Hirdetés
Hirdetés

Történelmi pillanat: landolt az első utasszállító repülőgép Gyergyóremetén

Hosszú buszozás vagy autózás helyett másfél óra alatt elérhetünk Hargita megyéből Budapestre – ez már kézzelfogható közelségbe került. Gyergyóremetén hétfőn leszállt az első utasszállító repülőgép, jövő évtől pedig rendszeres, napi járatot terveznek. Az egész régió fejlődését hozhatja magával ez.

Gergely Imre

2023. július 17., 19:142023. július 17., 19:14

2023. július 17., 19:192023. július 17., 19:19

Az első landolás előtti pillanatok •  Fotó: Szász Adorján

Az első landolás előtti pillanatok

Fotó: Szász Adorján

Hosszú buszozás vagy autózás helyett másfél óra alatt elérhetünk Hargita megyéből Budapestre – ez már kézzelfogható közelségbe került. Gyergyóremetén hétfőn leszállt az első utasszállító repülőgép, jövő évtől pedig rendszeres, napi járatot terveznek. Az egész régió fejlődését hozhatja magával ez.

Gergely Imre

2023. július 17., 19:142023. július 17., 19:14

2023. július 17., 19:192023. július 17., 19:19

Az első landolás előtti pillanatok •  Fotó: Szász Adorján

Az első landolás előtti pillanatok

Fotó: Szász Adorján

Történelmi pillanatként jegyezhető fel: 2023. július 17-én 16 óra 11 perckor leszállt az első utasszállító gép a gyergyóremetei repülőtérre. Az Embraer 120ER típusú, 30 fő szállítására alkalmas repülőgép Budapestről érkezett. Az Aeroexpress légitársaság légi járműve Kolozsváron esett át a szokásos határellenőrzésen, hogy így összesen másfél óra után leszálljon itt. Ez Hargita megyében az első ilyen landolás volt.

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

Az érkezés ugyan nem volt különösebben meghirdetve, de sok környékbeli érdeklődő figyelte az ereszkedését, majd földet érését a reptér betonján.

A gépet a repülőtér építője, a Bayer cégcsoport vezetője, Balázs Attila, továbbá Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi elnöke, valamint Laczkó-Albert Elemér polgármester fogadták mások mellett. Balázs Attila kijelentette:

Hirdetés
jövőtől napi két járatot terveznek indítani Gyergyóremete és Budapest között. Az egyik a vállalkozásaik alkalmazottainak szállítását szolgálja, a második pedig a nyílt, bárki által elérhető utasforgalmat biztosítja.

Jelenleg másfél óra a repülőút úgy, hogy Kolozsváron, Aradon vagy Marosvásárhelyen le kell szállniuk a határellenőrzési kötelezettségek miatt, de amint Románia belép a schengeni övezetbe, ez még inkább lerövidül.

Balázs Attila •  Fotó: Szász Adorján

Balázs Attila

Fotó: Szász Adorján

A repülőtér szükségessége azért fogalmazódott meg a vállalkozóban, mert egy időben százezer kilométereket autóztak évente Budapest és Bukarest között, a két országban zajló projektjeik között ingázva. Fel kellett ismernie, hogy

ha itt Székelyföldön komoly beruházásokat terveznek, fejleszteni kívánnak a térségben, akkor elengedhetetlen a megközelíthetőség.

A mezőgazdaságban és a turizmusban vannak nagyívű beruházásaik. Amint a reptérnek köszönhetően a várhatóan jövőre elkészülő szállodába érkezni fognak a fizetőképes vendégek, ez további lehetőségeket is jelent majd, szórakozóhelyekre, egyéb szolgáltatásra is szükség lesz, sok kisebb vállalkozónak, családnak is jövedelmet, megélhetést biztosítva.

Első fázisban a szülőfalu, Gyergyóremete fejlesztésében gondolkodtak, de az elképzelések, folyamatban lévő beruházások rég túlnőttek ezen. Ezek viszont nem valósulhatnának meg a reptér nélkül, azaz ha 15 órát kellene ide autózni. Mindemellett még megjegyezte, hogy ez teszi lehetővé a Gyergyói Hoki Klub utaztatását is a távolabbi jégcsarnokokba (Balázs Attila a GYHK tulajdonos-elnöke is – szerk. megj.).

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

A vállalkozó kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy

még van tennivaló a reptéren, most következik a hangárok, az utasforgalmat kiszolgáló váróterem építése, de jövőre készen áll majd a létesítmény, hogy a tervek szerint évi 15 ezer fős utasforgalmat bonyolítson le.

A Gyergyóremete–Budapest járat mellett persze más célpontok fele is megindulhat innen a forgalom.

Balázs Attila kiemelte Barti Tihamér szerepének fontosságát a remetei fejlesztések megvalósulásában, amint elmondta, Barti nagyon sokat segített a különböző engedélyek megszerzésének ügyintézésében és más téren is.

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

Barti Tihamér rámutatott, az első gép érkezése történelmi jelentőségű egész Székelyföld számára, hiszen a teljes térség gazdasága számára hozhat nagy léptékű fejlődést a légi összeköttetés. Rámutatott, az elmúlt évek erőfeszítései, a közös gondolkodás nem csak a Bayer cégcsoport fejlesztéseit, hanem 30 székelyföldi vállalkozó itthoni beruházásait is elindította. Ugyanakkor ezeknek a cégeknek nagyon sok Hargita megyei alkalmazottja van, akik így többet tudnak itthon lenni a családjaikkal, és sokan vannak, akik haza szeretnének költözni, itthon dolgozni.

Laczkó Albert Elemér polgármester nem titkolta, erősen kételkedett, amikor Balázs Attiláék eljöttek hozzá a községházára és felvázolták az elképzeléseiket.

Laczkó Albert Elemér •  Fotó: Szász Adorján

Laczkó Albert Elemér

Fotó: Szász Adorján

Majd megtapasztalta, hogy milyen komoly odaadással dolgoztak a reptér és a többi fejlesztés megvalósításán. Bár így tudnának dolgozni minden céggel, ahogy velük – tette hozzá.

Idézet
Nem akarunk várossá válni, nem akarunk versenyezni senkivel, esetleg magunkkal. Önmagunkat legyőzve akarunk még nagyobbakká válni

– hangsúlyozta.

A vezérsíkján a magyar zászlót is elhozó repülőgépet Ármai Zoltán pilóta vezette, aki elmondta, számára is különleges pillanat volt, hiszen ritkán adatik meg egy pilóta életében, hogy ő lehet az első, aki a gépének kerekével nyomot hagy a repülőtér kifutópályáján. Jövőtől gyakrabban jönnek – szögezte le. Somogyi Tóth Dániel, a légitársaság alelnöke pedig kifejtette, sok éve dolgoznak azon, hogy kapcsolatot teremtsenek Magyarország és Erdély között, ami autóval, vagy vasúton nehéz, de légi úton már megoldható, finn mintára, ahol szintén így érik el azokat a területeket, közösségeket, amelyek nehezebben megközelíthető helyeken élnek.

A gyergyóremetei reptér hivatalos kódja az LRHR, vagyis az LR (Románia légi közlekedési kódjelzése) mellett Hargita megye nevének rövidítését fogja viselni. Utalásnak is tekinthető ez arra is, hogy többen ígértek, terveztek repteret a megyében, de itt meg is valósult.

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

•  Fotó: Szász Adorján

Fotó: Szász Adorján

Hirdetés
4 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 09., kedd

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök cáfolta azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)

Ígéretes line-upot mutatott a Microsoft-tulajdonú Xbox Studios a Summer Game Fest utáni projektbemutatóján. Ezekből válogattuk ki a számunkra tíz legígéretesebbet, amit akár már holnaptól is játszanánk.

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)
2026. június 09., kedd

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal

Az okostelefon nemcsak a gyerekek, hanem a szülők életét is gyökeresen átírta. Balatoni Mónika digitáliskultúra-kutató Marosvásárhelyen az MCC rendezvényén járta körül a digitális kihívásokat, amelyekkel egy szülő szembesül ma – mintha vakon repülne.

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal
2026. június 09., kedd

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben

Nem támadta meg a Maros Megyei Prefektusi Hivatal a marosvásárhelyi önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát – szögezi le a Maros megyei kormányhivatal, cáfolva a közösségi médiában megjelenteket.

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat

Várhatón pénteken nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakaszát, ha ezt a helyszíni ellenőrzések megerősítik, és az időjárási viszonyok lehetővé teszik – jelentette be kedden Cristian Pistol.

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat
2026. június 09., kedd

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram, fontos újdonságot jelentettek be

Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram,  fontos újdonságot jelentettek be
2026. június 09., kedd

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket

Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik

Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik
2026. június 09., kedd

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat

Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat
2026. június 09., kedd

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat

Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat
Hirdetés