
Állatonként 73 eurós támogatásra számíthatnak az igénylési kritériumoknak megfelelő tejtermelő gazdák. Év végéig megkapják a pénzt. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Egy új juttatásnak köszönhetően akár jelentős többlettámogatást is kaphatnak a tejtermelő szarvasmarhatartó gazdák. Az új támogatás igénylése legkésőbb egy-két napon belül elkezdődhet Hargita megyében is. Ez egy nagy lehetőség, ugyanis országszerte itt van a legtöbb olyan szarvasmarhatartó, aki a támogatási kritériumoknak megfelel – tudtuk meg a megyei APIA igazgatójától.
2023. február 14., 11:022023. február 14., 11:02
Az Ukrajnában zajló háború gazdasági hatásai által sújtott tejtermelő gazdák számára biztosít támogatást az állam, az erről szóló sürgősségi kormányrendelet a napokban jelent meg a Hivatalos Közlönyben. A juttatás igénylésére harminc munkanap áll rendelkezésre.

Szarvasmarhánként 73 eurós támogatást kaphatnak azok a tejtermelő gazdák, akiknek az ukrajnai háború okozta válság miatt csökkent a jövedelmük. Az intézkedésről szerdai ülésén döntött a kormány – írja az Agerpres hírügynökség.
„Napok vagy órák kérdése, hogy elkezdjük fogadni ezeket a kéréseket. Az állategészségügyi igazgatóságnak egy kicsit még kell dolgoznia a rendszerében, hogy az állatorvosok igazolást tudjanak adni nekünk. A kérések leadására harminc munkanap van megadva,
A támogatásra azok a gazdák jogosultak, akiknek legalább tíz, illetve hegyvidéki zónában legalább öt tehenük van” – tért rá a támogatásigénylési kritériumokra Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
Hargita megye nagy része hegyvidéki zónának számít, mindössze hat olyan település van, ahol az igénylőknek legalább tíz tehénnel kell rendelkezniük, máshol már öt is elegendő ahhoz, hogy kérelmezzék a juttatást. További feltétel, hogy tavaly július 31-én az állatok nem lehettek tizenkét évesnél idősebbek.
– magyarázta Haschi András, megjegyezve, hogy a támogatásigényléshez szükséges két állatorvosi igazolásnak is erről kell adatokat tartalmaznia.
A szarvasmarhatartóknak azt is kell igazolniuk, hogy az elmúlt esztendőben, augusztus 1. és december 31. között tejtermelést folytattak. „Ehhez mi szerződést és egyéb dokumentumokat kérünk, amelyek azt bizonyítják, hogy ők tejet értékesítettek. Ez a folyamat úgy történik, hogy azok a kollégák, akik az adott településekért felelnek, értesítik a gazdákat – nekünk listánk van arról, hogy kik felelnek meg ezeknek a kritériumoknak.

Március 23-ig nyújthatják be kérelmeiket a 2022-es tevékenységre járó állami támogatásra azok az állattenyésztők, akik az országos adatbázisban (BND) nyilvántartott szarvasmarhák állandó tulajdonosai – tájékoztat az APIA.
Behívják őket, a gazdáknak pedig magukkal kell hozniuk a cégpapírokat, személyazonossági igazolványt, pontigazolást, a két igazolást az állatorvostól, a tejtermelést és értékesítést igazoló dokumentumokat, magánszemély esetében pedig a termelői igazolást, továbbá egy típuskérést kell kitölteniük. Ezek
– sorolta a támogatásigényléshez szükséges tudnivalókat a megyei APIA igazgatója.
A megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség mintegy 2500 tejtermelő gazdát tart nyilván Hargita megyében, akik megfelelnek a támogatásigénylési kritériumoknak. Országszerte Hargita megyében van a legtöbb ilyen gazda, így
Haschi András elmondta, az előzetes számítások szerint egy tehén után 73 eurós támogatásra számíthatnak a gazdák. Egy gazda legfeljebb 250 ezer euró támogatást kaphat, de a megyében nincs olyan tejtermelő, aki a teljes összegre pályázhatna.
Ez egy új támogatási forma, amellyel a tejtermelést karolja fel az állam.
– közölte Haschi András, aki szerint jól fog jönni a többlettámogatás a tejtermelőknek, érdemes igényelniük.
Megszavazta a parlament pénteki ülésén a 2026-os állami költségvetést és a társadalombiztosítási költségvetést.
Nem volt túl nehéz a nyolcadikosok román próbavizsgája, a diákokhoz közel álló témát dolgozott fel. De a tapasztalat azt mutatja, nehezebb a valódi vizsgán kapott tétel. Éppen ezért a diákok tévesen mérhetik fel majd a júniusi vizsga nehézségét.
A 2026-os állami költségvetés parlamenti elfogadása után a kormánynak az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedésekkel kell foglalkoznia – jelentette ki pénteken Sorin Grindeanu.
Volt ugyan egy tömeges elbocsátás a könnyűipari szektorban, mégis, minimális mértékben ugyan, de csökkent a munkanélküliségi ráta múlt hónapban Hargita megyében. Van magyarázat a jelenségre.
Perrel fenyegeti a kormányt a legfelsőbb bíróság az igazságszolgáltatásban dolgozók bírósági döntéssel megítélt bérkiegészítései kifizetésének halasztása miatt.
Átlépte a lélektani, literenkénti kilenc lejt a benzin ára az egyik csíkszeredai töltőállomásnál. A csíkszeredai OMV-nél péntek reggel 9 lej 02 baniért tankolható a 95-ös oktánszámú benzin.
Noha az iráni háború előidézte válság mindenkit érint, Európának továbbra is Ukrajnára kell összpontosítania – jelentette ki Nicușor Dan államfő pénteken Brüsszelben, az éjszakába nyúló EU-csúcsot követő sajtótájékoztatóján.
Nagyböjti koncertsorozattal készül húsvétra az Erdélyi Hagyományok Háza, amely az elcsendesedést és a húsvétra való lelki ráhangolódást szolgálja.
Pénteken hajnali 3 órakor felfüggesztették a parlament két házának együttes ülését, amelyen a 2026-os állami költségvetés, valamint a társadalombiztosítási költségvetés tervezetének vitája zajlott.
szóljon hozzá!