
Az áremelkedés miatt jóval többet kell költenie a városnak a felújításra
Fotó: Borbély Fanni
Még el sem kezdődött, de 14 millió lejjel nőtt a csíkszeredai Nagy István festő sétány felújításának költsége. Ezúttal nem az építőanyagok drágulása miatt, hanem mert kötelezővé vált hozzáadni az összeghez az előre nem látott kiadásokat.
2025. január 15., 09:492025. január 15., 09:49
Feltűnően sokat emelkedett a csíkszeredai Nagy István festő sétány felújításának becsült költsége alig egy év alatt, úgy, hogy az elmúlt három év csak az előkészítéssel telt.

Nem lehet arra számítani, hogy ebben az évben elkezdik Csíkszereda egyik központi lakóövezete, a Nagy István festő sétány teljes felújítását. A műszaki tervek elkészítéséhez és a kivitelezéshez szükséges közbeszerzést csak ezután írják ki.
Míg a 2023 novemberében az önkormányzati képviselő-testület által elfogadott megvalósíthatósági tanulmány 28,7 millió lejes összköltséggel számolt áfával együtt, amelyből a városnak 16,8 milliót kellett volna biztosítania az Anghel Saligny program által juttatott közel 12 milliós támogatás mellé, a helyzet mára teljesen megváltozott.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a város hozzájárulása a beruházáshoz már meghaladja a 30 millió lejt is, az Anghel Saligny program támogatása pedig részfinanszírozássá csökken.
Fotó: Borbély Fanni
Mint megtudtuk, nem az építőanyagok drágulása, vagy a lakóövezetet érintő munkálatok bővítése vezetett ide, hanem egy jogszabályváltozás, amely a támogatásokat nyert beruházások mindegyikét érinti. Ennek lényege, hogy
– vázolta kérdésünkre Korodi Attila polgármester.
Ennek célja, hogy a munkálatok közben felmerülő előre nem látható munkálatok, beavatkozások, illetve más okból jelentkező többletköltségek miatt történő árnövekedés jóváhagyása érdekében ne kelljen a dokumentációkat a minisztériumokhoz küldözgetni, lassítva a folyamatot. Ezt fel lehet használni akkor is, ha közben növekedik a beruházás értéke az infláció, a bérek vagy a munkadíjak költsége miatt – részletezte a városvezető. Kérdésünkre hozzátette,
A Nagy István festő sétányon a közműhálózat cseréje mellett új út- és járdaburkolatok, parkolók készülnek, lesz játszótér, gördeszkások és extrém kerékpárosok által használható pálya készül, a tömbházak mellett pedig gumiborítású futópályát alakítanak majd ki. Új közvilágítási hálózat elkészítésére, térfigyelő kamerák telepítésére, a zöldövezetek felújítására, utcabútorzatra, zárható kerékpártárolókra, új hulladéktárolókra is szükség van, a lakóövezetet északról határoló Szív utcában újabb kerékpárutat terveznek, illetve egy teljesen automatizált közvécé is lesz.
Fotó: Borbély Fanni
A műszaki tervek elkészítéséhez és a kivitelezéshez szükséges közbeszerzési eljárást nemsokára kiírják, így ha ez befejeződik, a munkálatokat idén el lehet kezdeni. A helyi költségvetésből idén 2,4 millió lej felhasználását irányozták elő erre a beruházásra a tavaly decemberben elfogadott határozatban.

A Nagy István festő sétány felújításának költségeihez járul hozzá a város saját költségvetéséből, meghosszabbították a Goscom távhőszolgáltatóval 5 évre a szolgáltatási szerződést – ülésezett pénteken a csíkszeredai önkormányzati kèpviselő-testület.
Románia népessége 1991 óta fogy, a jelenség háttere mögött a gazdasági bizonytalanságnál mélyebb okok húzódnak meg: késői házasságkötés, átalakuló életformák, de egy különös székelyföldi jelenségre is felhívta a figyelmet Horváth István szociológus.
Az adóhatóság (ANAF) alkalmazottjának adta ki magát egy csaló, és egy gyulafehérvári cégvezetőn keresztül 86 ezer lejjel rövidített meg egy vállalkozást. A 49 éves női vállalkozó hozzáférést biztosított a csalónak egy laptophoz és egy mobilhoz is.
A közlekedési minisztérium idén szerény összegből gazdálkodik, és a nyári költségvetés-kiigazításkor további forrásokra lesz szükség a folyamatban lévő és az új beruházások finanszírozásához – jelentette ki kedden Ciprian Șerban közlekedési miniszter.
A tömbházas életforma próbára teszi a türelmet. Míg Sepsiszentgyörgyön a „szomszéd jóléte” is zavaró lehet, Kézdivásárhelyen a felelőtlen állattartás és a parkolási káosz adja a legtöbb munkát a helyi rendőröknek.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) megkezdte az áprilisi országgyűlési választásra keddig regisztrált mintegy 489 ezer levélben szavazó választópolgár számára a szavazási levélcsomagok postázását.
Nem áll fenn annak a veszélye, hogy a pedagógusok bojkottja miatt idén elmaradjanak az országos vizsgák – jelentette ki kedden Mihai Dimian oktatási és kutatási miniszter.
Több mint 144 300 nyolcadikos vett részt kedden a matematika próba-képességvizsgán – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Újra meghirdeti a nemzetpolitikai államtitkárság a Szülőföldön Magyarul Programot, amelyre keddtől lehet jelentkezni – mondta Nacsa Lőrinc a Facebook-oldalán közzétett videóban.
Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást – jelentette ki kedden Radu Miruță védelmi miniszter.
Székelyföldre érkezik a Székely menyasszony című kiállítás, amely március 20-tól lesz látogatható Sepsiszentgyörgyön, majd április 29-től Csíkszeredában.
1 hozzászólás