
Az útjavítások tervei elkészültek, a költségvetésre azonban még várni kell
Fotó: Haáz Vince
Az idénre beütemezett útjavítások tervei elkészültek, a központi költségvetésre azonban még várnia kell a Maros megyei önkormányzatnak. Jelenleg szünetelnek a korábban elkezdett munkálatok, de a télies idő enyhülésével folytatják azokat.
2021. február 02., 20:172021. február 02., 20:17
Elkészült a Nagyernye–Nyárádremete–Szováta útszakasz felújításának műszaki-gazdasági dokumentációja és műszaki-gazdasági mutatóira vonatkozó tervezete, ezt a megyei önkormányzat jóvá is hagyta. A több mint 45 kilométeres útszakasz felújításának értéke az általános költségelőirányzat szerint közel 250 millió lejbe kerül.
A következő, sürgős korszerűsítési munkálatokhoz Ákosfalva és Nyárádtő között látnak hozzá, illetve azt követi egy 52 kilométer hosszúságú útszakasz a Mezőségen. Ez Marosvásárhelytől indul és Mezőbándon, Mezősályin, illetve Nagysármáson keresztül vezet egészen Beszterce-Naszód megye határáig. Ahogy Bálint Erika, a Maros megyei önkormányzat szóvivője érdeklődésünkre elmondta, ennek a korszerűsítését is európai uniós támogatásból végzik el. Az erre vonatkozó projekt elkészült, a szerződéseket is megkötötték, jelenleg az engedélyezésnél tartanak.
A hidak közül az egyik Alsóbölkényben található, amelynek a kivitelezésére már megkötötték a szerződést, a másik egy sóváradi fahíd, amelynek a munkálatait már tavaly elkezdték, de a téli időszakban szünetelnek. Egy harmadik híd, amelynek szintén elkezdődtek a felújítási munkálatai és az idén a tervek szerint be is fejeznek, Görgényszentimrén található, a 153C jelzésű megyei úton.
A tavaly elkezdett útjavítási és korszerűsítési munkálatokat az idén, ahogy az időjárás engedi, folytatják. Jedd, Marosvásárhely és a Nyomáti tető között az út szélesítése, a kerékpársávok kialakítása is folytatódik – mondta a Székelyhonnak Bálint Erika, hozzátéve, hogy valamennyi terv megvalósítása a költségvetés jóváhagyásától függ.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
Felemelő volt, amikor 120 gyermek és fiatal egy hangon énekelte az „Egy szabad országért” című dalt. Ez volt a március 15-i gyergyószentmiklósi ünnepség legmeghatóbb pillanata. Az eseménynek két ország miniszterelnök-helyettesei is részesei voltak.
Székelyföld-szerte jelen voltunk a március 15-i ünnepségeken, képes anyagunkban abból adunk ízelítőt, hogy Marosvásárhelytől Csíkszeredáig, Székelyudvarhelytől Sepsiszentgyörgyig hogyan ünnepeltek a székelyek.
A kis közösségükben elismert, a magyarságért sokat tevékenykedő hétköznapi hősöket tüntettek ki vasárnap délután Könyv és Gyertya díjjal Marosvásárhelyen. Az alkalmat a legendás Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje tette emlékezetessé.
Koszorúzással, beszédekkel, néptánccal és imával emlékeztek meg vasárnap késő délután Nyergestetőn az 1848–1849-es szabadságharc hőseiről. A történelmi helyszínen tartott ünnepségen több százan rótták le tiszteletüket a székely honvédek előtt.
„A magyarok Istene mindenütt ott van, ahol a világon magyarok élnek” – fogalmazott a Sepsiszentgyörgy központjában tartott március 15-i ünnepségen Répássy Róbert igazságügyi államtitkár.
Száraz növényzet gyúlt ki a Marosvásárhely közeli Jedd területén március 15-én délután. A tűzoltók nehezen megközelíthető területen küzdenek a lángokkal, amelyek már átterjedtek az erdős terület aljnövényzetére és egy hétvégi ház kerítésére is.
Katonai eledeleket idéző gulyással, történelmi visszatekintéssel és muzsikával emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóház udvarán. Ez volt a huszadik márciusi katonaeledel-kóstoló.
Sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza – jelentette ki a miniszterelnök a budapesti Kossuth Lajos téren az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján mondott ünnepi beszédében.
Tűz ütött ki vasárnap délelőtt a Prahova megyei Puchenii Moșneni település műemlék templomában, nincsenek áldozatok.
szóljon hozzá!