
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Összesen 155 ezer 820 nyolcadik osztályt végzett diák iratkozott be a június 14–30 között zajló képességvizsgára – írja az az oktatási minisztérium tájékoztatása alapján az Agerpres hírügynökség.
2022. június 13., 19:412022. június 13., 19:41
A vizsgasorozat kedden kezdődik a román nyelv és irodalom írásbelivel, csütörtökön matematikából mérik fel a tanulókat, pénteken pedig anyanyelvből vizsgáznak a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok.
Az eredményeket június 23-án 14 óráig teszik közzé, az óvásokat aznap 16 órától 19 óráig, illetve másnap reggel 8-tól délig lehet benyújtani, akár elektronikus úton is.
Az írásbeli vizsgák reggel 9 órakor kezdődnek, de a vizsgázóknak fél 9-ig el kell foglalniuk helyüket a teremben. A felmérés két órán keresztül tart majd,
A szaktárca tájékoztatása szerint a jelentkező diákoknál kell legyem személyazonossági igazolvány, kékkel író toll vagy golyóstoll, valamint – a matematikavizsgán – ceruza és egyéb eszközök a rajzok elkészítéséhez.
A tanügyminisztérium ezúttal is létesített egy ingyen hívható telefonvonalat (800 801 100), amelyen jelenteni lehet bármilyen rendellenességet. A szám június 14-e és 16-a között 8-tól 16 óráig lesz hívható, június 17-én pedig 8 és 14 óra között.
A szaktárca által indított kísérleti projekt keretében a Dâmboviţa megyei nyolcadikosok dolgozatait digitálisan javítják majd. A képességfelmérőn szerzett jegyek átlaga 80 százalékos arányban számít bele a felvételijegybe, a fennmaradó 20 százalékot az öt-nyolc osztály tanulmányi átlaga adja.
A marosvásárhelyi Stefánia napköziotthonos óvoda immár 13. alkalommal szervezte meg a megyei szintű óvodai sportnapot csütörtökön. Az eseményen mintegy nyolcvan óvodás vett részt, akik a verseny izgalma mellett a mozgás örömét is átélhették.
A korrupcióellenes ügyészség által szervezett titkos akció pillanatai – így tálalja a román sajtó azokat a felvételeket, amelyeket közlésük szerint akkor rögzítettek, amikor a gyanúsított nő nagy összegű pénzt vett át.
Új kulturális fesztivál indul útjára Gyergyószentmiklóson és a Gyergyói-medencében: március 16–29. között jönnek a Gyergyói Bábos Hetek. Ennek keretében óriásbábok is megjelennének a város utcáin, a közösség kreativitását tükrözve.
Az áfanövelés miatt mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk a városlakóknak a hulladékszállításért, miután a helyi tanács csütörtöki ülésén jóváhagyta az új díjszabásokat. A drágulás mellett azonban pozitív hírekről is beszámolt a városvezetés.
A romániai polgárok továbbra is az egyházban és a hadseregben bíznak a legnagyobb mértékben, miközben a parlament a bizalmi rangsor utolsó helyén áll – derül ki az INSCOP Research közvélemény-kutatásának csütörtökön közzétett adataiból.
Csapadék várható és időnként a szél is megerősödik az ország nagy részén vasárnap estig. Hétvégétől aztán jelentősen lehűl az idő, vasárnapra virradóan mínusz 14–10 Celsius-fokis is visszaeshet a hőmérséklet. A fagyos idő jövő hét szerdáig kitart.
A romániai polgárok elsősorban a jövedelmek növekedését, új munkahelyek teremtését és az ukrajnai háború befejezését várják 2026-tól – derül ki az INSCOP Research barométer típusú közvélemény-kutatásának csütörtökön közzétett adataiból.
A CNSLR Frăția szakszervezeti szövetség szerint a betegszabadság első napjára járó juttatást megszüntető sürgősségi kormányrendelet sérti a munkavállalók jogait, ezért arra kérte az ombudsmant, hogy támadja meg a jogszabályt az alkotmánybíróságon.
Befolyással üzérkedés gyanújával őrizetbe vette csütörtökön a korrupcióellenes ügyészség A. G.-t, a PNL bukaresti I. kerületi szervezetének tagját. Őrizetbe került feltételezett bűntársa is, aki a gyanú szerint tábornoknak adta ki magát.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerint nincs vita a kormánykoalíción belül a közigazgatási reformról, amelyet azonnal elfogadtatnak, amint lezárul a gazdaságélénkítő csomag megvitatása – nyilatkozta a tárcavezető szerdán Odobești-ben.
szóljon hozzá!