
Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Év eleje óta 123 vadtámadást jelentettek a Hargita megyei Környezetvédelmi Ügynökségnél (APM), az estek túlnyomó többségében medve támadt a háziállatokra vagy emberekre.
2024. július 11., 15:132024. július 11., 15:13
2024. július 11., 15:462024. július 11., 15:46
Az intézmény igazgatója, Domokos László erről csütörtökön számolt be az újságíróknak, rámutatva, hogy 108 medvetámadásról és 15 farkastámadásról értesültek.
A vadállatok 74 juhot, 65 tehenet, 225 háziszárnyast öltek meg és 56 méhkaptárt tettek tönkre. Az okozott károk értéke eléri a 410 000 lejt, a július 10-éig kifizetett kártérítések értéke 28 000 lej – ismerteti az Agerpres.
Domokos László beszámolója szerint ugyanakkor idén két embert támadott meg a medve Hargita megyében.
Az ügynökség adatai szerint ugyanakkor év elejétől mostanáig 12, a közösségekre veszélyt jelentő medvét lőttek ki a megyében a környezetvédelmi minisztérium 2023/2183-as rendelete alapján, illetve további nyolcat, amelyek bejárva a településekre, közvetlen veszélyt jelentettek az emberek életére. További 4 példány esetében az áthelyezésről döntöttek 39 nagyvadat pedig visszaűztek az erdős területekre.
Ma 16 óráig regisztrálhatnak a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az áprilisi országgyűlési választásra; jelenleg csaknem 492 ezren szerepelnek a levélben szavazók névjegyzékében.
Szerdán a parlament plénuma elé kerül vitára a 2026-os állami büdzsétervezet, miután a képviselőház és a szenátus illetékes szakbizottságai, majd a költségvetési bizottságok is megvitatták és elkészítették véleményezéseiket.
Jelentős eltérés volt Székelyudvarhely és Csíkszereda reggeli hőmérséklete között: a Hargitai megyeszékhely tovább tartja keddi dobogós helyét és szerdán hajnalban is is az ország leghidegebb lakott települései között maradt.
Anyanyelvből mérik fel a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok tudását szerdán, a nyolcadikosok próba-képességvizsgájának harmadik napján
Erősebben ösztönözné az állam a sérülékenyebb munkavállalói kategóriákba tartozók alkalmazását. Új támogatásokat hagytak jóvá, több, már meglévőt módosítottak – ezek között szigorítások is vannak –, a kérdés már csak az, hogy lesz-e pénz mindegyikre.
Mozgásban is láthatjuk a decemberben mozikba kerülő harmadik, Dűne-filmet, ugyanis kijött hozzá az első – meglehetősen akciódús – előzetes.
Románia népessége 1991 óta fogy, a jelenség háttere mögött a gazdasági bizonytalanságnál mélyebb okok húzódnak meg: késői házasságkötés, átalakuló életformák, de egy különös székelyföldi jelenségre is felhívta a figyelmet Horváth István szociológus.
Az adóhatóság (ANAF) alkalmazottjának adta ki magát egy csaló, és egy gyulafehérvári cégvezetőn keresztül 86 ezer lejjel rövidített meg egy vállalkozást. A 49 éves női vállalkozó hozzáférést biztosított a csalónak egy laptophoz és egy mobilhoz is.
A közlekedési minisztérium idén szerény összegből gazdálkodik, és a nyári költségvetés-kiigazításkor további forrásokra lesz szükség a folyamatban lévő és az új beruházások finanszírozásához – jelentette ki kedden Ciprian Șerban közlekedési miniszter.
A tömbházas életforma próbára teszi a türelmet. Míg Sepsiszentgyörgyön a „szomszéd jóléte” is zavaró lehet, Kézdivásárhelyen a felelőtlen állattartás és a parkolási káosz adja a legtöbb munkát a helyi rendőröknek.
1 hozzászólás