
Az áremelkedés miatt jóval többet kell költenie a városnak a felújításra
Fotó: Borbély Fanni
Még el sem kezdődött, de 14 millió lejjel nőtt a csíkszeredai Nagy István festő sétány felújításának költsége. Ezúttal nem az építőanyagok drágulása miatt, hanem mert kötelezővé vált hozzáadni az összeghez az előre nem látott kiadásokat.
2025. január 15., 09:492025. január 15., 09:49
Feltűnően sokat emelkedett a csíkszeredai Nagy István festő sétány felújításának becsült költsége alig egy év alatt, úgy, hogy az elmúlt három év csak az előkészítéssel telt.

Nem lehet arra számítani, hogy ebben az évben elkezdik Csíkszereda egyik központi lakóövezete, a Nagy István festő sétány teljes felújítását. A műszaki tervek elkészítéséhez és a kivitelezéshez szükséges közbeszerzést csak ezután írják ki.
Míg a 2023 novemberében az önkormányzati képviselő-testület által elfogadott megvalósíthatósági tanulmány 28,7 millió lejes összköltséggel számolt áfával együtt, amelyből a városnak 16,8 milliót kellett volna biztosítania az Anghel Saligny program által juttatott közel 12 milliós támogatás mellé, a helyzet mára teljesen megváltozott.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a város hozzájárulása a beruházáshoz már meghaladja a 30 millió lejt is, az Anghel Saligny program támogatása pedig részfinanszírozássá csökken.
Fotó: Borbély Fanni
Mint megtudtuk, nem az építőanyagok drágulása, vagy a lakóövezetet érintő munkálatok bővítése vezetett ide, hanem egy jogszabályváltozás, amely a támogatásokat nyert beruházások mindegyikét érinti. Ennek lényege, hogy
– vázolta kérdésünkre Korodi Attila polgármester.
Ennek célja, hogy a munkálatok közben felmerülő előre nem látható munkálatok, beavatkozások, illetve más okból jelentkező többletköltségek miatt történő árnövekedés jóváhagyása érdekében ne kelljen a dokumentációkat a minisztériumokhoz küldözgetni, lassítva a folyamatot. Ezt fel lehet használni akkor is, ha közben növekedik a beruházás értéke az infláció, a bérek vagy a munkadíjak költsége miatt – részletezte a városvezető. Kérdésünkre hozzátette,
A Nagy István festő sétányon a közműhálózat cseréje mellett új út- és járdaburkolatok, parkolók készülnek, lesz játszótér, gördeszkások és extrém kerékpárosok által használható pálya készül, a tömbházak mellett pedig gumiborítású futópályát alakítanak majd ki. Új közvilágítási hálózat elkészítésére, térfigyelő kamerák telepítésére, a zöldövezetek felújítására, utcabútorzatra, zárható kerékpártárolókra, új hulladéktárolókra is szükség van, a lakóövezetet északról határoló Szív utcában újabb kerékpárutat terveznek, illetve egy teljesen automatizált közvécé is lesz.
Fotó: Borbély Fanni
A műszaki tervek elkészítéséhez és a kivitelezéshez szükséges közbeszerzési eljárást nemsokára kiírják, így ha ez befejeződik, a munkálatokat idén el lehet kezdeni. A helyi költségvetésből idén 2,4 millió lej felhasználását irányozták elő erre a beruházásra a tavaly decemberben elfogadott határozatban.

A Nagy István festő sétány felújításának költségeihez járul hozzá a város saját költségvetéséből, meghosszabbították a Goscom távhőszolgáltatóval 5 évre a szolgáltatási szerződést – ülésezett pénteken a csíkszeredai önkormányzati kèpviselő-testület.
Mit tud a lakosság a Maros megyét is érintő méltányos átállási programról, a munkahelyek megszűnéséről, átalakulásáról? Hogyan látja a települése jövőjét? – ezekkel a témákkal is foglalkozik a napokban közzétett kérdőív.
Nem bizonyult tartósnak a Duna vízszintjének emelkedése Csernavodánál, fel kell készülni arra, hogy néhány napig teljesen le kell fog állni az atomerőmű – jelentette be Alexandru Bușoi energetikai államtitkár hétfőn.
Alvás közben korrigálja a látást, nappal pedig szemüveg és hagyományos kontaktlencse nélkül biztosít éles látást. Az éjszakai kontaktlencse egyben kényelmes, és a gyermekkori rövidlátás előrehaladását is lassíthatja.
Az RMDSZ első opciója egy teljes jogkörű kormány megalakítására egy „nagykoalíció” létrehozása, más országok mintájára, hogy megakadályozzák a szélsőséges erők kormányra jutását – jelentette ki hétfőn Cseke Attila ügyvivő fejlesztési miniszter.
Harminckét járvezetői engedélyt függesztettek fel a hétvégén a hatóságok Maros megyében, de olyan sofőrt is feltartóztattak, aki nem rendelkezett jogosítvánnyal – tájékoztat a Maros Megyei rendőr-főkapitányság.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a közösségi oldalakon terjedő félretájékoztatás „rendkívül veszélyessé” vált, ezért az államnak határozottabban kell fellépnie, szükség esetén a jogszabályok szigorításával.
A házbizottság érvényesnek minősítette azt a 140 képviselő által támogatott indítványt, amelyben a Tisza parlamenti frakciója Baka Andrást jelöli államfőnek.
Magyar és román nyelven rakták ki Csíkszereda nevét a város egyik újonnan létrehozott körforgalmában, a Hargita utcában.
Új szabályok léptek életbe a más uniós tagállamokban vásárolt jövedéki termékek Romániába történő behozatalára.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezték hétfőn azt a hét személyt, akik botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá szombat éjjel a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira – közölte hétfőn a dési ügyészség.
1 hozzászólás