
Hazafelé tartó csorda. Nem kell tovább várakozniuk az állattartóknak, fogadják támogatáskérelmeiket
Fotó: Veres Nándor
Az eddig várakozni kényszerült állattartó gazdák e hét elejétől letehetik támogatáskérelmeiket. Hargita megyében márciustól eddig több mint 11 ezer gazda 50 ezer hektárnyi területre igényelt juttatást a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségtől. Megyeszinten napi 600 igénylést fogadnak.
2017. április 10., 11:542017. április 10., 11:54
A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) munkatársai folyamatosan veszik el az egységes mezőgazdasági támogatáskérelmeket is a megyei gazdáktól. Március elejétől múlt hét végéig 11 300 kérelmet fogadtak el a várt 26 530 igénylésből, azaz a teljes kérelemszám 43 százalékát.
Ez az országos átlag 45 százalékához képest gyengébb eredmény. Eközben a területméreteket tekintve az országos átlaghoz (19%) képest jobban teljesített a megye, itt ugyanis a becsült 180 ezer hektárnyi területből 50 ezer hektárra (28%) már letették támogatásigénylésüket a gazdák.
– véleményezte az adatokat Haschi András. Az APIA megyei vezetőjének meglátása szerint megfelelő ütemben haladnak a kérelmek elvételével, most már napi 600 igénylést fogadnak megyeszinten.
Vannak olyan települések, ahol már korábban elvettek minden területalapú támogatásigénylést, így esetükben az elmúlt napokban nem volt leadott kérelem, hiszen az állattenyésztőknek várniuk kellett. E hét elejétől viszont már az állattartók kérelmeinek fogadását is lehetővé teszi az informatikai rendszer – hívta fel a figyelmet az intézményvezető. Véleménye szerint az elkövetkező 25 munkanap – az ünnepnapokat leszámítva – elegendő lesz ahhoz, hogy a határidőig minden érdeklődőtől elvegyék a kérelmeket.
Ki, hol igényelhet?
Az igazgató ismételten hangsúlyozta, akik csak állattenyésztési támogatásokat igényelnek, azok az APIA megyei székhelyén, tehát Csíkszeredában tehetik le kérelmeiket, ahogyan az 50 hektárnál nagyobb területen gazdálkodóknak is a megyeszékhelyre kell jönniük ez ügyben. Akik viszont 50 hektárnyi területnél kisebbel rendelkeznek, illetve területalapú és állattenyésztési támogatást is igényelnének, azoknak a területi irodákban is van lehetőségük erre: az alcsíkiak Csíkszentmártonban, a felcsíkiak a csíkszeredai területi irodában, emellett Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Székelykeresztúron és Maroshévízen.
Itatás. A 2015-ös támogatási pénzeket teljes mértékben kifizették a gazdáknak
Fotó: Kristó Róbert
Egy miniszteri döntés értelmében idén nem lesz késedelmi időszak a kérelmezésre, azaz aki május 15-éig nem keresi fel az ügynökséget igénylésével, annak nem lesz lehetősége napi egyszázalékos késedelmi kamat fejében később megtenni azt. Érdemes tehát az érintetteknek a programálásoknak megfelelően mihamarabb élni az igénylési lehetőséggel.
A hónap végéig adhatják le a 2017-es év első negyedévére vonatkozó gázolajár-támogatási kérelmet a gazdák – tudtuk meg Haschi Andrástól. Az igazgató a mezőgazdasági támogatásigénylési időszakra való tekintettel arra biztatja az érintetteket, hogy még a héten keressék fel az ügynökséget, és tegyék le a szükséges iratokat. Az előzetes kérelmek tükrében mintegy 480 mezőgazdálkodót várnak az ügynökség munkatársai. Érdeklődésünkre azt is elmondta az igazgató, hogy az eddigi literenkénti 1,79 lejes támogatáshoz képest, idén 1,41 lejt térítenek meg a mezőgazdasági munkálatokhoz elhasznált üzemanyag literenkénti árából. A gázolajár-támogatási programra jóváhagyott keretösszegről a kormány márciusi utolsó ülésén döntött.
A 2015-ös támogatási pénzeket teljes mértékben kifizették a gazdáknak, amennyiben valaki úgy gondolja, hogy ő azt nem kapta meg, az keresse fel az APIA csíkszeredai székhelyét, hogy tisztázni tudják a kérdéseket – emelte ki az intézményvezető. Megjegyezte, a 2016-os egységes mezőgazdasági támogatások folyósítása is a végéhez közelít: mindössze ezer olyan gazda van, aki nem kapta meg a kért juttatások teljes értékét. Közöttük vannak olyanok, akik már egy-egy támogatási formára megkapták a pénzt, de nem mindent.
mivel egyes esetekben a tavaly elvégzett úgynevezett teledetekciós ellenőrzés eredményeivel nemrég szembesítették a gazdákat, vagy mert olyan vállalásokat tettek, amit a tél után tudnak csak felmérni a szakemberek.
– avatott be Haschi András.
Mintegy négyszáz diák és szülő tüntetett kedden a temesvári Opera téren, igazságot követelve a Temes megyei Csenében meggyilkolt 15 éves fiatalnak, Mariónak, akinek megölésében bűntárs volt egy 13 éves – jelenleg szabadlábon lévő – fiú is.
Novemberben már feltöltötték az 500 lejes tanszertámogatást ötszázezer jogosult diák kártyájára, a decemberben kiosztott új kártyák közül viszont közel 60 ezren még mindig nem kapták meg. A feltöltés időpontja egyelőre bizonytalan.
Csehországban autóbusz-gyújtogatásokat, Litvániában terrortámadásokat készített elő az az Oroszországban élő személy, akinek a felbujtására Románia területén is szabotázsakciókat tervezett egy kolumbiai férfi.
Több mint 6900 lakóingatlanban keletkezett tűz tavaly Romániában, ami mintegy 2 százalékos növekedést jelent 2024-hez képest. A tűzesetekben 305 ember életét vesztette, az áldozatok többsége idős.
Az egészséges mezei nyúlpopuláció megőrzése érdekében Arad megyéből Maros megyébe telepítettek közel hetven mezei nyulat.
Hétre emelkedett a kedden kora délutáni Temes megyében történt baleset halálos áldozatainak a száma, további három sérültet pedig kórházban kezelnek. Hatósági információk szerint az áldozatok egy mikrobusz utasai voltak, amelynek sofőrje előzésbe kezdett.
A 2025-ös évet Románia 7,65 százalékos GDP-arányos (146,03 milliárd lejes) költségvetési hiánnyal zárta, ami 1 százalékponttal kisebb a 2024-es év végi 8,67 százalékos deficitnél – közölte kedden a pénzügyminisztérium.
A téli időszak velejárója: 30 százalékkal megnőtt az ortopédiai esetek száma a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt két hétben a csúszások, esések és téli sportbalesetek miatt.
Románia miniszterelnöke kedden kijelentette, a hét végéig dönt a kormánykoalíció arról, hogy milyen módon terjeszti elő elfogadásra a helyi és központi közigazgatásról szóló, valamint a gazdaságélénkítő intézkedéseket tartalmazó csomagot.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnök hétfőn este kijelentette, nem fogja elfogadni, hogy a kormány külön-külön vállaljon felelősséget a parlamentben a közigazgatási csomagért és a gazdaságélénkítő intézkedéscsomagért.
szóljon hozzá!