
Két mérőszerkezetet a Tanulók Háza egyik szakkörén szereltek össze, bevonva a fiatalokat is a munkába
Fotó: Marosszéki Közösségi Alapítvány
A levegő minőségének pontos mérése, valós eredmények összesítése érdekében Marosvásárhelyen tizenhárom levegőmérőt fognak üzembe helyezni. Ebből nyolcat felszereltek, hat már működik is, percre pontosan lehet követni az általuk küldött adatokat.
2020. március 05., 11:012020. március 05., 11:01
A kezdeményező Marossszéki Közösségi Alapítvány vezetője, Gál Sándor a Székelyhonnak elmondta, adományokból sikerült eddig tizenhárom levegőmérő alkatrészeit megvásárolni. Mint kiemelte, fontosnak tartották, hogy valós értékek alapján lehessen pontos ismereteket szerezni a marosvásárhelyi levegő minőségéről, szennyezettségéről. Éppen ezért
„Azért tartottuk fontosnak, hogy pontos adatokat közvetítő levegőmérőket szereljünk, mert az eredmények alapján lehet tanulmányokat készíteni, a környezetvédelem fontosságát hangsúlyozni, és láthatjuk, hogy hol milyen szennyezés van” – mondta Gál Sándor.
A Marosszéki Közösségi Alapítvány elnökétől megtudtuk, a mérések eredményeit a pulse.eco honlapon lehet megnézni, rászűrve a Marosvásárhely településre.
Több nagyvárosban hasonló mérőeszközöket használnak, és azoknak már konkrét hozadéka is volt. Például, amikor a mérők azt mutatták, hogy Bukarestben egy bizonyos helyen nagyon nagy a szennyezettség, akkor a civilek jelentése nyomán kiszállt oda a környezetőrség és megbüntették az illegálisan szemetet égető személyeket. De más városokból is jelezték, hogy
„Marosvásárhelyen eddig két helyen mérték a levegőt a környezetvédelmi ügynökség szerkezetei, amikor működtek. Van még egy mérőeszköz a Köteles Sámuel utcában, de annak nem megbízhatók a mérései. Ezek a mérők pontosak, és a mért értékeket visszamenőleg is követni lehet. Az lenne a jó, ha városszerte legalább 20–25-öt tudnánk felszerelni, de erre egyelőre nincs anyagi lehetőségünk. Azokat használjuk, amelyek már működnek, illetve amelyeket az elkövetkező napokban szerelnek majd össze és kerülnek a helyükre” – részletezte az alapítvány vezetője.
Őrizetbe vettek egy tanítónőt, abbeli gyanú miatt, hogy bántalmazott egy tízéves tanulót, aki elszakította az országos felmérés eredményeit tartalmazó dokumentumot.
Az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszának közel 80 százaléka elkészült, így jó esély van arra, hogy az év végéig megnyissák a forgalom előtt – közölte Facebook-oldalán Cristian Pistol, a CNAIR vezérigazgatója.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter megpróbál megállapodni az Európai Bizottsággal arról, hogy az új közalkalmazotti bértörvény tegye lehetővé a következő években az állami tisztségviselők fizetésének fokozatos emelését.
A parlament alsóháza szerdai ülésén megszavazta az állami vállalatok részvényeinek eladását 2027. december 31-ig megtiltó törvénytervezetet – írja az MTI.
A parajdi sóbánya elárasztása után egy évvel Hargita megye prefektusa, Petres Sándor kijelentette, hogy a történtek gazdasági és társadalmi hatásai továbbra is érzékelhetők.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a Nicușor Dan államfővel folytatott legutóbbi tárgyalásain egy technokrata kormány alakításának lehetősége is felmerült. Szerinte egy ilyen kabinetet nehéz lenne hatékonyan működtetni.
Fokozott figyelemre és óvatosságra inti a lakosságot a bodoki polgármesteri hivatal a község és a Sütei borvíz közötti útszakaszon tartózkodó anyamedve és négy bocsa miatt.
Befejezték szerdán a közösségi faültetést Nyárádszeredában, ahol a volt téglagyár és szeméttelep helyére 15 ezer tölgyfacsemetét ültettek el. A 2,87 hektáros területen kialakított erdő az autópálya felől érkező portól, zajtól is védi majd a környéket.
Felére csökkentett költségvetéssel és időtartammal, de idén is megtartják a városünnepet Kézdivásárhelyen. A Sokadalmon egyetlen anyaországi zenekar lép fel, az is testvérvárosi ajándékként.
Az ország mintegy felét érintő viharos szélre adott ki szerdán elsőfokú (sárga) riasztást az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!