Hirdetés
Hirdetés

Több pénzt hoz a postás a kisnyugdíjasoknak

Jó hírt és több pénzt hoz a postás. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Jó hírt és több pénzt hoz a postás. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Székelyföld-szerte legalább százhúszezer nyugdíjasnak hoz – egyszeri alkalommal – 2200 lejt a postás. Maros, Kovászna és Hargita megyében (akárcsak országszerte) az 1600 lejnél kevesebb nyugdíjjal rendelkezők a napokban kapták, illetve kapják meg az egyszeri állami segélyt. Fontos tudni, hogy nem pluszban kapnak a nyugdíjuk mellé 2200 lejt, hanem a januári nyugdíjuk összegét pótolják fel 2200 lejre.

Simon Virág

2022. január 12., 12:262022. január 12., 12:26

2022. január 12., 13:142022. január 12., 13:14

Maros megyében a héten 67 ezer nyugdíjas fog a megszokottnál több pénzt kapni. Mint Eugenia Neagoe, a megyei nyugdíjpénztár vezetője elmondta, 67 ezer Maros megyeinek van 1600 lejnél kisebb nyugdíja; ide tartoznak a mezőgazdasági, úgynevezett CAP nyugdíjasok is, ők Maros megyében 3600-an vannak, de azok is, akik olyan speciális nyugdíjban részesülnek, ami kevesebb mint 1600 lej.

Tőle azt is megtudtuk, hogy egyszeri juttatásról van szó, és az érintettek tulajdonképpen 2200 lejt kapnak kézhez, ide értendő a nyugdíj és a pótlék értéke. Ezt azt jelenti, hogy

ha valakinek 1000 lejes a nyugdíja, akkor 1200 lejt kap pluszba, ha valakinek 1400 lejes, akkor csak 800 lejt, és így tovább. Azok, akiknek 1600 lejnél nagyobb a nyugdíjuk, nem részesülnek ebben az egyszeri juttatásban.

Eugenia Neagoe azt is elmondta, hogy a nyugdíjakat és a juttatásokat január 15-ig kell kifizetni, de mivel az utolsó nap szombatra esik, megtörténhet, hogy az érintettek egy része csak jövő hétfőn kapja meg a nyugdíját és az egyszeri pénzbeli támogatást. Ez azokat érinti, akiknek még a postás viszi a nyugdíját.

Hirdetés

Hargita megyében összesen 36 866 személy részesült az egyszeri juttatásban – tudtuk meg Dósa Erikától, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár igazgatójától. Az érintettek közül 964 személy mezőgazdasági nyugdíjas, 901 személy az 1990-ből származó 118-as törvény javadalmazottja, 42 egyéb juttatásban részesülő személy (románul: indemnizații prevăzute de legi cu caracter special). Kovászna megyében 27 550 nyugdíjast érint az egyszeri támogatás.

Előzetes számítások szerint országos szinten 2,4 millió nyugdíjas fog 2200 lejes juttatást kapni januárban.

Öröm és aggodalom

A marosvásárhelyi Cs. Erzsébetnek 800 lejes nyugdíja van, s bár tudta előre, hogy januárban nagyobb összeget fog kapni, könnyes szemmel mesélte, hogy 1400 lejjel többet hozott a postás. Ő azt mondja, a nyugdíját felemeltek 1000 lejre, és az 1200 lejt most egyszeri alkalommal kapta. Mint kérdésünkre elmondta,

egyelőre nem mer tervezni semmit, mert nem tudja, hogy mekkora lesz a januári gázszámlája.

De mindenképp nagy megkönnyebbülés, hogy több pénzt kapott, mert a rendes havi nyugdíját nagyon be kellett osztania, hogy mindenre jusson. 

A legtöbben a drága gáz- és villanyszámlák törlesztésére költik a plusz pénzt. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A legtöbben a drága gáz- és villanyszámlák törlesztésére költik a plusz pénzt. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

A magánházban élő Bálint Annának 1020 lejes a havi nyugdíja, ehhez kapott a héten 1180 lejt. „Nem hittem el, hogy ez az enyém, amikor számolta ki a postás”. Mint mondta,

a kertből eladott terményekből és a nyáron a nyugdíjából félretett pénzből decemberben vett egy fél disznót, hogy legyen egész nyárig „amihez nyúlni”.

A decemberben kapott gázszámlája 550 lej volt, úgy hallotta, januárban még nagyobb lesz. Egy szobát és konyhát fűt, amikor főz magának ebédet. A most, pluszba kapott pénzt jól elteszi, hogy ne maradjon el a soron következő gázszámlák kifizetésével sem.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 02., vasárnap

F-16-os vadászgépek emelkedtek a levegőbe egy drónészlelés miatt a román határnál

A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.

F-16-os vadászgépek emelkedtek a levegőbe egy drónészlelés miatt a román határnál
Hirdetés
2026. augusztus 02., vasárnap

Milliós bírságok, több száz bevont jogosítvány – országos razziát tartott a rendőrség

Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.

Milliós bírságok, több száz bevont jogosítvány – országos razziát tartott a rendőrség
2026. augusztus 02., vasárnap

Székelyföldön is folytatódik a hőhullám, Maros megyében narancssárga riasztás van érvényben

Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.

Székelyföldön is folytatódik a hőhullám, Maros megyében narancssárga riasztás van érvényben
2026. augusztus 02., vasárnap

Regionális energiaválságot okoz a Duna apadása: Romániában is veszélyben az atomerőmű

Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.

Regionális energiaválságot okoz a Duna apadása: Romániában is veszélyben az atomerőmű
Hirdetés
2026. augusztus 02., vasárnap

Lekapcsolták az utolsó előtti paksi blokkot, ma teljesen leállhat az atomerőmű

Vasárnap hajnalban lekapcsolták a Paksi Atomerőmű utolsó előtti termelőegységét a Duna alacsony vízállása miatt. Magyar Péter szombat éjszakai bejelentése szerint vasárnap folyamán az utolsó blokkot is leállítják.

Lekapcsolták az utolsó előtti paksi blokkot, ma teljesen leállhat az atomerőmű
2026. augusztus 01., szombat

Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt nyomoznak a câmpulungi buszbaleset ügyében

A rendőrök büntetőeljárást indítottak a pénteki câmpulungi közúti baleset ügyében, amelyben egy személy életét vesztette, 13 pedig megsérült.

Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt nyomoznak a câmpulungi buszbaleset ügyében
2026. július 31., péntek

Sürgősségi intézkedésekkel biztosítanák a cernavodai atomerőmű működését

A szakhatóságok a Duna Bala-ágánál is különböző beavatkozási lehetőségeket elemeznek, hogy biztosítsák a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorának működéséhez szükséges vízszintet – jelentette ki péntek este Ilie Bolojan.

Sürgősségi intézkedésekkel biztosítanák a cernavodai atomerőmű működését
Hirdetés
2026. július 31., péntek

Hétvégenként ingyen lehet buszozni Csíkszeredában, ezzel együtt drágul a buszbérlet

Jövő héttől ingyenesen lehet használni a városi buszjáratokat Csíkszeredában a hétvégéken. A Csíki Trans Kft. ugyanakkor 25 százalékkal emeli a bérletek árát, a jegyek ára azonban egyelőre a régi marad.

Hétvégenként ingyen lehet buszozni Csíkszeredában, ezzel együtt drágul a buszbérlet
2026. július 31., péntek

Országos energetikai válsághelyzetet hirdetnek augusztusra

Országos energetikai válsághelyzetet hirdettek Romániában augusztusra a villamosenergia-termelés csökkenése miatt – jelentette be pénteken Ilie Bolojan.

Országos energetikai válsághelyzetet hirdetnek augusztusra
2026. július 31., péntek

Finomhangolják az okos jelzőlámpa-rendszert Marosvásárhelyen – hol lesznek változások?

Újabb marosvásárhelyi útkereszteződéseknél és átjáróknál helyezik üzembe az új jelzőlámpákat az okos forgalomirányító-rendszer részeként. Soós Zoltán polgármester szerint segítenek, gyorsítják a haladást.

Finomhangolják az okos jelzőlámpa-rendszert Marosvásárhelyen – hol lesznek változások?
Hirdetés