
Valamennyi tanuló jól dolgozott a versenyen, nehezen döntött a zsűri
Fotó: Rab Zoltán
Ötödik alkalommal rendezte meg a magyarországi Jancsó Alapítvány a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával az erdélyi általános iskolásoknak szóló, Jancsó Benedek Történelmi Emlékversenyt. A díjátadó ünnepséget a szovátai Teleki Oktatási Központban tartották csütörtök délután.
2021. július 01., 18:582021. július 01., 18:58
A kétfordulós csapatversenyt erdélyi hetedik és nyolcadik osztályos tanulók számára szervezték, amelyre Háromszéktől Kolozsvárig és Csíkszéktől Szilágyságig, Erdély szinte minden magyarlakta területéről neveztek be az iskolások, tíz megyéből, közel száz tanuló.
Az idei téma az 1848–49-es forradalom és szabadságharc volt, amelynek mindkét fordulóját a világjárvány miatt online tartották. A döntőbe jutott csapatokat és az őket felkészítő tanárokat négynapos nyaraláson látja vendégül a Jancsó Alapítvány a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének szovátai Teleki Oktatási Központjában.
A zsűrinek nehéz dolga volt, mondta Jancsó Antal, a Jancsó Alapítvány elnöke, hiszen valamennyi csapat tudással és lelkesedéssel végezte a feladatát, vezető tanáraik irányításával. Kövér László, a magyar országház elnöke őszire valamennyi résztvevőt meghívta az Országházba – tolmácsolta az üzenetet Jancsó Antal.
Fotó: Rab Zoltán
Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke házigazdaként köszöntötte a díjazott iskolásokat és tanáraikat, hangsúlyozva, mennyire fontos a gyerekek tehetségének kibontakoztatása. A történelmi vetélkedővel kapcsolatosan kiemelte, amit gyakran mondogatnak, hogy „ilyenkor megszépül a múlt”, az valóban úgy is van.
Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa köszöntőjét egy Bem-idézettel kezdte: „ha elvész a híd, elvész Erdély”, majd úgy folytatta, hogy
„Soha nem volt ennyire fontos tudni, hogy kik vagyunk” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy láthatatlan kapaszkodó ez a mindennapokban. „Százegy évvel Trianon után mégis itt vagyunk, mert
– fogalmazott a miniszteri biztos.
Fotó: Rab Zoltán
A díjazást a 4. helyezettekkel kezdték, öt csapat vette át a díjat, köztük csíkszéki, háromszéki, kolozsvári és nagyváradi iskolások. Három csapat ért el 3. helyezést, Nagyenyedről, Szamosújvárról és Varsolcról, egy csapat Szilágysomlyóról 2. lett. Az első helyezett a csíkszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola csapata lett.
Fotó: Rab Zoltán
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
A ghișeul.ro online ügyintéző platform vizuális arculatát másolják és a közlekedési minisztérium nevében hamis SMS-eket küldenek csalók – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Közel három évig tartó közösségi összefogás és több tízezer támogató szavazat után sem került be a LEGO hivatalos kínálatába a székelykaput megidéző építőszett. Az alkotó nem csüggedt, a teljes tervdokumentációt ingyenesen elérhetővé tette.
Nemcsak a diáknak kell vizsgáznia – olykor értelmetlennek tűnő módon –, hanem a pedagógusoknak is bizonyítaniuk kell. Kedden országszerte megtartották a véglegesítő vizsgát, amelynek sikeres teljesítése nélkül a pedagógus nem maradhat a rendszerben.
Szerdán nulla órától olyan legendás hangjátékokkal tér vissza a Kossuth Rádió, melyeket az elmúlt 16 évben nem hallhattak: ismét lesz déli harangszó és éjfélkor Himnusz – tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-t.
Nicușor Dan államfő szerint várható volt, hogy nézetkülönbségek lesznek a pártok között a téma kapcsán, mivel a közalkalmazotti bértörvény rendkívül összetett jogszabály.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy egyelőre nem nevez meg miniszterelnök-jelöltet, mert jelenleg nincs olyan politikus, aki mögött parlamenti többség állna.
Több mint két évtizedes mélypontra csökkent a vízhozam a Duna romániai szakaszán, a belépésnél (Báziásnál) mért másodpercenkénti 1800 köbméteres érték alig több mint egy harmada a júliusi átlagnak.
Két, 1940-ben és 1941-ben elhelyezett időkapszula került elő a csíksomlyói kegytemplom jobb oldali tornyának gömbjéből – adja hírül a Ferences sajtószolgálat.
szóljon hozzá!