
A fedett sáncok kialakítása van folyamatban Székelypálfalván
Fotó: László Ildikó
Összességében hat, Farkaslaka községhez tartozó település utcáinak a korszerűsítése érdekében pályázott sikeresen a helyi önkormányzat az Anghel Saligny programban. Székelypálfalván már javában zajlik a munka, bíznak benne, hogy még idén aszfaltozhatnak.
2023. október 26., 11:062023. október 26., 11:06
Sikeres pályázatokról, illetve megkezdett utcakorszerűsítési munkálatokról tájékoztatott legutóbbi találkozásunkkor Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere.
Eredetileg azt tervezték, hogy egy nagyobb értékű pályázatot adnak le az Anghel Saligny programban hat település utcáinak a modernizálása érdekében, de végül kettéválasztották a projektet, hiszen a fejlesztési minisztérium azt közölte, hogy
– fejtette ki az előzményeket a polgármester. Ennek megfelelően külön kértek közel 15 millió lej finanszírozást a Farkaslakán, Székelyszentléleken, Bogárfalván és Nyikómalomfalván tervezett munkálatokra (a még aszfaltozatlan utcák rendbetételére), valamint 4 millió lejt a firtosváraljai és a székelypálfalvi tervek megvalósítására. Utóbbi falvakban szinte minden utcát leaszfaltoznak. Szerencsés helyzetben vannak, hiszen
tudni kell azonban, hogy a firtosváraljai és székelypálfalvi munkálatok kivitelezése érdekében nagyjából 3 millió lejes önrész terhét kellett vállalja a helyi önkormányzat.
Fotó: László Ildikó
Kovács Lehel közölte, leghamarabb a firtosváraljai, illetve a székelypálfalvi munkálatok esetében tudták megkötni a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal. Ennek köszönhetően a sikeres közbeszerzési eljárást követően, nyár végén el is kezdődhetett a kivitelezés Székelypálfalván.
A tervek szerint járdákat ugyan nem tudnak építeni a szűk utcákban, de ahol lehetséges, fedett sáncokat alakítanak ki, hogy nagyobb legyen az út hasznos felülete. Ez már néhány utcában meg is történt, sőt alapozási munkálatok is zajlottak. A kivitelező abban bízik, hogy egyes helyszíneken már idén leteríthetik az alapréteg aszfaltot, ha az időjárás kedvező marad.
– mondta a polgármester.
Firtosváralján egyébként jövőre kezdődik el a felújítás, szintén a fedett sáncok kialakítása és az útalapozás lesz az első lépés.
Fotó: László Ildikó
Azt is megtudtuk, hogy a négy települést érintő beruházás esetében a dokumentumok átvizsgálását követően újra közbeszerzési eljárást kell hirdessenek, hiszen bár érdeklődés volt a kivitelezők részéről, a jelentkezők elmaradtak. A cél az, hogy a szakemberek korrigálják a terveket úgy, hogy azok kivitelezhetők legyenek a megpályázott összegből.
Fotó: László Ildikó
„Korrigáljuk a hibákat és november végén újra meghirdetjük a közbeszerzési eljárást” – fogalmazott a polgármester, hozzátéve, hogy ez esetben is megkötötték már a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal.
Fotó: László Ildikó
Hetven évvel a fakó keselyűk eltűnése után végre úgy tűnik, minden feltétel adott hozzá, hogy visszatelepítsék a fajt Romániába. Dögevőként a keselyűk – habár emberi megítélésük sokszor negatív – fontos egészségügyi szerepet töltenek be.
Őrizetbe vették pénteken az ügyészek az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársát.
A kürpödi család egyetlen túlélő gyermekét sürgősségi eljárással nevelőszülői gondozásba helyezték, miután a másik négy testvér meghalt, kettő vízbefúlás, kettő pedig tüdőgyulladás szövődményei miatt.
A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete: a 13 év alatti gyermekek számára teljesen tiltsák meg a közösségi médiához való hozzáférést, a 13 és 15 év közötti gyermekek számára pedig csak szüleik hozzájárulásával engedélyezzék azt.
45 éves korában meghalt Kontra György, az MTVA munkatársa, az M1 híradó bemondója.
Babatápszereket hívnak vissza a Bacillus cereus baktérium által termelt cereulid toxin jelenlétének gyanúja miatt – figyelmeztetett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Őrizetbe vettek csütörtökön a rendőrök egy 54 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy hat kiskazánt lopott el egy épülő bukaresti tömbházból.
Kétbocsos anyamedve merészkedett egy brassópojánai sípályára fényes nappal, a hegyi csendőröknek kellett beavatkozniuk.
Oszlopnak ütközött, majd egy üzlet falának csapódott egy autó péntekre virradóan a Kolozs megyei Szászfenesen. Mint kiderült, a járművet vezető férfinek nincs jogosítványa.
Február 9-én kezdődik és március 1-jéig tart a sívakációk időszaka.
szóljon hozzá!