
Február végéig el kell vigyék az udvarról a helyiek az ott tárolt mezőgazdasági gépeiket
Fotó: Kozán István
Jelenleg leromlott állapotban van a több száz éves múlttal rendelkező, hányatott sorsú fiatfalvi Ugron-kastély, azonban tulajdonosa sikeresen pályázott a magyar kormánynál a renoválásra. Az épület gondnoka szerint, már tavasszal elkezdődhetnek a munkálatok.
2021. január 30., 17:562021. január 30., 17:56
Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere kísért el a fiatfalvi Ugron-kastélyhoz, amely jelenleg meglehetősen leromlott állapotban van, szemmel láthatóan a legnagyobb része lakhatatlan, udvarán mezőgazdasági gépeket tárolnak. Csupán az épület tetőzetének felújítása szembetűnő.
– osztotta meg velünk Koncz Hunor János.
A kései barokk stílusú épület belseje. Vélhetően tavasszal kezdődik az épület felújítása
Fotó: Beliczay László
Mint mondta, nincsenek pontos információi a projekttel kapcsolatban, de azt tudja, hogy a magyar kormánynál pályázott sikeresen – közel kilencmillió lejért – a tulajdonos a felújítás érdekében. A műemléképület helyreállítását az önkormányzat és a polgármester is fontosnak tartja, hiszen a kastély eredeti állapotában egy „ékköve lehet a településnek” – magyarázta. Éppen ezért múlt heti testületi ülésükön a helyi képviselők megszavazták, hogy kérés benyújtása esetén 75 százalékos kedvezmény biztosíthassanak a kötelezően befizetendő egy százalékos építkezési illetékre. Ezzel az intézkedéssel közel hatvanezer lejt spórolhatnak a tulajdonos.
A helyszínen ismertük meg Gagyi Attilát, a település unitárius templomának kántorát, akit az Ugron család egyik tagja kért fel 2005-ben, hogy költözzön a kastélyba, és felügyelje azt. Tőle tudtuk meg, hogy rendszerváltozás után az önkormányzat vette birtokába az épületet, annak visszaszolgáltatásáig, ez idő alatt pedig nagyobbrészt roma családok laktak ott. Távozásuk után derült ki, hogy
Érdeklődésünkre arra is kitért, hogy jelenleg egy tulajdonosa van a birtoknak, ő ugyanis kifizette a rokonainak járó anyagi részt. A tulajdonos hölgy az utóbbi években folyamatosan pályázott a renoválás érdekében, ám csak nemrég járt sikerrel. Időközben saját költségén újíttatta fel az épület tetőzetét, így próbálva mérsékelni a problémákat. Elhangzott, hogy a kastély mellett az udvar is a felújítások részét képezi, ezért február végére el kell vigyék onnan mezőgazdasági gépeiket a helyiek. A tervek szerint parkosítani fognak, ugyanakkor futball- és teniszpályát is kialakítanak. A tulajdonos célja ugyanis, hogy táborokat lehessen szervezni a helyszínen. A régészek egyébként már átvizsgálták a kastélyt – ahol egyebek mellett az 1500-as évekből származó pénzérméket találtak –, így vélhetően tavasszal elkezdődhet a renoválás – magyarázta Gagyi Attila.
Fotó: Beliczay László
Az épület történetéről
Vofkori László Utazások Székelyföldön című kötetének leírása szerint a ma álló kastélyt 1817-ben építette Mikó Miklós, majd később az Ugron család birtokába került, és az ők építkezéseinek nyomán nyerte el végső arculatát. Jelenleg műemlék a kései barokk stílusú épület. A kastély múltja egyébként az 1500-as évekbe nyúlik vissza, hiszen akkor helyén a Geréb család udvarháza állt.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!