
A juttatás azoknak jár, akik közvetlenül részt vesznek a koronavírusos betegek diagnosztizálásában, ellátásában, szállításában. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Megkapták a Hargita megyei COVID-kórházak a koronavírusos betegek ellátását végző alkalmazottaknak járó 2500 lejes veszélyességi pótlékokat. A képviselőház a bérkiegészítésre jogosultak körének a kiterjesztéséről döntött szerdán.
2020. május 29., 09:072020. május 29., 09:07
Hargita megyében több mint háromszáz kórházi alkalmazott számára utalta ki a 2500 lejes veszélyességi pótlékot múlt héten a megyei egészségbiztosítási pénztár. A vonatkozó törvény értelmében a koronavírusos betegek ellátásban, diagnosztizálásban, kezelésében közvetlenül részt vevő egészségügyi dolgozók – az orvosoktól a kisegítőszemélyzetig – jogosultak a szükségállapot idejére a havi 2500 lejes bruttó összegre, amelyre nem vonatkozik a társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség. Hargita megyében két kórházban kezelnek koronavírusos betegeket, az ezekben dolgozó alkalmazottak egy része kapta meg az első havi veszélyességi pótlékot.
Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója tájékoztatott,
„Mindenki jogosult, aki hozzájárul a betegek szállításához, kezeléséhez, esetleges vizsgálataihoz, napi ellátásához” – fogalmazott. Elmondta, a jogosultak listáját a kórházmenedzserek állították össze, ezt határozatban továbbították az egészségbiztosítási pénztárnak, és ez alapján történtek a kiutalások. A székelyudvarhelyi kórháznak e célra 440 000 lejt utalt ki a megyei egészségbiztosítási pénztár, a megyei sürgősségi kórháznak pedig 352 500 lejt, azaz összesen 792 500 lejt kapott a két, koronavírusos betegeket ellátó egészségügyi intézmény. Ez volt az első ilyen jellegű kifizetés, így tehát a március közepétől május közepéig tartó szükségállapot első hónapjára járó veszélyességi pótlékot kapták meg a kórházi dolgozók.
A veszélyességi pótlékra jogosultak körét szabályozó sürgősségi kormányrendeletet szerdán, döntéshozó kamaraként kiegészítette a képviselőház. A döntés értelmében a bérkiegészítést biztosítják a szociális és közösségi ellátási rendszer azon dolgozói számára is, akik közvetlenül részt vesznek az idős emberek, gyerekek, fogyatékossággal élők, és más, kiszolgáltatott csoportok gondozásában. Az ilyen jellegű tevékenységet végző magánszolgáltatók a megyei szociális kifizetési és felügyelőségi ügynökséghez intézhetnek kérést a veszélyességi pótlék elszámolása ügyében.
A vonatkozó szabályozások értelmében
A bérkiegészítésre ugyanakkor jogosultak a laborvizsgálathoz szükséges mintavételt végző egészségügyi igazgatósági alkalmazottak, a karanténban lévő pozitívan diagnosztizált személyek megfigyelését végző személyzet, a koronavírusteszteket végző laborszemélyzet – még azon állategészségügyi igazgatósági alkalmazottak is, ahol az intézmény saját real-time PCR laborkészülékével koronavírusteszteket végeznek.
Biztosítják a pótlékot a koronavírussal diagnosztizált elhuny betegek esetében a kórszövettani, laboratóriumi vizsgálatokat végző személyzetnek is, illetve a felsorolt, koronavírussal összefüggő tevékenységeket a védelmi minisztérium alárendeltségében működő intézményekben dolgozó katonai és polgári személyzetnek. Megkapják továbbá a juttatást az említett területeken dolgozó alkalmazottak is, akik munkavégzés közben megfertőződtek.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!