
Február végéig el kell vigyék az udvarról a helyiek az ott tárolt mezőgazdasági gépeiket
Fotó: Kozán István
Jelenleg leromlott állapotban van a több száz éves múlttal rendelkező, hányatott sorsú fiatfalvi Ugron-kastély, azonban tulajdonosa sikeresen pályázott a magyar kormánynál a renoválásra. Az épület gondnoka szerint, már tavasszal elkezdődhetnek a munkálatok.
2021. január 30., 17:562021. január 30., 17:56
Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere kísért el a fiatfalvi Ugron-kastélyhoz, amely jelenleg meglehetősen leromlott állapotban van, szemmel láthatóan a legnagyobb része lakhatatlan, udvarán mezőgazdasági gépeket tárolnak. Csupán az épület tetőzetének felújítása szembetűnő.
– osztotta meg velünk Koncz Hunor János.
A kései barokk stílusú épület belseje. Vélhetően tavasszal kezdődik az épület felújítása
Fotó: Beliczay László
Mint mondta, nincsenek pontos információi a projekttel kapcsolatban, de azt tudja, hogy a magyar kormánynál pályázott sikeresen – közel kilencmillió lejért – a tulajdonos a felújítás érdekében. A műemléképület helyreállítását az önkormányzat és a polgármester is fontosnak tartja, hiszen a kastély eredeti állapotában egy „ékköve lehet a településnek” – magyarázta. Éppen ezért múlt heti testületi ülésükön a helyi képviselők megszavazták, hogy kérés benyújtása esetén 75 százalékos kedvezmény biztosíthassanak a kötelezően befizetendő egy százalékos építkezési illetékre. Ezzel az intézkedéssel közel hatvanezer lejt spórolhatnak a tulajdonos.
A helyszínen ismertük meg Gagyi Attilát, a település unitárius templomának kántorát, akit az Ugron család egyik tagja kért fel 2005-ben, hogy költözzön a kastélyba, és felügyelje azt. Tőle tudtuk meg, hogy rendszerváltozás után az önkormányzat vette birtokába az épületet, annak visszaszolgáltatásáig, ez idő alatt pedig nagyobbrészt roma családok laktak ott. Távozásuk után derült ki, hogy
Érdeklődésünkre arra is kitért, hogy jelenleg egy tulajdonosa van a birtoknak, ő ugyanis kifizette a rokonainak járó anyagi részt. A tulajdonos hölgy az utóbbi években folyamatosan pályázott a renoválás érdekében, ám csak nemrég járt sikerrel. Időközben saját költségén újíttatta fel az épület tetőzetét, így próbálva mérsékelni a problémákat. Elhangzott, hogy a kastély mellett az udvar is a felújítások részét képezi, ezért február végére el kell vigyék onnan mezőgazdasági gépeiket a helyiek. A tervek szerint parkosítani fognak, ugyanakkor futball- és teniszpályát is kialakítanak. A tulajdonos célja ugyanis, hogy táborokat lehessen szervezni a helyszínen. A régészek egyébként már átvizsgálták a kastélyt – ahol egyebek mellett az 1500-as évekből származó pénzérméket találtak –, így vélhetően tavasszal elkezdődhet a renoválás – magyarázta Gagyi Attila.
Fotó: Beliczay László
Az épület történetéről
Vofkori László Utazások Székelyföldön című kötetének leírása szerint a ma álló kastélyt 1817-ben építette Mikó Miklós, majd később az Ugron család birtokába került, és az ők építkezéseinek nyomán nyerte el végső arculatát. Jelenleg műemlék a kései barokk stílusú épület. A kastély múltja egyébként az 1500-as évekbe nyúlik vissza, hiszen akkor helyén a Geréb család udvarháza állt.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!