
Felújítják és átalakítják a csíkszeredai Kossuth Lajos utcát is. Archív
Fotó: Pinti Attila
Aláírták Csíkszereda fenntartható mobilitási tervét, amely lényeges változtatásokat eszközöl a gyalogos- és gépkocsiforgalom szempontjából.
2020. augusztus 03., 15:392020. augusztus 03., 15:39
2020. augusztus 03., 15:402020. augusztus 03., 15:40
Július 21-én írták alá Csíkszereda fenntartható mobilitási tervét – számolt be hétfői sajtótájékoztatóján Ráduly Róbert Kálmán polgármester. „A 151 millió 745 ezer lej összértékű beruházásból 114 millió vissza nem térítendő európai uniós és állami támogatás, a fennmaradó 37 milliós önrészt pedig a város állja, amely a korábbi 2 százalékhoz képest nagyjából 30 százalékot jelent” – pontosított Ráduly.
a Kossuth Lajos és Hargita utca felújítását, átalakítását,
a Brassói út biztonságosabbá tételét,
a tömegközlekedés korszerűsítését 23 sűrítettföldgáz-üzemű autóbusz beszerzésével,
kerékpársávok kialakítását,
továbbá a távolsági buszállomás és a vasúti felüljáró híd korszerűsítését.
Utóbbi esetében újságírói kérdésre Ráduly megjegyezte, a híd tervezési fázisát már be kellett volna fejezni, ám a tervező és a városháza mint beruházó, nem mindenben ért egyet. „Ilyen például a híd tartóelemeinek összeillesztésénél a víz elvezetése. Örvendetes ugyanakkor, hogy ezek az akadályok már a tervezési fázis végén vannak, csakúgy mint a buszpályaudvar és a Hargita utcai projektek is” – részletezte Ráduly.
A polgármestert a Kossuth Lajos utcai átalakítás – parkolóhelyek felszámolása, gyalogos-, kerékpár- és autóbuszsávok kialakítása – kapcsán kérdeztük. „Az, hogy Csíkszereda központja ingyenes parkolóhelyekkel van tele, nem pálya.
A zöldségpiac már elköltözött, kevesebb is a fennakadás a környéken. Idővel a Hargita Megyei Gépjárművezetői Engedélyeket Kibocsátó és Járműbejegyzési Közszolgálat hivatalát is el kellene költöztetni. Nem arat osztatlan sikert minden elképzelés, de be kell látni, más megoldás nincs” – fejtette ki a polgármester. A mobilitási terv fejlesztéseit 2023 végéig kell befejezni. Amennyiben nem sikerül mindent megvalósítani, a hátralevő beruházásokat a városnak saját költségén kell befejeznie.
A városházi ügyfélfogadás visszaáll a járványt megelőző programra, tehát hetente három nap délután is nyitva vannak, de továbbra is csak három ügyfélkapu lesz személyesen elérhető: a szociális igazgatóság irodája, az adópénztár – amelyet a városvezetés nem fog már visszaköltöztetni a városházára, a későbbiekben a volt Postabank épületében kap majd helyet – és a lakossági nyilvántartó. Utóbbi esetében a korábbi kéthetes vagy hosszabb várakozási idő lerövidült tíz napon belüli ügyintézésre.
A Csíki Játékszín eseményei átköltöztek a Mikó-vár udvarába, de a lakosság visszafogott érdeklődése tényként kezelhető. „A múlt héten két előadást is tartottak, amelyeken mindössze száz-száz fő vett részt. Ilyen visszafogott részvételre számítunk a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny alkalmából is” – tért át a polgármester a héten sorra kerülő eseményre, hozzátéve, hogy a verseny tizennegyedik kiadásának szervezése kapcsán több az ingovány, mint a szilárd pont.
„A résztvevő csapatok kiléte körül van a legnagyobb bizonytalanság. Tíz napja a szerbiai csapat még járványmegelőzési kötelezettségekkel jöhetett volna Romániába, mára viszont a kéthetes elkülönítés szabálya alól is mentesülnek. Az érem másik oldalán viszont Csehország számára vörös zóna lettünk, így ők nem valószínű, hogy jönni fognak.
– ismertette Ráduly Róbert Kálmán, konkrét számokra is kitérve: a korábban érdeklődő 30 csapat jelenleg 16-ra karcsúsodott. Egyébként azért tartottak ki a szervezés mellett mindvégig, mert a 2007 óta tartó folytonosságot nem akarták megszakítani, továbbá idegenforgalmi szempontból a környék szállásadói is profitálni tudnak az eseményből. Augusztus 9-én a Tusnád Ásványvíz Szupermaratont fogják megtartani, amelyen szintén kevesebb résztvevőre számít a városvezető.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
1 hozzászólás