
Felújítják és átalakítják a csíkszeredai Kossuth Lajos utcát is. Archív
Fotó: Pinti Attila
Aláírták Csíkszereda fenntartható mobilitási tervét, amely lényeges változtatásokat eszközöl a gyalogos- és gépkocsiforgalom szempontjából.
2020. augusztus 03., 15:392020. augusztus 03., 15:39
2020. augusztus 03., 15:402020. augusztus 03., 15:40
Július 21-én írták alá Csíkszereda fenntartható mobilitási tervét – számolt be hétfői sajtótájékoztatóján Ráduly Róbert Kálmán polgármester. „A 151 millió 745 ezer lej összértékű beruházásból 114 millió vissza nem térítendő európai uniós és állami támogatás, a fennmaradó 37 milliós önrészt pedig a város állja, amely a korábbi 2 százalékhoz képest nagyjából 30 százalékot jelent” – pontosított Ráduly.
a Kossuth Lajos és Hargita utca felújítását, átalakítását,
a Brassói út biztonságosabbá tételét,
a tömegközlekedés korszerűsítését 23 sűrítettföldgáz-üzemű autóbusz beszerzésével,
kerékpársávok kialakítását,
továbbá a távolsági buszállomás és a vasúti felüljáró híd korszerűsítését.
Utóbbi esetében újságírói kérdésre Ráduly megjegyezte, a híd tervezési fázisát már be kellett volna fejezni, ám a tervező és a városháza mint beruházó, nem mindenben ért egyet. „Ilyen például a híd tartóelemeinek összeillesztésénél a víz elvezetése. Örvendetes ugyanakkor, hogy ezek az akadályok már a tervezési fázis végén vannak, csakúgy mint a buszpályaudvar és a Hargita utcai projektek is” – részletezte Ráduly.
A polgármestert a Kossuth Lajos utcai átalakítás – parkolóhelyek felszámolása, gyalogos-, kerékpár- és autóbuszsávok kialakítása – kapcsán kérdeztük. „Az, hogy Csíkszereda központja ingyenes parkolóhelyekkel van tele, nem pálya.
A zöldségpiac már elköltözött, kevesebb is a fennakadás a környéken. Idővel a Hargita Megyei Gépjárművezetői Engedélyeket Kibocsátó és Járműbejegyzési Közszolgálat hivatalát is el kellene költöztetni. Nem arat osztatlan sikert minden elképzelés, de be kell látni, más megoldás nincs” – fejtette ki a polgármester. A mobilitási terv fejlesztéseit 2023 végéig kell befejezni. Amennyiben nem sikerül mindent megvalósítani, a hátralevő beruházásokat a városnak saját költségén kell befejeznie.
A városházi ügyfélfogadás visszaáll a járványt megelőző programra, tehát hetente három nap délután is nyitva vannak, de továbbra is csak három ügyfélkapu lesz személyesen elérhető: a szociális igazgatóság irodája, az adópénztár – amelyet a városvezetés nem fog már visszaköltöztetni a városházára, a későbbiekben a volt Postabank épületében kap majd helyet – és a lakossági nyilvántartó. Utóbbi esetében a korábbi kéthetes vagy hosszabb várakozási idő lerövidült tíz napon belüli ügyintézésre.
A Csíki Játékszín eseményei átköltöztek a Mikó-vár udvarába, de a lakosság visszafogott érdeklődése tényként kezelhető. „A múlt héten két előadást is tartottak, amelyeken mindössze száz-száz fő vett részt. Ilyen visszafogott részvételre számítunk a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny alkalmából is” – tért át a polgármester a héten sorra kerülő eseményre, hozzátéve, hogy a verseny tizennegyedik kiadásának szervezése kapcsán több az ingovány, mint a szilárd pont.
„A résztvevő csapatok kiléte körül van a legnagyobb bizonytalanság. Tíz napja a szerbiai csapat még járványmegelőzési kötelezettségekkel jöhetett volna Romániába, mára viszont a kéthetes elkülönítés szabálya alól is mentesülnek. Az érem másik oldalán viszont Csehország számára vörös zóna lettünk, így ők nem valószínű, hogy jönni fognak.
– ismertette Ráduly Róbert Kálmán, konkrét számokra is kitérve: a korábban érdeklődő 30 csapat jelenleg 16-ra karcsúsodott. Egyébként azért tartottak ki a szervezés mellett mindvégig, mert a 2007 óta tartó folytonosságot nem akarták megszakítani, továbbá idegenforgalmi szempontból a környék szállásadói is profitálni tudnak az eseményből. Augusztus 9-én a Tusnád Ásványvíz Szupermaratont fogják megtartani, amelyen szintén kevesebb résztvevőre számít a városvezető.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás