
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A fogyatékkal élők jogállását szabályozó törvényen módosított a napokban a parlament, szigorú büntetéssel sújtva ezentúl azokat az intézményeket és cégeket, amelyek nem végzik el megfelelőképpen az akadálymentesítést.
2020. július 06., 15:352020. július 06., 15:35
Annak ellenére, hogy Románia már tizenhárom éve ratifikálta a fogyatékkal élő személyekre vonatkozó európai uniós egyezményt, vállalva, hogy három éven belül akadálymentesíti az országot és lehetővé teszi, hogy szabadon mozogjanak ezek a személyek és ne diszkriminálják őket a munkahelykeresésben, az önálló élet megélésében, nem végezte el a vállalt feladatot. Csép Andrea politikus, a törvénymódosítás kezdeményezője érdeklődésünkre elmondta, 2010 volt az az év, amire ezt be kellett volna fejezni, de mégsem történt meg.
Az intézményeket kellene súlyosan büntetni, hiszen nagyon megalázó a kerekesszékkel közlekedőknek, hogy ha valahová szeretnének bejutni, akkor vagy fel kell őket cipelni székestől, vagy egy udvari szobában órákig várakozni, hogy valaki az adott intézményből, hivatalból szóba álljon velük. „Mit jelenthet azoknak, akik egy elektromos széket cipelnek velem együtt? Nem szívesen lennék a helyükben.
– nyújtott betekintést mindennapjaiba lapunknak a súlyos fogyatékkal élő Simon Judit Gyöngyvér, a HIFA - Románia Segítség Mindenkinek Egyesület marosvásárhelyi szervezetének vezetője, aki arról is beszélt, hogy nem ritkán két-három órát is várakoztatják egy-egy hivatal udvari szobájában, amíg valaki a hivatalnokok közül meghallgatja ügyes-bajos problémáját.
Az új törvénymódosítás az utazási támogatásra is kitér, vagyis az állam által biztosított 12, illetve 24 vonatjegyre. Vagyis – magyarázta Csép Andrea Maros megyei parlamenti képviselő –
Akik saját személygépkocsival rendelkeznek és az megfelelőképpen van átalakítva, hogy a fogyatékból eredő igényeknek megfeleljen, az üzemanyag költségekre igényelhetnek támogatást. A súlyos fogyatékkal élők egy évre 1500, míg a mérsékelt fogyatékkal élők 750 lej támogatásban részesülnek.
Ezt a hírt is örvendetesnek nevezte Simon Judit Gyöngyvér, hozzátéve, hogy eddig ő még soha nem utazott vonattal vagy busszal, mert azok nem alkalmasak a súlyos fogyatékkal élők szállítására. A peronok sem felelnek meg annak, hogy a kerekesszékes ember azon közlekedjen, a vonatra felszállás pedig képtelenség, ahogy a buszok sincsenek erre kialakítva. Ő, mivel fogyatékossága annyira súlyos, nem tud gépkocsit vezetni, viszont hozzátartozói vezetik azt, de kérdés, hogy akkor ilyen esetben jogosult a támogatásra? A törvénymódosítás előbb az államfőhöz kerül kihirdetésre, majd csak azt követően lép életbe.
Az RMDSZ politikai stabilitást és a kormányzás jelenlegi formátumban való folytatását akarja, Ilie Bolojan kormányfő vezetésével – jelentette ki szerdán Csoma Botond.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki a meteorológusok szerdán a rossz idő miatt: a magas hegyvidéken hóviharokra, az ország többi régiójában heves szélre kell számítani csütörtök reggelig.
A Richter-skála szerint 4-es erősségű földrengés történt szerdán 5 óra 28 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Videóüzenetben fordult a határon túli magyarokhoz Orbán Viktor miniszterelnök, aki közösségi oldalán közzétett bejegyzésében a választásokon való részvétel fontosságára hívta fel a figyelmet.
Akár több tízezer lejes bírság is járhat az illegális szemetelésért, ami nem éri meg, ha összehasonlítjuk a hulladékszállítás néhány száz lejes tételével. Mégis akadnak, akik tavak, folyók partján, erdők szélén dobják ki az építkezési törmeléket.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének véleményezése hiányában Alex Florențát javasolja a DIICOT főügyész-helyettesi tisztségére, Marius Voineagot a legfőbb ügyész helyettesi posztjára.
Visszavonta a Realitatea Plus műsorszolgáltatási engedélyét az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) – írja az Agerpres.
Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, valamint a gazdasági és energetikai kapcsolatok erősödéséről beszélt Orbán Viktor kedden Budapesten, J.D. Vance-szel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Több száz szankció, tucatnyi bevont jogosítvány és számos közlekedési bűncselekmény – ez a mérlege az ünnepi időszak rendőri ellenőrzéseinek Hargita megyében is.
Rendkívüli ülésen hozott döntéseket Gyergyószentmiklós képviselő-testülete két nagyvolumenű beruházás előkészítése kapcsán. A szándék szerint Gyilkostón a közművesítés kap új lendületet, és közel 4800 méternyi út korszerűsítése is közelebb került.
szóljon hozzá!