
A juttatás azoknak jár, akik közvetlenül részt vesznek a koronavírusos betegek diagnosztizálásában, ellátásában, szállításában. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Megkapták a Hargita megyei COVID-kórházak a koronavírusos betegek ellátását végző alkalmazottaknak járó 2500 lejes veszélyességi pótlékokat. A képviselőház a bérkiegészítésre jogosultak körének a kiterjesztéséről döntött szerdán.
2020. május 29., 09:072020. május 29., 09:07
Hargita megyében több mint háromszáz kórházi alkalmazott számára utalta ki a 2500 lejes veszélyességi pótlékot múlt héten a megyei egészségbiztosítási pénztár. A vonatkozó törvény értelmében a koronavírusos betegek ellátásban, diagnosztizálásban, kezelésében közvetlenül részt vevő egészségügyi dolgozók – az orvosoktól a kisegítőszemélyzetig – jogosultak a szükségállapot idejére a havi 2500 lejes bruttó összegre, amelyre nem vonatkozik a társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség. Hargita megyében két kórházban kezelnek koronavírusos betegeket, az ezekben dolgozó alkalmazottak egy része kapta meg az első havi veszélyességi pótlékot.
Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója tájékoztatott,
„Mindenki jogosult, aki hozzájárul a betegek szállításához, kezeléséhez, esetleges vizsgálataihoz, napi ellátásához” – fogalmazott. Elmondta, a jogosultak listáját a kórházmenedzserek állították össze, ezt határozatban továbbították az egészségbiztosítási pénztárnak, és ez alapján történtek a kiutalások. A székelyudvarhelyi kórháznak e célra 440 000 lejt utalt ki a megyei egészségbiztosítási pénztár, a megyei sürgősségi kórháznak pedig 352 500 lejt, azaz összesen 792 500 lejt kapott a két, koronavírusos betegeket ellátó egészségügyi intézmény. Ez volt az első ilyen jellegű kifizetés, így tehát a március közepétől május közepéig tartó szükségállapot első hónapjára járó veszélyességi pótlékot kapták meg a kórházi dolgozók.
A veszélyességi pótlékra jogosultak körét szabályozó sürgősségi kormányrendeletet szerdán, döntéshozó kamaraként kiegészítette a képviselőház. A döntés értelmében a bérkiegészítést biztosítják a szociális és közösségi ellátási rendszer azon dolgozói számára is, akik közvetlenül részt vesznek az idős emberek, gyerekek, fogyatékossággal élők, és más, kiszolgáltatott csoportok gondozásában. Az ilyen jellegű tevékenységet végző magánszolgáltatók a megyei szociális kifizetési és felügyelőségi ügynökséghez intézhetnek kérést a veszélyességi pótlék elszámolása ügyében.
A vonatkozó szabályozások értelmében
A bérkiegészítésre ugyanakkor jogosultak a laborvizsgálathoz szükséges mintavételt végző egészségügyi igazgatósági alkalmazottak, a karanténban lévő pozitívan diagnosztizált személyek megfigyelését végző személyzet, a koronavírusteszteket végző laborszemélyzet – még azon állategészségügyi igazgatósági alkalmazottak is, ahol az intézmény saját real-time PCR laborkészülékével koronavírusteszteket végeznek.
Biztosítják a pótlékot a koronavírussal diagnosztizált elhuny betegek esetében a kórszövettani, laboratóriumi vizsgálatokat végző személyzetnek is, illetve a felsorolt, koronavírussal összefüggő tevékenységeket a védelmi minisztérium alárendeltségében működő intézményekben dolgozó katonai és polgári személyzetnek. Megkapják továbbá a juttatást az említett területeken dolgozó alkalmazottak is, akik munkavégzés közben megfertőződtek.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!