Hirdetés
Hirdetés

Több pénzt hoz a postás a kisnyugdíjasoknak

Jó hírt és több pénzt hoz a postás. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Jó hírt és több pénzt hoz a postás. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Székelyföld-szerte legalább százhúszezer nyugdíjasnak hoz – egyszeri alkalommal – 2200 lejt a postás. Maros, Kovászna és Hargita megyében (akárcsak országszerte) az 1600 lejnél kevesebb nyugdíjjal rendelkezők a napokban kapták, illetve kapják meg az egyszeri állami segélyt. Fontos tudni, hogy nem pluszban kapnak a nyugdíjuk mellé 2200 lejt, hanem a januári nyugdíjuk összegét pótolják fel 2200 lejre.

Simon Virág

2022. január 12., 12:262022. január 12., 12:26

2022. január 12., 13:142022. január 12., 13:14

Maros megyében a héten 67 ezer nyugdíjas fog a megszokottnál több pénzt kapni. Mint Eugenia Neagoe, a megyei nyugdíjpénztár vezetője elmondta, 67 ezer Maros megyeinek van 1600 lejnél kisebb nyugdíja; ide tartoznak a mezőgazdasági, úgynevezett CAP nyugdíjasok is, ők Maros megyében 3600-an vannak, de azok is, akik olyan speciális nyugdíjban részesülnek, ami kevesebb mint 1600 lej.

Tőle azt is megtudtuk, hogy egyszeri juttatásról van szó, és az érintettek tulajdonképpen 2200 lejt kapnak kézhez, ide értendő a nyugdíj és a pótlék értéke. Ezt azt jelenti, hogy

ha valakinek 1000 lejes a nyugdíja, akkor 1200 lejt kap pluszba, ha valakinek 1400 lejes, akkor csak 800 lejt, és így tovább. Azok, akiknek 1600 lejnél nagyobb a nyugdíjuk, nem részesülnek ebben az egyszeri juttatásban.

Eugenia Neagoe azt is elmondta, hogy a nyugdíjakat és a juttatásokat január 15-ig kell kifizetni, de mivel az utolsó nap szombatra esik, megtörténhet, hogy az érintettek egy része csak jövő hétfőn kapja meg a nyugdíját és az egyszeri pénzbeli támogatást. Ez azokat érinti, akiknek még a postás viszi a nyugdíját.

Hirdetés

Hargita megyében összesen 36 866 személy részesült az egyszeri juttatásban – tudtuk meg Dósa Erikától, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár igazgatójától. Az érintettek közül 964 személy mezőgazdasági nyugdíjas, 901 személy az 1990-ből származó 118-as törvény javadalmazottja, 42 egyéb juttatásban részesülő személy (románul: indemnizații prevăzute de legi cu caracter special). Kovászna megyében 27 550 nyugdíjast érint az egyszeri támogatás.

Előzetes számítások szerint országos szinten 2,4 millió nyugdíjas fog 2200 lejes juttatást kapni januárban.

Öröm és aggodalom

A marosvásárhelyi Cs. Erzsébetnek 800 lejes nyugdíja van, s bár tudta előre, hogy januárban nagyobb összeget fog kapni, könnyes szemmel mesélte, hogy 1400 lejjel többet hozott a postás. Ő azt mondja, a nyugdíját felemeltek 1000 lejre, és az 1200 lejt most egyszeri alkalommal kapta. Mint kérdésünkre elmondta,

egyelőre nem mer tervezni semmit, mert nem tudja, hogy mekkora lesz a januári gázszámlája.

De mindenképp nagy megkönnyebbülés, hogy több pénzt kapott, mert a rendes havi nyugdíját nagyon be kellett osztania, hogy mindenre jusson. 

A legtöbben a drága gáz- és villanyszámlák törlesztésére költik a plusz pénzt. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A legtöbben a drága gáz- és villanyszámlák törlesztésére költik a plusz pénzt. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

A magánházban élő Bálint Annának 1020 lejes a havi nyugdíja, ehhez kapott a héten 1180 lejt. „Nem hittem el, hogy ez az enyém, amikor számolta ki a postás”. Mint mondta,

a kertből eladott terményekből és a nyáron a nyugdíjából félretett pénzből decemberben vett egy fél disznót, hogy legyen egész nyárig „amihez nyúlni”.

A decemberben kapott gázszámlája 550 lej volt, úgy hallotta, januárban még nagyobb lesz. Egy szobát és konyhát fűt, amikor főz magának ebédet. A most, pluszba kapott pénzt jól elteszi, hogy ne maradjon el a soron következő gázszámlák kifizetésével sem.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 09., hétfő

Ismét visszatér a fagy, de ezúttal csak egy napra

Fagyos időre, erős szélre és hóviharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat. Hargita és Kovászna megyében is lehűl az idő.

Ismét visszatér a fagy, de ezúttal csak egy napra
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Tetemes a román külkereskedelmi mérleg hiánya

Tavaly 32,743 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 2 százalékkal, azaz 673 millió euróval kisebb, mint 2024-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn.

Tetemes a román külkereskedelmi mérleg hiánya
2026. február 09., hétfő

A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok

A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok – közölte hétfő reggel a Kolozs megyei katasztrófavédelem.

A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok
2026. február 09., hétfő

Forrong a közszféra, a polgármesteri hivatalokban is sztrájkra készülnek

Általános sztrájk kirobbantására készül a polgármesteri hivatalokban dolgozók szakszervezete a kormány által tervezett megszorítások miatt. Keddre kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdetett az érdekvédelmi tömörülés.

Forrong a közszféra, a polgármesteri hivatalokban is sztrájkra készülnek
Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Ha még nem nézed, itt az ideje elkezdeni az új Trónok harca előzménysorozatot

Könnyed, vicces, kisebb téteket felvonultató westerosi történtet adaptált a képernyőre az HBO George R. R. Martin egyik „mellékregényéből”, a Hét királyság lovagjából. Ajánló.

Ha még nem nézed, itt az ideje elkezdeni az új Trónok harca előzménysorozatot
2026. február 08., vasárnap

Több mint 200 milliárd lej volt a magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő alapok vagyona decemberben

A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona december végén 201,6 milliárd lej volt, 34 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.

Több mint 200 milliárd lej volt a magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő alapok vagyona decemberben
2026. február 08., vasárnap

Hárman haltak meg egy Krassó-Szörény megyei balesetben

Hárman meghaltak és egy személy megsérült vasárnap a 6-os országúton történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Somfa térségében – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Hárman haltak meg egy Krassó-Szörény megyei balesetben
Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Egyeztetés után dönt Románia arról, hogy részt vesz-e Donald Trump Béketanácsában

Románia meghívást kapott február 19-ére Washingtonba a Béketanács első ülésére, a részvételről azonban csak az amerikai partnerekkel folytatott egyeztetések után dönt a román fél – közölte vasárnap a Facebook-oldalán államfő.

Egyeztetés után dönt Románia arról, hogy részt vesz-e Donald Trump Béketanácsában
2026. február 08., vasárnap

Őszintén és közérthetően a mentális egészségről – öt erdélyi pszichológus közös küldetése

Legyen egy tér, ami biztonságos, szakmailag hiteles, tabuktól mentes, és mindenki előtt nyitva áll – ezzel az elképzeléssel vágott bele a közösségépítésbe öt erdélyi magyar pszichológus. Céljaikról, terveikről kérdeztük a MentaliTea létrehozóit.

Őszintén és közérthetően a mentális egészségről – öt erdélyi pszichológus közös küldetése
2026. február 08., vasárnap

Szakértő: az áram, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a romániai ipar versenyképességét

A villamos energia, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a román ipar versenyképességét, és közvetve emeli a fogyasztási cikkek árát – állapította meg vasárnapi közleményében az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Szakértő: az áram, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a romániai ipar versenyképességét
Hirdetés