
A juttatás azoknak jár, akik közvetlenül részt vesznek a koronavírusos betegek diagnosztizálásában, ellátásában, szállításában. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Megkapták a Hargita megyei COVID-kórházak a koronavírusos betegek ellátását végző alkalmazottaknak járó 2500 lejes veszélyességi pótlékokat. A képviselőház a bérkiegészítésre jogosultak körének a kiterjesztéséről döntött szerdán.
2020. május 29., 09:072020. május 29., 09:07
Hargita megyében több mint háromszáz kórházi alkalmazott számára utalta ki a 2500 lejes veszélyességi pótlékot múlt héten a megyei egészségbiztosítási pénztár. A vonatkozó törvény értelmében a koronavírusos betegek ellátásban, diagnosztizálásban, kezelésében közvetlenül részt vevő egészségügyi dolgozók – az orvosoktól a kisegítőszemélyzetig – jogosultak a szükségállapot idejére a havi 2500 lejes bruttó összegre, amelyre nem vonatkozik a társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség. Hargita megyében két kórházban kezelnek koronavírusos betegeket, az ezekben dolgozó alkalmazottak egy része kapta meg az első havi veszélyességi pótlékot.
Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója tájékoztatott,
„Mindenki jogosult, aki hozzájárul a betegek szállításához, kezeléséhez, esetleges vizsgálataihoz, napi ellátásához” – fogalmazott. Elmondta, a jogosultak listáját a kórházmenedzserek állították össze, ezt határozatban továbbították az egészségbiztosítási pénztárnak, és ez alapján történtek a kiutalások. A székelyudvarhelyi kórháznak e célra 440 000 lejt utalt ki a megyei egészségbiztosítási pénztár, a megyei sürgősségi kórháznak pedig 352 500 lejt, azaz összesen 792 500 lejt kapott a két, koronavírusos betegeket ellátó egészségügyi intézmény. Ez volt az első ilyen jellegű kifizetés, így tehát a március közepétől május közepéig tartó szükségállapot első hónapjára járó veszélyességi pótlékot kapták meg a kórházi dolgozók.
A veszélyességi pótlékra jogosultak körét szabályozó sürgősségi kormányrendeletet szerdán, döntéshozó kamaraként kiegészítette a képviselőház. A döntés értelmében a bérkiegészítést biztosítják a szociális és közösségi ellátási rendszer azon dolgozói számára is, akik közvetlenül részt vesznek az idős emberek, gyerekek, fogyatékossággal élők, és más, kiszolgáltatott csoportok gondozásában. Az ilyen jellegű tevékenységet végző magánszolgáltatók a megyei szociális kifizetési és felügyelőségi ügynökséghez intézhetnek kérést a veszélyességi pótlék elszámolása ügyében.
A vonatkozó szabályozások értelmében
A bérkiegészítésre ugyanakkor jogosultak a laborvizsgálathoz szükséges mintavételt végző egészségügyi igazgatósági alkalmazottak, a karanténban lévő pozitívan diagnosztizált személyek megfigyelését végző személyzet, a koronavírusteszteket végző laborszemélyzet – még azon állategészségügyi igazgatósági alkalmazottak is, ahol az intézmény saját real-time PCR laborkészülékével koronavírusteszteket végeznek.
Biztosítják a pótlékot a koronavírussal diagnosztizált elhuny betegek esetében a kórszövettani, laboratóriumi vizsgálatokat végző személyzetnek is, illetve a felsorolt, koronavírussal összefüggő tevékenységeket a védelmi minisztérium alárendeltségében működő intézményekben dolgozó katonai és polgári személyzetnek. Megkapják továbbá a juttatást az említett területeken dolgozó alkalmazottak is, akik munkavégzés közben megfertőződtek.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
szóljon hozzá!