
A Napkapu-programban közreműködő diákok neveit kapszulákba rejtve őriz a szobor
Fotó: Háromszéki Közösségi Alapítvány
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is , melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
2024. november 21., 17:282024. november 21., 17:28
2024. november 21., 17:302024. november 21., 17:30
A Napkapu-erdő ötletgazdája Tulit Éva színművésznő és tanárnő, az ő kezdeményezésére indult 2019-ben az erdőültetési és környezetnevelési program, amelynek végeredménye egy erdő a város szélén, a volt kőbánya közelében.
A Plugor Sándor Művészeti Líceum udvarában a program indításakor avatták fel Péter Alpár képzőművész Napkapu-szobrát, mely az erdővel együtt nő, eddig már 5-5 bronzelem került rá, melyekben kerámiakapszulákba rejtve az önkéntesek és támogatók neve is belekerült.
A Napkapu a Művészeti Líceum udvarán, Péter Alpár képzőművész alkotása
Fotó: Háromszéki Közösségi Alapítvány
Szerdán egy újabb ünnepélyes szertartással felkerült a szoborra újabb két elem. Az eseményen jelen volt Bereczki Kinga, a program koordinálást felvállaló Háromszéki Közösségi Alapítvány igazgatója, Tulit Éva és Péter Alpár, illetve a programot anyagilag és erkölcsileg is támogató sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője, Szebeni Zsuzsanna és több diák. Utóbbiak idén azon dolgoztak, hogy a csemetéket egy speciális folyadékkal kezelve megóvják attól, hogy lelegeljék, lerágják őket az állatok.
Ebben az évben tavasszal a Plugor Sándor Művészeti Líceum felső tagozatos és a Berde Áron Gazdasági Líceum tanulói vállalták a munkát: a leendő erdőben tavasszal kipótolták a kipusztult csemetéket – 300 csemetét ültettek –, ősszel pedig lekezelték őket. Az ő neveiken kívül azoknak a cégeknek a neve is bekerült a kapszulába, ahol adománydobozok vannak elhelyezve a program támogatására. A szerdai ceremónián Dálnoki Szabolcs, a Művészeti Líceum diákja adta elő a Kertész leszek című dalt, a produkcióhoz a jelenlevők is csatlakoztak énekükkel.
Egy közösség, amelynek köszönhetően egy erdő cseperedik a város határában
Fotó: Háromszéki Közösségi Alapítvány
A Napkapu-program még három évig folytatódik, addig a szobor is kiteljesedik, az ültetvény pedig addigra kevésbé szorul ápolásra, karbantartásra, a természet elvégzi a további teendőket, mondta Bereczki Kinga.
CT-készüléket kapott a Szentegyházi Egészségügyi Központ, ami lehetőséget teremt a településen élőknek, hogy elvégeztessék ezeket a vizsgálatokat. Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere valóra vált álomnak nevezte az orvosi eszköz beüzemelését.
Életét vesztette egy 64 éves külföldi munkás, miután 12 méter magasból lezuhant, miközben az A3-as autópálya építésén dolgozott a Szeben megyei Felek (Avrig) közelében.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyott egy 5,313 milliárd lej összértékű állami támogatási programot feldolgozóipari beruházásokra, amely a termelési kapacitások fejlesztését és a reálgazdasági befektetések ösztönzését célozza.
Már nem kell papíralapon bemutatni az erkölcsi bizonyítványt azoknak a felnőtteknek, akik kiskorúval utaznak külföldre. Az adatokat a határrendészek elektronikusan ellenőrzik.
Nő a Hargita megyében dolgozó, Európai Unión kívüli országokból érkező munkavállalók száma. Az idén nyilvántartottak közül 1028-an európai uniós állampolgárok, 430-an pedig harmadik országból, vagyis az EU-n kívüli államokból érkeztek.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa dönt arról, hogy a szociáldemokraták részt vesznek-e az Adrian Veștea kormányában – jelentette be csütörtökön Sorin Grindeanu.
Folyamatos felmelegedés várható az elkövetkező napokban Románia-szerte, Európa nyugati részét már el is érte a hőhullám.
Az idei első négy hónapban a megújuló alapú termelés növekedésének köszönhetően nőtt Románia villamosenergia-exportja, ugyanakkor jelentősen emelkedett a földgáz-, kőolajtermék- és szénimportja.
Kitalációnak és légből kapott mesének nevezte szerda este a Facebook-oldalán Kelemen Hunor, hogy az RMDSZ Magyar Péter magyar miniszterelnök kérésére döntött a Veștea-kormány beiktatásának elutasítása mellett.
A Székelyfölddel szomszédos Bákó megyében fogták el azt a férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy társaival együtt betört egy belgiumi lakásba, ahonnan ékszereket, érmegyűjteményeket és egy órát lopott el – jelentette be a Román Rendőrség.
szóljon hozzá!