
Botos kölönte, sebes pisztráng, Petényi-márna, kárpáti ingola, pénzes pér és fejes domolykó. Közülük négy fokozottan védett
Fotó: Beliczay László
Mintegy tíz kilométer hosszan tömegesen pusztultak ki a halak – köztük legalább hat fokozottan védett fajta – a Nagy-Küküllő Deság és Fenyéd közötti szakaszán. A környezetőrség és a vízügyi igazgatóság kivizsgálást indított, a horgászok feltételezése szerint egy hídépítés helyszínén történt a súlyos folyószennyezés.
2018. szeptember 12., 14:122018. szeptember 12., 14:12
Még kedden délután is tömegesen sodorta az elpusztult halakat a Nagy-Küküllő, pedig a folyószennyezés még hétfőn délután történt. A Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület hétfőn késő délután kapott bejelentést a halpusztulásról, de a sötétség beállta miatt kedden délelőtt végeztek terepszemlét.
– számolt be a tapasztaltakról Szabó András, a sporthorgász egyesület tagja. Az említett szakaszon 10–15 halfajta él, köztük legalább hat fokozottan védett. Ezek közül a sebes pisztráng a legkevésbé védett, a többi, ritkának számító fajt – a botos kölöntét, a Petényi-márnát, a kárpáti ingolát és a pénzes pért – még tenyésztésekből sem lehet visszatelepíteni, merthogy ezeket nem is tenyésztik – vázolta a helyzet súlyosságát.
– mondja a horgászegyesület képviselője.
A horgászok feltételezése szerint a desági híd építésének helyszínén történhetett folyószennyezés
Fotó: Beliczay László
Abban biztosak, hogy nem mérgezés történt, feltételezésük szerint a Deságra vezető híd újjáépítésének helyszínén cement került a folyóba, attól fulladtak meg a halak. A munkálatokat leállították, ottjártunkkor, kedden délután már senki nem dolgozott a helyszínen,
Legalább 10–15 féle halfaj él a szennyezés által érintett folyószakaszon
Fotó: Beliczay László
A horgászegyesület képviselői a hatóságokat is értesítették a halpusztulásról. Miután a helyi kirendeltségen nem jártak sikerrel,
– tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonardtól, a Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület igazgatójától. A vízmintát már a területi vízügyi hatóság munkatársai vették a folyóból, az igazgató szerint ez nagyon lényeges, hiszen így nemcsak a laborvizsgálat, hanem már a mintavétel is hivatalos.
A haltetemekből viszont egyik hatóság képviselői sem akartak begyűjteni néhány darabot a laboratóriumi vizsgálatokhoz, mondván, az állategészségügyi igazgatóság hatáskörébe tartozik, így
– számolt be Mărmureanu-Bíró Leonard.
Fotó: Beliczay László
Az igazgató szerencsésnek nevezte, hogy az egyesület felkérésére éppen két-három hónapja készített felmérést a folyó élővilágáról egy halbiológus, így lesz összehasonlítási alapjuk a kár pontos felméréséhez és az esetleges kártérítés értékének megállapításához – most ismét megbízást adnak az ichtiológusnak egy hasonló felmérésre.
A Hargita Megyei Környezetőrség vezetője, Balla Izabella kedd délutáni megkeresésünkre megerősítette, hogy halpusztulás történt a Nagy-Küküllőn, de mint mondta, írásos jelentés még nem készült az esetről, ezért későbbre ígért tájékoztatást. Azt is elmondta viszont, hogy
Fotó: Beliczay László
Tudják, mi a közös Kásás Tamásban, Nagy Feróban vagy éppen Fábry Sándorban? Hogy mindnyájan székelyföldi kötődéssel bírnak – és még sok hozzájuk hasonló közismert ikon igazolja a régi tézist, miszerint a nemzet egy és szétválaszthatatlan.
Vörös beavatkozási tervet aktiváltak Szeben megyében, miután egy három járművet és hét embert érintő balesethez riasztották a mentőegységeket. Egy mentőhelikoptert is a helyszínre vezényeltek Marosvásárhelyről.
A pedagógusok bojkottja miatt a márciusi próbaérettségi eredményei Háromszéken nem mérvadóak. A végzősök kevesebb mint fele vizsgázott, miközben a szakszervezetek már a következő sztrájkhullámot készítik elő az oktatási minisztérium tervei miatt.
Katonai tiszteletadással temették el pénteken a bukaresti Bellu temetőben Mircea Lucescu egykori labdarúgót és legendás edzőt.
Csökkentek az üzemanyagárak Romániában, a változás pedig Székelyföldön is érzékelhető: az adatok szerint több Hargita megyei töltőállomáson is 9 lej alatt tankolható a benzin, miután rövid idő alatt több lépcsőben is mérsékelték az árakat a kutak.
Akik még nem adták le levélszavazatukat, már nem lehetnek biztosak, hogy a postai úton feladott boríték időben megérkezik. Ezért fontos, hogy azokat az RMDSZ vagy az Eurotrans Alapítvány irodáin keresztül juttassák el, vagy a konzulátuson adják le.
Magyarországnak most összefogásra, egységre és biztonságra van szüksége - jelentette ki a miniszterelnök péntek reggel a Facebook-oldalán közzétett videóban.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 231 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) péntek reggeli adatai szerint.
Két lopási ügyet is felgöngyölített a Kovászna megyei rendőrség, az elkövetők őrizetben várják a hatóságok további döntését.
Az elsőt 1995-ben hozták tető alá, egy évvel azt követően, hogy a mostani társszervezője, a Pro Cantus Egyesület, illetve kamrakórus létrejött. Pénteken és szombaton Kézdivásárhelyen tartják a Felsőháromszéki Kórusfesztivál 29. kiadását.
szóljon hozzá!