Hirdetés
Hirdetés

Több mint nyolcezer jelöltre lehet szavazni vasárnap

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

Harmincegy politikai párt és 19 nemzeti kisebbségi szervezet indít jelölteket a december 1-jei parlamenti választáson.

Székelyhon

2024. november 29., 08:532024. november 29., 08:53

2024. november 29., 08:542024. november 29., 08:54

A Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint a 466 szenátori és képviselői mandátumra több mint 8000 jelölt pályázik.

Hirdetés

A legtöbben – 639-en – a Szociáldemokrata Párt képviseletében indulnak, közülük 223-an a szenátori, 416-an a képviselőházi jelöltlistákon. A további sorrend: S.O.S Románia Párt – 636 jelölt (221 a szenátusi, 415 a képviselőházi listákon), Nemzeti Liberális Párt – 630 jelölt (221 a szenátusi, 409 a képviselőházi jelöltlistákon), Románok Egyesüléséért Szövetség – 621 jelölt (213 a szenátusi, 408 a képviselőházi jelöltlistákon), Jobboldal Ereje – 619 jelölt (215 a szenátusi, 404 a képviselőházi jelöltlistákon), RMDSZ – 596 jelölt (211 a szenátusi, 385 a képviselőházi jelöltlistákon) és Mentsétek meg Romániát Szövetség – 589 jelölt (200 a szenátusi, 389 a képviselőházi jelöltlistán).

Jelöltlistákat nyújtottak be a következő alakulatok is:

  • Független Szociáldemokrata Párt - 477 jelölt

  • Román Nemzeti Konzervatív Párt - 435

  • Románia Akcióban Párt - 424

  • Szocialista Románia - 333

  • Egyesült Szociáldemokrata Párt - 329

  • Alternatíva a Nemzeti Méltóságért - 294

  • Megújítjuk Románia Európai Projektjét - 273

  • Igazságot és Tiszteletet Mindenkinek Európában - 263

  • Nemzeti Keresztény Szövetség - 244

  • Román Hazafiak Pártja - 172

  • Ifjú Emberek Pártja - 149

  • Román Ökológus Párt - 128

  • Egészség, Oktatás, Természet, Fenntarthatóság - 100

  • Új Románia Párt - 73

  • Nemzeti Akció Liga - 64

  • Romániai Republikánus Párt - 25

  • Hívő Emberek Pártja - 14

  • Zöld Párt - 10

  • Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt - 10

  • Getódákok Egyesülete - 8

  • Pátria Párt - 7

  • Igazságosság Pártja - 4

  • Egyesült Nyugdíjasok Pártja - 1 (képviselőház)

  • Phralipe Roma Párt - 1 (szenátus)

A legtöbb választókerületben teljes képviselőházi és szenátusi jelöltlistát nyújtott be a PSD (42 választókerületben), a PNL (39), az SOS Románia (39), a Jobboldal Ereje (37), az RMDSZ (36), az USR (31), az AUR (29), a Független Szociáldemokrata Párt (25).

A törvényhozói helyekre pártelnökök is pályáznak.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök például a hetedik képviselői mandátumáért indul a szövetség Hargita megyei listáján, míg az AUR elnöke, George Simion a párt bukaresti képviselői jelöltlistájának élén szerepel.

Listavezető pártja bukaresti jelöltlistáján az SOS Románia párt elnöke, Diana Iovanovici-Şoşoacă, a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke, Eugen Tomac, valamint a Jobboldal Erejét vezető Ludovic Orban is.

Marcel Ciolacu miniszterelnök pártja Buzău megyei képviselői, Nicolae Ciucă volt PNL-elnök pedig a Dolj megyei szenátori jelöltlistát vezeti.

Marcel Ciolacu, Nicolae Ciucă, George Simion, Ludovic Orban és Kelemen Hunor az elnökválasztás első fordulójában is indult.

Ugyanakkor 19 nemzeti kisebbségi szervezet összesen 58 képviselőjelölttel vág neki a parlamenti választásnak. Ezek a szervezetek a következők:

  • Romániai Makedónok Egyesülete

  • Romániai Görögök Szövetsége

  • Romániai Török Demokratikus Uniója

  • Romániai Török-Muzulmán Tatárok Demokratikus Uniója

  • Romániai Olaszok Szövetsége - RO.AS.IT.

  • Romániai Horvátok Szövetsége

  • Romániai Szlovákok és Csehek Demokratikus Szövetsége

  • Romániai Németek Demokratikus Fóruma

  • Romániai Lengyelek Szövetsége

  • Romániai Örmények Szövetsége

  • Romániai Albánok Ligája Egyesület

  • Romániai Ukránok Szövetsége

  • Romániai Lipován Oroszok Közössége

  • Romániai Ruszinok Kulturális Egyesülete

  • Bánsági Bolgárok Szövetsége

  • Romániai Szerbek Szövetsége

  • Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége

  • Pró Európa Roma Párt Egyesület

  • Romániai Csehek Fóruma.

A legtöbb szenátori mandátumot Bukarestben (13), Konstanca, Iaşi és Prahova megyében (5-5), valamint Argeş, Bákó, Bihar, Brassó, Kolozs Dolj, Galac, Maros, Suceava és Temes megyében (4-4), míg a legtöbb képviselői mandátumot Bukarestben (29), Iaşi megyében (12), Konstanca és Prahova megyében (11-11), valamint Bákó, Kolozs, Dolj, Suceava és Temes megyében (10-10) osztják ki.

A 2020-as parlamenti választásokon a PSD 47, a PNL 41, az USR PLUS Szövetség 25, az AUR 14, az RMDSZ kilenc szenátori mandátumot szerzett.

A képviselői helyekből a PSD-nek 110, a PNL-nek 93, az USR PLUS Szövetségnek 55, az AUR-nak 33, az RMDSZ-nek 21, a magyartól eltérő nemzeti kisebbségi szervezeteknek pedig 18 jutott.

A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek átvétele után a Központi Választási Iroda (BEC) megállapítja, hogy mely politikai pártok, választási szövetségek és nemzeti kisebbségi szervezetek teljesítették a parlamenti küszöböt. Ez mind

a képviselő-, mind a szenátorjelölti listák esetében az országos szinten leadott érvényes voksok legalább 5 százalékának megszerzését jelenti.

Emellett létezik egy úgynevezett alternatív küszöb, amely azon alakulatok számára is lehetővé teszi a mandátumszerzést, amelyek országos szinten nem teljesítették az 5 százalékot, de legalább négy választókerület mindegyikében sikerült megszerezniük a leadott érvényes voksok 20 százalékát.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 02., csütörtök

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell

A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány

Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány
2026. április 02., csütörtök

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke

Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke
2026. április 02., csütörtök

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?

Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket

Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket
2026. április 02., csütörtök

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről

A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről
2026. április 02., csütörtök

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban

Ortodox húsvét előtt kézbesítik a nyugdíjakat, a kifizetésük előkészítése már megkezdődött – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Manole munkaügyi miniszter.

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése

Előrehaladott tárgyalások zajlanak az új közalkalmazotti bértörvényről a miniszterelnöki hivatal és a pénzügyminisztérium részvételével működő munkacsoportban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése
2026. április 02., csütörtök

Mesterséges intelligencia Székelyföldön: a változás nyertesei lehetünk

Hogyan alakítja át az MI az oktatást, az ipart, az egészségügyet és a mindennapokat – Erdély első átfogó mesterségesintelligencia-konferenciáját tartották Marosvásárhelyen. A rendezvényen szakértők, politikai szereplők és intézményi vezetők találkoztak.

Mesterséges intelligencia Székelyföldön: a változás nyertesei lehetünk
2026. április 02., csütörtök

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén

Naponta mintegy 24 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a hosszú hétvégén, amelyen a katolikusok és protestánsok a húsvétot, az ortodoxok a virágvasárnapot ünneplik.

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén
Fokozott készültség az ünnepi hétvégén
2026. április 02., csütörtök

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén

Hirdetés