
Folyamatosan romlik a járványhelyzet Gyergyószentmiklóson is, a kórházban már átszervezéseket kellett végezni
Fotó: Pinti Attila
A péntek reggeli adatok szerint már negyvenegyre emelkedett a gyergyószentmiklósi kórházban kezelt, súlyos vagy középsúlyos állapotban lévő koronavírussal fertőzött betegek száma. Az intézményben átalakításokat végeztek annak érdekében, hogy el tudják látni a betegeket, ugyanakkor arra kérnek mindenkit, hogy időben forduljon orvoshoz.
2021. október 22., 17:282021. október 22., 17:28
2021. október 22., 17:302021. október 22., 17:30
Napról napra emelkedik a Gyergyói-medencében is a koronavírussal fertőzöttek száma, és nagyon sokan szorulnak kórházi ellátásra. Gyergyószentmiklóson pénteken reggel már negyvenegy súlyos vagy középsúlyos állapotban lévő beteget kezeltek a kórházban, közülük tizenötöt a fertőzőosztályon. Ketten intenzív osztályon vannak. Elsősorban a Gyergyó-medencében élő fertőzötteket kezelik az intézményben – tudtuk meg Fülöp Enikő kórházmenedzsertől, aki elmondta,
A betegek nagyon későn jelentkeznek az orvosnál, és esélyünk sincs kezdeti fázisban kezelni őket. Szeretnék megkérni mindenkit, ne hanyagolja el,
– hangsúlyozta sajtótájékoztatón a kórházmenedzser.
A gyergyószentmiklósi kórházban alkalmazkodtak az elmúlt hetekben a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek számának növeléséhez, ennek érdekében több intézkedést is hoztak.
„Elsőkörben átalakítottuk a belgyógyászati osztály négy kórtermét covidossá, most már a teljes belgyógyászaton fertőzötteket kezelünk. Bezártuk a szemészeti, a fül-orr-gégészeti és a bőrgyógyászati osztályt, és az ott alkalmazott személyeket átirányítottuk a sürgősségre, illetve a belgyógyászatra. Sajnos
– részletezte Fülöp Enikő.
Oxigénpalackok a gyergyószentmiklósi kórház udvarán. Nagyon fontos, hogy legyen elegendő oxigén a betegek ellátásához
Fotó: Barabás Orsolya
Igyekeznek mindent megtenni, hogy tűzeset vagy más, betegeket veszélyeztető probléma ne történhessen a kórház épületében, ennek érdekében folyamatosak az ellenőrzések.
„Minden koronavírusos betegnek – mivel rossz állapotban vannak – oxigént kell biztosítanunk, és ez megterheli a rendszerünket. Tűzvédelmi engedéllyel rendelkezik a kórház, és folyamatos ellenőrzések vannak,
és mi is mérjük az oxigénkoncentrációt azokban a kórtermekben, ahol oxigént használunk. Ami tőlünk telik, azt igyekszünk maximálisan biztosítani” – emelte ki a kórházmenedzser.
Nemrégiben felmérést készítettek, amelyből kiderül, hogy azon alkalmazottak körében, akikkel a beteg kórházi tartózkodása alatt érintkezik, 74,29 százalékos az oltottsági arány. Az orvosoknál ez a szám még magasabb, 88,57 százalékuk van beoltva.
„Ez a kórház mindenkiért van, hozzánk úgy oltott mint oltatlan, ha betér, ugyanazt a lehetőséget és ellátást kapja, nem teszünk semmiféle különbséget. Viszont felhívjuk a figyelmet arra, hogy az óvintézkedéseket tartsák be, és mindenki fontolja meg az oltás előnyeit” – tette hozzá Fülöp Enikő.
A gyergyószentmiklósi kórházban október 1-jétől nyolc koronavírussal fertőzött személy hunyt el.
Koronavírus a Gyergyói-medencében
Gyergyószéken is folyamatosan növekszik az igazolt esetek száma. Pénteken Gyergyószentmiklóson 2,77 ezrelék volt a fertőzöttségi ráta, de vannak olyan települések, ahol már elérte a 3 ezreléket. A fertőzöttségi arány Gyergyószárhegyen a legmagasabb, 8,03 ezrelék, Remetén 4,06, Alfaluban 3,31, Csomafalván 3,46, Újfaluban 2,65, Ditróban pedig 0,7. A gyergyószentmiklósi oltóközpontban az elmúlt időszakban megnövekedett a forgalom, naponta több mint száz személyt oltanak be új típusú koronavírus elleni vakcinával, minden nap 8 és 20 óra között fogadják a jelentkezőket.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!