
A juttatás azoknak jár, akik közvetlenül részt vesznek a koronavírusos betegek diagnosztizálásában, ellátásában, szállításában. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Megkapták a Hargita megyei COVID-kórházak a koronavírusos betegek ellátását végző alkalmazottaknak járó 2500 lejes veszélyességi pótlékokat. A képviselőház a bérkiegészítésre jogosultak körének a kiterjesztéséről döntött szerdán.
2020. május 29., 09:072020. május 29., 09:07
Hargita megyében több mint háromszáz kórházi alkalmazott számára utalta ki a 2500 lejes veszélyességi pótlékot múlt héten a megyei egészségbiztosítási pénztár. A vonatkozó törvény értelmében a koronavírusos betegek ellátásban, diagnosztizálásban, kezelésében közvetlenül részt vevő egészségügyi dolgozók – az orvosoktól a kisegítőszemélyzetig – jogosultak a szükségállapot idejére a havi 2500 lejes bruttó összegre, amelyre nem vonatkozik a társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség. Hargita megyében két kórházban kezelnek koronavírusos betegeket, az ezekben dolgozó alkalmazottak egy része kapta meg az első havi veszélyességi pótlékot.
Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója tájékoztatott,
„Mindenki jogosult, aki hozzájárul a betegek szállításához, kezeléséhez, esetleges vizsgálataihoz, napi ellátásához” – fogalmazott. Elmondta, a jogosultak listáját a kórházmenedzserek állították össze, ezt határozatban továbbították az egészségbiztosítási pénztárnak, és ez alapján történtek a kiutalások. A székelyudvarhelyi kórháznak e célra 440 000 lejt utalt ki a megyei egészségbiztosítási pénztár, a megyei sürgősségi kórháznak pedig 352 500 lejt, azaz összesen 792 500 lejt kapott a két, koronavírusos betegeket ellátó egészségügyi intézmény. Ez volt az első ilyen jellegű kifizetés, így tehát a március közepétől május közepéig tartó szükségállapot első hónapjára járó veszélyességi pótlékot kapták meg a kórházi dolgozók.
A veszélyességi pótlékra jogosultak körét szabályozó sürgősségi kormányrendeletet szerdán, döntéshozó kamaraként kiegészítette a képviselőház. A döntés értelmében a bérkiegészítést biztosítják a szociális és közösségi ellátási rendszer azon dolgozói számára is, akik közvetlenül részt vesznek az idős emberek, gyerekek, fogyatékossággal élők, és más, kiszolgáltatott csoportok gondozásában. Az ilyen jellegű tevékenységet végző magánszolgáltatók a megyei szociális kifizetési és felügyelőségi ügynökséghez intézhetnek kérést a veszélyességi pótlék elszámolása ügyében.
A vonatkozó szabályozások értelmében
A bérkiegészítésre ugyanakkor jogosultak a laborvizsgálathoz szükséges mintavételt végző egészségügyi igazgatósági alkalmazottak, a karanténban lévő pozitívan diagnosztizált személyek megfigyelését végző személyzet, a koronavírusteszteket végző laborszemélyzet – még azon állategészségügyi igazgatósági alkalmazottak is, ahol az intézmény saját real-time PCR laborkészülékével koronavírusteszteket végeznek.
Biztosítják a pótlékot a koronavírussal diagnosztizált elhuny betegek esetében a kórszövettani, laboratóriumi vizsgálatokat végző személyzetnek is, illetve a felsorolt, koronavírussal összefüggő tevékenységeket a védelmi minisztérium alárendeltségében működő intézményekben dolgozó katonai és polgári személyzetnek. Megkapják továbbá a juttatást az említett területeken dolgozó alkalmazottak is, akik munkavégzés közben megfertőződtek.
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
szóljon hozzá!