
XI-XII. osztályos versmondók közül első lett Egyed Kriszta, a Salamon Ernő Gimnázium diákja
Fotó: Salamon Ernő Gimnázium
A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium őszi szavalóversenye nemcsak nagy múltra tekint vissza, hanem a színvonalassága is közismert. A járványhelyzet miatt a 32. Őszi Szavalóversenyt online tartották meg, és a versmondás mellett további két kategóriában lehetett pályázni. Idén Pilinszky János előtt tisztelegtek.
2021. november 21., 21:412021. november 21., 21:41
A 32. Őszi Szavalóverseny nem zsűri és közönség előtt zajlott, hanem a nevezők videófelvételt kellett elküldjenek. Az eredményhirdetésre és kiértékelőre is online került sor.
A versmondók két különböző korcsoportban jelentkezhettek. Idén kiegyenlített volt a mezőny, tehát szinte ugyanannyi IX–X. és XI–XII. osztályos szavalt. Hargita megye hét iskolájából neveztek: a gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Szakközépiskola, a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Középiskola, a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Középiskola, a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Szakközépiskola, a maroshévízi Kemény János Gimnázium, a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium és a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium.
A két korcsoportban összesen 24 tanuló küldte el szavalatáról a videófelvételt. A IX–X. osztályosok kötelező verse Pilinszky János fa és/vagy tenger motívumaira építő költeménye volt, a XI–XII. osztályosoknak pedig a te és én viszonyát tematizáló Pilinszky-költemény, mindkét kategóriában Pilinszky vagy kortársainak bármely verse volt szabadon választható. A zsűri tagjai: Ambrus Dorottya magyartanár (Elekes Vencel Általános Iskola), a Salamon Ernő Gimnázium egykori diákja és versmondója, Ferencz Klára magyartanár (Vaskertes Általános Iskola), Gidró Melinda magyartanár (Márton Áron Általános Iskola), Keresztes Franciska, a Figura Stúdió Színház irodalmi titkára.
– részletezte Keresztes Franciska, aki a zsűri részéről értékelte a szavalatokat, és elmondta, hogy nagyon erős volt a mezőny.
A IX–X. osztály korcsoportban első díjat nyert Máthé Gyopár Bíborka, a Palló Imre Művészeti Középiskola tanulója, második lett Fábián Anett (Benedek Elek Pedagógiai Középiskola), és III. helyen végzett Lőrincz Hanna (Benedek Elek Pedagógiai Középiskola). Dicséretet kapott Szőcs Sára és Gál Kristóf, mindketten a Salamon Ernő Gimnázium tanulói.
A XI–XII. osztályosok közül első lett Egyed Kriszta, a Salamon Ernő Gimnázium diákja, második Vass Bálint (Tamási Áron Gimnázium), harmadik Danguly Réka (Salamon Ernő Gimnázium). Dicséretet kapott Vormair Hanna (Salamon Ernő Gimnázium, Madarász Mónika (dr. Palló Imre Művészei Középiskola), Köllő Róbert (Batthyány Ignác Szakközépiskola).
Idén először lehetett illusztráció kategóriában is nevezni, Pilinszky János egyik versét kellett illusztrálni. Hárman neveztek, és ők megosztott első díjat kaptak: Czimbalmos Boglárka (Salamon Ernő Gimnázium), Sarány Krisztina (Kemény János Gimnázium), Sebők Tamara (Benedek Elek Pedagógiai Középiskola). Az alkotásokat Funkenhauzer Zsófia, a Salamon Ernő Gimnázium rajztanár értékelte, és elmondta, hogy a jó illusztráció nemcsak a költeményt eleveníti meg, hanem többlettartalmat és érzékenységet is kifejez.
A megzenésített vers kategóriában két pályázat érkezett, Korpos Szabolcs, a Salamon Ernő Gimnázium zenetanára értékelte ezeket. I. díjat nyert a Stereo Face és a 10. A (Benedek Elek Pedagógiai Középiskola), dicséretet kapott Román Máté (Salamon Ernő Gimnázium).
A kiértékelő során elhangzott, hogy hiányzott a színpad varázsa és izgalma, és remélik, hogy jövő év őszén már közönség előtt tudják megszervezni a Salamon Ernő Gimnázium szavalóversenyét.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!