
Marosvásárhely: műanyag palackok, papírdobozok, befőttesüvegek együtt a többi háztartási szeméttel
Fotó: Haáz Vince
Jelentős pénzbírsággal sújtják azokat a polgármesteri hivatalokat, amelyek nem szervezték meg a szelektív hulladékgyűjtést. De azokat is büntetik, ahol van ugyan válogatott hulladékgyűjtés, de nem elegendő. A pénzbírság kifizetésének elmulasztása pályázati forrásoktól fosztja meg a városokat, községeket.
2021. május 01., 16:442021. május 01., 16:44
2021. április 27., 10:542021. április 27., 10:54
A szelektív hulladékgyűjtést szabályozó rendeletek kimondják, hogy Romániában, de más uniós országokban is,
Ez azt jelenti, hogy részben figyelembe veszik a szelektív hulladékárátlókba összegyűjtött és beadott hulladékot, de az általános szemétből kiválogatott újrahasznosítható anyagok arányát is.
A szemétlerakókban településekre leosztva készítenek egy kimutatást a szelektív hulladékokról, amelyet lejelentenek a Környezetvédelmi Alaphoz. Az alap szakemberei a beküldött adatok alapján eldöntik, hogy egy-egy település teljesített-e a lakosság számarányához mért szelektív hulladékmennyiséget vagy sem. Ha nem, pénzbírságot kell fizetnie. Mi több,
például az iskolák hőszigetelésére, a közvilágítás korszerűsítésére, de más, a környezetvédelemmel és hulladékgazdálkodással kapcsolatos pályázatokra sem.
Marosvásárhelynek van amit behoznia: a nagyvárosban az elmúlt évek – és a lecserélt városvezetés – hanyagsága miatt gyakorlatilag nincs szervezett szelektív hulladékgyűjtés, hacsak a legjobb szándékkal a magánkezdeményezéseket nem számítjuk oda, vagyis azt, hogy egy pár környezettudatos család külön gyűjti az újrahasznosítható hulladékot és azt leadja gyűjtőknél vagy elhelyezi a nagyáruházaknál működő szelektív kukákban. A szelektív hulladékgyűjtés az új szemétszolgáltató kiválasztása után fog elindulni, előreláthatóan már idén nyáron.
Mint a marosvásárhelyi városháza illetékesétől megtudtuk, a megyeszékhelyet 2017–2019 között 2,6 millió lejre bírságolták, ezt a tekintélyes összeget azonban a város nem fizette ki a Környezetvédelmi Alapnak. A tavalyra esedékes büntetés értéke még nem ismert. Ezenkívül
Amikor ezek véget érnek, kiderül, hogy hány millió lejt fizet ki az önkormányzat a városlakók adólejeiből az illegális hulladéktárolásért. Az illetékes elismerte, hogy a büntetés ki ne fizetése miatt a város nem tud az alap által meghirdetett pénzalapokra pályázni.
Szovátán, bár van szelektív hulladékgyűjtés, a város mégsem tudta teljesíteni a lakosság számarányát figyelembe vevő mennyiséget, így évek óta pénzbírságot kap a Környezetvédelmi Alapból. Mint Gál Kriszta, a városháza sajtószóvivője érdeklődésünkre elmondta,
Ennek pontos összegét az illetékes nem tudta megmondani. Kiemelte, azt tapasztalják, hogy elsősorban a fiatalok nyitottak ily módon gyűjteni a hulladékot, illetve azok, akik többször megfordultak vagy huzamosabb ideig éltek külföldön. A többség azonban nem érzi fontosnak külön gyűjteni az újrahasznosítható hulladékot.
Szászrégenben nagylélegzetű tájékoztató kampány indult a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése érdekében, és ennek keretében a lakók különböző színű zsákokat is kapnak, mellé pedig egy-egy leírást, hogy melyikben mit kell gyűjtsenek. A városvezetés azt szeretné elérni, hogy jelentősen csökkenjen az általános kukákba kerülő hulladékmennyiség.
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Mint Gráma Imola sajtószóvivő elmondta, tavaly 1,5 millió lejt fizetett ki a város a Környezetvédelmi Alapnak, és feltett céljuk, hogy idén több hulladékot gyűjtsenek szelektíven, illetve kevesebb bírságot fizessenek.
Abban reménykednek, hogy ez a tájékoztatási kampány meghozza az eredményé, és a jelenlegi 4–5 százalékról sikerül év végére a szelektív hulladékgyűjtést legalább 20 százalékra feltornázni.
Csíkszeredában, de több felcsíki és alcsíki községben is jól működik a szelektív hulladékbegyűjtés. Bors Béla csíkszeredai alpolgármester a Székelyhonnak elmondta, hogy
„Annak érdekében, hogy még hatékonyabb legyen a szelektív hulladékgyűjtés, új típusú tárolókat helyeztünk ki, amelyekben még a komposztnak valónak is helye van. Azt tapasztaltuk, hogy ahol ezeket már beüzemeltük, a lakók is jobban odafigyelnek az újrahasznosítható hulladék gyűjtésére. Tovább szeretnénk növelni a szelektíven begyűjtött hulladék mennyiségét, hiszen
Székelyudvarhelyre tavaly először róttak ki pénzbírságot, mert nem tudta teljesíteni az előírt szelektív hulladékmennyiséget.
Szelektív gyűjtés Udvarhelyen. Jól teljesít a város
Fotó: Barabás Ákos
Mint Zörgő Noémitól, a városháza sajtószóvivőjétől megtudtuk,
A sajtószóvivő elmondta, a székelyudvarhelyi lakosok közül egyre többen értik meg, hogy fontos az újrahasznosítható hulladék külön gyűjtése, és odafigyelnek erre. A szemétszolgáltató is felzárkózott az elvárásokhoz, és két telephelyen válogatják szelektíven a hulladékot, így a telepre csak az a szemét kerül be, ami már nem újrahasznosítható.
Éles lőszerek kerültek elő egy lakóház építése során Balánbányán, ezért pirotechnikai beavatkozásra volt szükség szombaton. Összesen 447 lövedéket találtak fémkeresővel.
Súlyosan megsérült egy székelyudvarhelyi turista szombaton a Fogarasi-havasokban.
Elkobozta a környezetőrség az első olyan munkagépet, amelyet drónfelvételek segítségével leleplezett illegális hulladékkezeléshez használtak – jelentette be szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A csíkszeredai ünnepvárás hangulatához egy különleges mesebalett-előadás is hozzájárul, amelynek középpontjában a jól ismert Grincs története áll.
Szemmel láthatóan haladnak a munkálatok a marosvásárhelyi szívintézetnél és a súlyos égési sérültek központjában, és ez nagyon megható – jelentette ki szombaton délután Marosvásárhelyen az egészségügyi miniszter.
A Vadon Egyesület kiosztotta a XII. TransNatura Természetfotó pályázat díjait péntek este, Sepsiszentgyörgyön. Az idei kiírásra beérkezett fotókon gyakran tettenérhető az absztrakció a mikro- és makrovilágban.
A craiovai ítélőtábla egyik bírája bejelentette, hogy szombaton csatlakozni fog a bíróság épülete előtt az igazságszolgáltatás függetlenségéért tüntetőkhöz.
Felfüggesztették a beutalásokat és elhalasztották az előre betervezett műtéteket a iași-i Szent Mária gyermekkórházban.
Börtönbe került egy 28 éves, ittas vezetésért már elítélt férfi, egy 56 éves ellen pedig bűnügyi eljárás indult Kovászna megyében. Mindketten ittas állapotban vezettek autót.
Több ezren tüntettek péntek este a bukaresti Victoriei téren a Recorder oknyomozó portálnak a rendszer problémáit feltáró dokumentumfilmje nyomán.
1 hozzászólás