódékon is – videóval
2026. január 02., péntek

Időjárási figyelmeztető: hó és szél ma és holnap

Csapadékra és szélre, hegyvidéken pedig hóviharra, újabb hóréteg kialakulására vonatkozó figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az első- és másodfokú riasztások szombat estig érvényesek.

Időjárási figyelmeztető: hó és szél ma és holnap
Hirdetés
2026. január 02., péntek

Több Hargita megyei sípálya is nyitva van

Megkésve ugyan, de több Hargita megyei sípályát is megnyitottak, és szombattól újabb helyeken lehet majd szánkózni, siklani. Érdemes kihasználni a szabadnapokat és legalább egy nagy sétát tenni a szép havas tájakon.

Több Hargita megyei sípálya is nyitva van
2026. január 02., péntek

Mínusz 14 fok alá esett a hőmérséklet az év második napján

A Kovászna megyei Bodzafordulón volt a leghidegebb péntekre virradóan, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint mínusz 14,4 fokig esett vissza a hőmérséklet.

Mínusz 14 fok alá esett a hőmérséklet az év második napján
2026. január 02., péntek

„Észrevétlenül” növekszik az influenzás megbetegedések száma

Az előző héthez képest egyértelműen nőtt az influenzás megbetegedések száma Hargita megye tisztifőorvosa szerint, aki azt is elmondta, ezt miért nem tükrözi a légúti megbetegedések számát összegző heti feljegyzés.

„Észrevétlenül” növekszik az influenzás megbetegedések száma
Hirdetés
2026. január 01., csütörtök

20 film, amit nem érdemes kihagyni 2026-ban

Az új évben is számos látványosnak ígérkező (és remélhetőleg maradandó élményeket is szerző) néznivalóval rukkol elő a filmipar. Év eleji maratoni összeállításunkban az általunk legjobban várt 20 amerikai filmet mutatjuk be.

20 film, amit nem érdemes kihagyni 2026-ban
20 film, amit nem érdemes kihagyni 2026-ban
2026. január 01., csütörtök

20 film, amit nem érdemes kihagyni 2026-ban

2026. január 01., csütörtök

Szeben megyei gyilkosság: fellebbezett az előzetes letartóztatás ellen az anyja megölésével gyanúsított nő

Megfellebbezte az előzetes letartóztatását elrendelő bírósági határozatot az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.

Szeben megyei gyilkosság: fellebbezett az előzetes letartóztatás ellen az anyja megölésével gyanúsított nő
2026. január 01., csütörtök

Egyre több háromszéki önkormányzat áll a fiatal családok mellé

Több mint húsz háromszéki önkormányzat támogatja szervezetten a fiatal és kisgyermekes családokat a Babakelengye-programon keresztül. 2025-ben összesen 246 család részesült ajándékcsomagban vagy vásárlási utalványban.

Egyre több háromszéki önkormányzat áll a fiatal családok mellé
Hirdetés