Hirdetés
Hirdetés

Több millió lejes bevételkieséssel számolnak Parajdon a turizmus leállása miatt

A sóbánya kinyitása kimozdította ugyan a holtpontról az idegenforgalmat, de a turistaözönre még várni kell Parajdon •  Fotó: Barabás Ákos

A sóbánya kinyitása kimozdította ugyan a holtpontról az idegenforgalmat, de a turistaözönre még várni kell Parajdon

Fotó: Barabás Ákos

A turizmus szempontjából Parajd egyelőre csak árnyéka korábbi önmagának, a sóbánya újranyitása ugyan valamelyest beindította az idegenforgalmat az üdülőtelepülésen, de sokkal kevesebb vendég érkezik a településre, mint más évek hasonló időszakában. Ha nem változik jó irányban a helyzet, a már most 5-7 millió lejes turisztikai bevételkiesést elkönyvelő településen húsba vágó pénzügyi problémák alakulhatnak ki.

Széchely István

2020. július 11., 20:162020. július 11., 20:16

A koronavírus-járvány okozta idegenforgalmi válság mellett a természet is közbeszólt Parajdon a turizmus fokozatos újraindítását célzó tervekbe:

a két héttel korábbi áradás megtöltötte iszappal az éppen nyitás előtt álló sós vizű strandot, ez miatt három héttel el kellett halasztani az amúgy is megkésett nyitást.

A wellnessközpontban a héten befejezik a felújítási munkálatokat, a település polgármestere pedig reménykedik benne, hogy július 15-től a járványügyi előírások is lehetővé teszik azt, hogy kinyithassák, akárcsak a zárt helyen működő éttermeket, ugyanis ha nem kap lendületet a turizmus, súlyossá fajulhat az egyre csak fokozódó bevételkiesés az üdülőtelepülésen, ahol a lakosságnak több mint a fele az idegenforgalomhoz köthető tevékenységekből él.

Hirdetés

Több millió lejes bevételkiesés

„Én állítom, hogy több mint ötmillió lejes a kiesés – 5-7 millió lej, még nem is számítottuk ki, csak saccolások vannak” – fogalmazott Bokor Sándor, Parajd polgármestere.

Idézet
A településen mezőgazdasági tevékenységeket nem folytat a lakosság, állattenyésztéssel sem foglalkoznak sokan, a parajdiaknak több, mint a fele „a turizmusra tette fel az életét

– mondta a polgármester azt érzékeltetve, hogy más településekhez képest mennyire megszenvedi Parajd a koronavírus-járvány következményeit. „Kihat a vállalkozókra, kihat az önkormányzatra, kihat elsősorban a sóbányára, és kihat a környékre” – sorolta Bokor Sándor. Kitért arra is, hogy

a település a sóbányának a helyi turisztikai fejlesztési alapba folyósított hozzájárulásról is le kell mondjon a bányánál elkönyvelt bevételkiesés miatt.

A bányaigazgatóság számításai szerint ez eléri a 800 ezer eurót – mondta a polgármester.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Csökkentenék az épületadók mértékét

Miközben tavaly 650 ezren váltottak jegyet a sóbányába – ez naponta több ezer látogatót jelent –, a wellnessközpontnak pedig 130 ezer vendége volt, és sós strandnak 90 ezer, addig

az utóbbi időben naponta mindössze néhány száz turistával számolnak Parajdon, ők is többnyire hétvégére jönnek.

Noha három hete kinyitott a bánya és kimozdult a holtpontról az idegenforgalom, a település még mindig nem hasonlít régi önmagára, és

ez az időszak számos vállalkozás számára még nehezebb lehet, mint a szükségállapot idején volt, ugyanis nem élhetnek az állami bértámogatással elrendelhető kényszerszabadságok lehetőségével

– erősítette meg a településvezető. Bokor Sándor elmondta, megjelent ugyan korábban egy törvény, amely a lehetőséget adott az épületadó mértékének a csökkentésére a turisztikai vállalkozások esetében, ám az csak a szükségállapot idejére vonatkozott.

Így most a parajdi önkormányzat helyi határozattal kívánja „csökkenteni azt, amit a törvény megenged”, de a településvezető szerint ez az intézkedés önmagában nem tud nagy pénzügyi terhet levenni a vállalkozások válláról.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 09., kedd

Elfogadta az államfő meghívását, Romániába látogat Emmanuel Macron

A román-francia kapcsolatok nem szokványos kétoldalú kapcsolatok; hosszú közös történelmünk és nagyon stabil jövőnk van – jelentette ki Nicușor Dan az Emmanuel Macron francia elnökkel tartott találkozója utáni párizsi sajtótájékoztatóján.

Elfogadta az államfő meghívását, Romániába látogat Emmanuel Macron
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Több mint tízmillió perc kijelzőmentes idő

Megvan az Analóg november kihívás székelyföldi nyertes iskolája is, amely egy tízezer lej értékű pihenő- és olvasósarkot nyert, ahol a diákokat babzsákok, könyvek és társasjátékok várják majd.

Több mint tízmillió perc kijelzőmentes idő
2025. december 09., kedd

Emmanuel Macron fogadta Nicușor Dant az Élysée-palotában

Emmanuel Macron kedden fogadta az Élysée-palotában a Franciaországban munkalátogatáson tartózkodó Nicușor Dant.

Emmanuel Macron fogadta Nicușor Dant az Élysée-palotában
2025. december 09., kedd

Az vette át a csúszópénzt, akinek pont az lett volna a dolga, hogy felfedje a csalást

A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bíróság elé állította az országos adóhatóság (ANAF) bukaresti igazgatóságának csalásellenes felügyelőjét, akit októberben tetten értek, amint 3000 lej csúszópénzt fogadott el egy cégvezetőtől.

Az vette át a csúszópénzt, akinek pont az lett volna a dolga, hogy felfedje a csalást
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Vízpermettel hűtik az úton veszteglő robbanásveszélyes tartálykocsit – videóval

Mindkét irányban lezárták a forgalmat kedden a 7-es országúton Călimănești nagyszebeni kijáratánál egy LPG-t szállító tartálykocsinál észlelt gázszivárgás miatt. A környék lakóit Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a robbanásveszélyre.

Vízpermettel hűtik az úton veszteglő robbanásveszélyes tartálykocsit – videóval
2025. december 09., kedd

Kilencen készítenék el Sütő András szobrát

Kilencen jelentkeztek a marosvásárhelyi városháza által kiírt pályázatra, amelynek témája Sütő András szobrának elkészítése. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítésére hárman jelentkeztek.

Kilencen készítenék el Sütő András szobrát
2025. december 09., kedd

Négy székelyföldi város versenyez Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026 címért

Marosvásárhely, Kecskeméttel közösen, bejutott a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért folyó verseny döntőjébe, amit szerdán szerveznek meg. A Maros megyei település mellett szavazni lehet három Hargita megyeire is.

Négy székelyföldi város versenyez Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026 címért
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Kezdődhet Georgescu tárgyalása a legionárius propaganda-ügyben

A bukaresti első kerületi bíróság kedden elutasította Călin Georgescu ügyvédeinek összes kérelmét és jogi kifogását, és elrendelte annak a büntetőpernek az alapfokú tárgyalását, amelyben a volt elnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.

Kezdődhet Georgescu tárgyalása a legionárius propaganda-ügyben
2025. december 09., kedd

Grindeanu: a PSD nem fogja megszavazni a bizalmatlansági indítványt

A PSD-s törvényhozók nem fogják megszavazni a Bolojan-kabinet elleni bizalmatlansági indítványt – biztosított kedden a párt elnöke.

Grindeanu: a PSD nem fogja megszavazni a bizalmatlansági indítványt
2025. december 09., kedd

A fiatalok 99 százaléka internetezik Romániában

A romániai háztartások 89,1 százaléka rendelkezik jelenleg internet-hozzáféréssel; ez 0,5 százalékponttal több a 2024-ben jegyzett aránynál – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.

A fiatalok 99 százaléka internetezik Romániában
Hirdetés