
A juttatás azoknak jár, akik közvetlenül részt vesznek a koronavírusos betegek diagnosztizálásában, ellátásában, szállításában. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Megkapták a Hargita megyei COVID-kórházak a koronavírusos betegek ellátását végző alkalmazottaknak járó 2500 lejes veszélyességi pótlékokat. A képviselőház a bérkiegészítésre jogosultak körének a kiterjesztéséről döntött szerdán.
2020. május 29., 09:072020. május 29., 09:07
Hargita megyében több mint háromszáz kórházi alkalmazott számára utalta ki a 2500 lejes veszélyességi pótlékot múlt héten a megyei egészségbiztosítási pénztár. A vonatkozó törvény értelmében a koronavírusos betegek ellátásban, diagnosztizálásban, kezelésében közvetlenül részt vevő egészségügyi dolgozók – az orvosoktól a kisegítőszemélyzetig – jogosultak a szükségállapot idejére a havi 2500 lejes bruttó összegre, amelyre nem vonatkozik a társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség. Hargita megyében két kórházban kezelnek koronavírusos betegeket, az ezekben dolgozó alkalmazottak egy része kapta meg az első havi veszélyességi pótlékot.
Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója tájékoztatott,
„Mindenki jogosult, aki hozzájárul a betegek szállításához, kezeléséhez, esetleges vizsgálataihoz, napi ellátásához” – fogalmazott. Elmondta, a jogosultak listáját a kórházmenedzserek állították össze, ezt határozatban továbbították az egészségbiztosítási pénztárnak, és ez alapján történtek a kiutalások. A székelyudvarhelyi kórháznak e célra 440 000 lejt utalt ki a megyei egészségbiztosítási pénztár, a megyei sürgősségi kórháznak pedig 352 500 lejt, azaz összesen 792 500 lejt kapott a két, koronavírusos betegeket ellátó egészségügyi intézmény. Ez volt az első ilyen jellegű kifizetés, így tehát a március közepétől május közepéig tartó szükségállapot első hónapjára járó veszélyességi pótlékot kapták meg a kórházi dolgozók.
A veszélyességi pótlékra jogosultak körét szabályozó sürgősségi kormányrendeletet szerdán, döntéshozó kamaraként kiegészítette a képviselőház. A döntés értelmében a bérkiegészítést biztosítják a szociális és közösségi ellátási rendszer azon dolgozói számára is, akik közvetlenül részt vesznek az idős emberek, gyerekek, fogyatékossággal élők, és más, kiszolgáltatott csoportok gondozásában. Az ilyen jellegű tevékenységet végző magánszolgáltatók a megyei szociális kifizetési és felügyelőségi ügynökséghez intézhetnek kérést a veszélyességi pótlék elszámolása ügyében.
A vonatkozó szabályozások értelmében
A bérkiegészítésre ugyanakkor jogosultak a laborvizsgálathoz szükséges mintavételt végző egészségügyi igazgatósági alkalmazottak, a karanténban lévő pozitívan diagnosztizált személyek megfigyelését végző személyzet, a koronavírusteszteket végző laborszemélyzet – még azon állategészségügyi igazgatósági alkalmazottak is, ahol az intézmény saját real-time PCR laborkészülékével koronavírusteszteket végeznek.
Biztosítják a pótlékot a koronavírussal diagnosztizált elhuny betegek esetében a kórszövettani, laboratóriumi vizsgálatokat végző személyzetnek is, illetve a felsorolt, koronavírussal összefüggő tevékenységeket a védelmi minisztérium alárendeltségében működő intézményekben dolgozó katonai és polgári személyzetnek. Megkapják továbbá a juttatást az említett területeken dolgozó alkalmazottak is, akik munkavégzés közben megfertőződtek.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
szóljon hozzá!