
Folyamatosan romlik a járványhelyzet Gyergyószentmiklóson is, a kórházban már átszervezéseket kellett végezni
Fotó: Pinti Attila
A péntek reggeli adatok szerint már negyvenegyre emelkedett a gyergyószentmiklósi kórházban kezelt, súlyos vagy középsúlyos állapotban lévő koronavírussal fertőzött betegek száma. Az intézményben átalakításokat végeztek annak érdekében, hogy el tudják látni a betegeket, ugyanakkor arra kérnek mindenkit, hogy időben forduljon orvoshoz.
2021. október 22., 17:282021. október 22., 17:28
2021. október 22., 17:302021. október 22., 17:30
Napról napra emelkedik a Gyergyói-medencében is a koronavírussal fertőzöttek száma, és nagyon sokan szorulnak kórházi ellátásra. Gyergyószentmiklóson pénteken reggel már negyvenegy súlyos vagy középsúlyos állapotban lévő beteget kezeltek a kórházban, közülük tizenötöt a fertőzőosztályon. Ketten intenzív osztályon vannak. Elsősorban a Gyergyó-medencében élő fertőzötteket kezelik az intézményben – tudtuk meg Fülöp Enikő kórházmenedzsertől, aki elmondta,
A betegek nagyon későn jelentkeznek az orvosnál, és esélyünk sincs kezdeti fázisban kezelni őket. Szeretnék megkérni mindenkit, ne hanyagolja el,
– hangsúlyozta sajtótájékoztatón a kórházmenedzser.
A gyergyószentmiklósi kórházban alkalmazkodtak az elmúlt hetekben a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek számának növeléséhez, ennek érdekében több intézkedést is hoztak.
„Elsőkörben átalakítottuk a belgyógyászati osztály négy kórtermét covidossá, most már a teljes belgyógyászaton fertőzötteket kezelünk. Bezártuk a szemészeti, a fül-orr-gégészeti és a bőrgyógyászati osztályt, és az ott alkalmazott személyeket átirányítottuk a sürgősségre, illetve a belgyógyászatra. Sajnos
– részletezte Fülöp Enikő.
Oxigénpalackok a gyergyószentmiklósi kórház udvarán. Nagyon fontos, hogy legyen elegendő oxigén a betegek ellátásához
Fotó: Barabás Orsolya
Igyekeznek mindent megtenni, hogy tűzeset vagy más, betegeket veszélyeztető probléma ne történhessen a kórház épületében, ennek érdekében folyamatosak az ellenőrzések.
„Minden koronavírusos betegnek – mivel rossz állapotban vannak – oxigént kell biztosítanunk, és ez megterheli a rendszerünket. Tűzvédelmi engedéllyel rendelkezik a kórház, és folyamatos ellenőrzések vannak,
és mi is mérjük az oxigénkoncentrációt azokban a kórtermekben, ahol oxigént használunk. Ami tőlünk telik, azt igyekszünk maximálisan biztosítani” – emelte ki a kórházmenedzser.
Nemrégiben felmérést készítettek, amelyből kiderül, hogy azon alkalmazottak körében, akikkel a beteg kórházi tartózkodása alatt érintkezik, 74,29 százalékos az oltottsági arány. Az orvosoknál ez a szám még magasabb, 88,57 százalékuk van beoltva.
„Ez a kórház mindenkiért van, hozzánk úgy oltott mint oltatlan, ha betér, ugyanazt a lehetőséget és ellátást kapja, nem teszünk semmiféle különbséget. Viszont felhívjuk a figyelmet arra, hogy az óvintézkedéseket tartsák be, és mindenki fontolja meg az oltás előnyeit” – tette hozzá Fülöp Enikő.
A gyergyószentmiklósi kórházban október 1-jétől nyolc koronavírussal fertőzött személy hunyt el.
Koronavírus a Gyergyói-medencében
Gyergyószéken is folyamatosan növekszik az igazolt esetek száma. Pénteken Gyergyószentmiklóson 2,77 ezrelék volt a fertőzöttségi ráta, de vannak olyan települések, ahol már elérte a 3 ezreléket. A fertőzöttségi arány Gyergyószárhegyen a legmagasabb, 8,03 ezrelék, Remetén 4,06, Alfaluban 3,31, Csomafalván 3,46, Újfaluban 2,65, Ditróban pedig 0,7. A gyergyószentmiklósi oltóközpontban az elmúlt időszakban megnövekedett a forgalom, naponta több mint száz személyt oltanak be új típusú koronavírus elleni vakcinával, minden nap 8 és 20 óra között fogadják a jelentkezőket.
Házkutatást tartottak hétfőn Maros megyében egy 2021 és 2026 között történt többszörös sikkasztás ügyében, amely során 136 ezer lejjel károsítottak meg egy állami intézményt – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátorai jelen lesznek az ülésteremben a bizalmatlansági indítvány vitáján, de nem fognak szavazni – jelentette be hétfőn Kelemen Hunor.
Felmelegszik az idő az egész országban, a nappali értékek egyes régiókban akár a 28 Celsius-fokot is elérhetik, míg az éjszakai minimumok több helyen is csak 12–13 fokig esnek vissza.
Két ittas sofőrt és egy bejegyzetlen gépjárművel közlekedőt is lefüleltek a rendőrök Gyergyó- és Udvarhelyszéken a hosszú hétvége folyamán.
Újabb történelmi mélypontra került hétfőn a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1998 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 5,81 banis (1,1 százalékos) emelkedést jelent a csütörtöki 5,1417 lejhez képest.
A május 1-jei hosszú hétvégén több mint 37 ezer bírságot szabott ki a rendőrség, összesen mintegy 16,5 millió lej értékben.
Jelentős felmelegedéssel indul május első hete, az elmúlt napok szokatlanul hideg időjárását az átlagosnál melegebb napok követik. Az ország egyes részein a hőmérséklet a 30 fokot is elérheti, csapadékra pedig csak a hét második felében számíthatunk.
Jókora büntetést kapott az a sofőr, akit helikopterből figyeltek, amint figyelmen kívül hagyja a közlekedési szabályokat.
Nemzetközi hadgyakorlatot rendeznek az erdélyi Nagysinken május 7–23. között, amelyre vasárnaptól kezdődően több szövetséges országból érkezik haditechnika – közölte a román védelmi minisztérium (MApN).
Néhány százan gyűltek össze vasárnap este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan melletti szimpátiatüntetésen.
szóljon hozzá!