
Eredeti formájában állítják vissza az épületet. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Törpedinoszauruszok is lesznek a Maros Megyei Múzeum korszerűsített természettudományi részlegének udvarán – ismertette a terveket lapunkkal Soós Zoltán múzeumigazgató. A felújítási munkálatokat követően egy modern, a 21. század igényeinek megfelelő intézmény várja majd a látogatókat.
2017. november 30., 16:302017. november 30., 16:30
2017. november 30., 16:342017. november 30., 16:34
A Maros megyei önkormányzat szerződést kötött a kivitelezővel a Maros Megyei Múzeum természettudományi részlegének felújítására. A szerződés áfa nélküli összértéke közel 3 millió 600 ezer lej, a kivitelezés határideje 34 hónap. Soós Zoltán érdeklődésünkre elmondta,
addig kell ugyanis a kivitelezőnek elkészítenie a munkálatok műszaki dokumentációját, és beszereznie az engedélyeket. A tervek szerint az épületet visszaállítják eredeti formájába, olyannak, amilyen egykor a Székelyföldi Iparmúzeum volt. A Regionális Operatív Program menedzsment hatóságának négy hónap áll a rendelkezésére, hogy ellenőrizze és jóváhagyja a megvalósítási tervet, hogy aztán elkezdődhessen a gyakorlati munka, amelyre két évet szánnak.
Az épület teljes körű felújítása mellett a szobrok és dekoratív elemek restaurálását, a közműhálózatok helyreállítását és cseréjét is elvégzik, illetve berendeznek egy oktatótermet, korszerű, a fogyatékkal élők által is használható mosdókat alakítanak ki, akadálymentesítik a bejáratot, liftet szerelnek. A szerződésben szerepel a kerítés helyreállítása és az épület díszkivilágítása is. Emellett
Az udvaron berendeznek egy 80 négyzetméteres üvegházat egzotikus növényekkel, valamint a Hátszegen talált törpedinoszauruszok csontjait felhasználva üvegszálból visszaépítik azokat és kiállítják.
A helyi sajátosságok bemutatása mellett a dokumentumfilmekkel a világ más tájait, élővilágát is szeretnék megismertetni az érdeklődőkkel. Ennek érdekében a 21. század követelményeinek megfelelő modern technológiával szerelik fel a múzeumot, érintőképernyős információs pult, laptop, tévéképernyők, audiorendszerek is helyet kapnak az épületben. Soós Zoltán elmondta azt is, hogy az állatokat bemutató alapkiállítás megmarad, vásárolnak még egy gyapjas orrszarvút, valamint egy élőhalas akváriummal is szeretnék kiegészíteni a látnivalókat. A hátteret, amely jelenleg festett, kicserélik, egy digitális, vetített háttérre.
Tavaly novemberben a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal magasabb, mint októberben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Behavazott útra, mostoha időjárási körülményekre számíthatnak azok, akik mostanában közlekednének hegyvidéki utakon, így többek között a Csíkszeredát Székelyudvarhellyel összekötő 13A jelzésű országúton.
Jelentős lehűlés, jegesedés és hófúvások várhatók az elkövetkező napokban Erdélyben. A székelyföldi megyékre sárga és narancssárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Téli körülmények között zajlik a közlekedés csütörtök reggel az ország északi és középső területein, ahol nagy mennyiségű hó hullt le az éjszaka folyamán, és helyenként továbbra is havazik – közölte a rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
Súlykorlátozást vezettek be a 15-ös országút Maroshévíz és Borszék közötti szakaszán közlekedő autókra a hóesés miatt, ezt két óra múlva fel is oldották. A reggeli órákban a Gyimesi-hágón sem lehetett átjutni.
Szánalommal nézem a politikusainkat, ahogy az egyik jókedvre buzdít, a másik a szilveszteri bakijait mutogatja vihorászva, a harmadik a hóréteg vastagságára büszke. Egyiktől sem hallom azt mondani, hogy „emberek, bocsánatot kérek az adóemelésekért”.
Tűz ütött ki szerda este egy lakóházban a szovátai Gyár utcában. Egy 21 éves férfi könnyebb égési sérüléseket szenvedett.
A székely zászló színeivel világították meg a madéfalvi veszedelem 262. évfordulója alkalmából a csíkszeredai Mikó-várat január 7-én este. Fotókon mutatjuk.
Szerdán két túlméretes szállítmány lassítja a forgalmat több közúton az ország nyugati részében – közölte a román rendőrség közlekedési tájékoztató központja (Infotrafic).
A madéfalvi vérengzés áldozataira emlékeztek szerdán a Siculicidium-emlékműnél, a tragikus történelmi esemény 262. évfordulóján.
szóljon hozzá!