
Fotó: scifidesign.com
Forgalmas hetek várnak a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár látvány- és hangzóanyagtárára. Lesz törülközőnap nyereményekkel és két filmfesztivál ingyenes vetítésekkel.
2018. május 24., 18:552018. május 24., 18:55
Először is pénteken 15 órára a Patkóba időzítették „őrült” törülközőnapi rendezvényüket, „bár tudjuk, ez egy zsúfolt időszak a kicsengetések miatt” – szögezte le Szabó Károly a szervező Bibliofil Alapítvány nevében.
továbbá az összegyűlteknek egy villámcsődületben lesz részük, ugyanis a Douglas Adam angol sci-fi író emléke előtt tisztelgő törülközőnapon főműve, a Galaxis útikalauz stopposoknak című regényfolyam egy részletét koreografálják majd meg dj Nitzu űrzenéjére. Az alkalomra esszépályázatot is hirdettek.
Szintén pénteken délután kezdődnek az Országos Természet és Környezetvédelmi Filmnapok, amely egy gödöllői kezdeményezés, és a huszonöt vetítési helyszín közül Székelyudvarhely az egyetlen erdélyi település.
A három napon át tartó folyamatos vetítéseket vasárnap déli 12 órától egy természetfotó-kiállítás megnyitója szakítja meg, ifj. Hadnagy Sándor, Moraru Norbert és Szabó József munkái avatják fel egyúttal a frissen felújított, Noé bárkáját idéző alagsori kiállítóteret. Ugyanakkor családi foglalkozások is lesznek aznap, úgy a könyvtár előtti téren, mint bent.
– magyarázta Szabó Károly.
A látvány- és hangzóanyagtár június 6-9. között hagyományosan helyet ad a nagyon rövid filmek fesztiváljának. A romániai Francia Kulturális Intézet felhívására a világ négy tájáról profi és amatőr filmesek egyaránt benevezhettek, műfaji megkötések nélkül. A húsz éves múltra visszatekintő Tres Court a négy percesnél nem több filmek fesztiválja.
Az ajánlás így szól: „E sok kis vitamindús pirula, amelybe nagy mennyiségű találékonyság és képzelőerő van sűrítve, bizonyítottan jótékony hatású.” Szabó Károly ugyanakkor közölte, hogy június 7-én, csütörtökön a nemzetközi válogatást Székelykeresztúrra is leviszik – a kihelyezett vetítés 16 órától lesz a Molnár István Múzeumban.
Közvitára bocsátotta pénteken az oktatási minisztérium a 2026–2027-es tanév rendjének tervezetét, amely szerint az új iskolai év 2026. szeptember 7-én kezdődik, és 2027. június 18-áig tart.
Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.
Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.
Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.
A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.
Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.
szóljon hozzá!