
Hagyományos és teledetekciós ellenőrzésekre egyaránt számíthatnak a vizsgálat alá kerülő területek tulajdonosai
Fotó: Pinti Attila
Megkezdte a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) a területalapú támogatást igénylő gazdák körében az idei ellenőrzéseket. A hiányosságokat, szabálytalanságokat hibapontként vezetik be az országos rendszerbe, ezek alapján csökkenhet vagy akár teljes egészében elveszíthetik a támogatást azok, akiknek nincsenek rendben a földjei.
2022. július 21., 13:282022. július 21., 13:28
A központi előírások értelmében a támogatásigénylő gazdák 8,3 százalékánál kell ellenőrzéseket végezzenek az APIA Hargita megyei kirendeltségének a képviselői. Amint arról az intézmény vezetője, Haschi András lapunknak beszámolt, idén 25 595 területtulajdonos igényelte a területalapú támogatást, közülük 2130-nál kell ellenőrzéseket végezzenek. Ez 26 330 parcellára kiterjedő vizsgálatot jelent, ezek összterülete 30 127 hektár.
„Kétféle ellenőrzést végzünk: hagyományos és teledetekciós ellenőrzést. Az első azt jelenti, hogy kimegyünk terepre, mérünk, és mindent megnézünk, amit csak lehet.
Mindkét ellenőrzés végén készül egy jegyzőkönyv, abban az esetben, ha valami nem egyértelmű, tisztázzuk a gazdával, máskülönben nem hívjuk őket. Az ellenőrzés a legtöbb esetben a gazda udvarán végződik – ha állatot tart, meg kell nézzük azt is, hogy a trágyatároló rendben van-e –, ugyanis ő alá kell írja a jegyzőkönyvet” – tájékoztatott az ellenőrzések részleteiről a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője.
és amikor télen elkezdődik a támogatási összegek kifizetése, a számítógépes rendszer a hibakódok figyelembevételével számítja ki azt, hogy milyen mértékű támogatásmegvonás alkalmaznak a szabálytalankodó gazdák esetében.
és amint arról Haschi András tájékoztatott, még most is szinte naponta kapnak ilyen értesítéseket a megyei tűzoltóságtól. „Van ennek is egy hibakódja, amit majd figyelembe vesz a rendszer, amikor majd számolják a szankciókat és a levonásokat” – jegyezte meg.
Az idei Hargita megyei ellenőrzések leginkább a gyergyói térségre összpontosulnak, tudtuk meg Haschi Andrástól. „Gyergyószentmiklós környékén van nagyon sok támogatásigénylő, akinél ellenőrzést kell végezzünk, arra a térségre koncentrálódnak a teledetekciós ellenőrzések is. Ott 1359 gazda területein lesz ellenőrzés, Csíkszereda környéke esetében ez a szám 257, Székelyudvarhely környékén 159, Székelykeresztúr térségében 138 gazdánál ellenőrzünk, Csíkszentmárton környékén 89-nél, Maroshévíz térségében 22-nél, illetve megyeszerte 106,50 hektárnál nagyobb területtel rendelkező gazdánál is ellenőrzést végzünk – utóbbi esetben közbirtokosságokról, nagytermelőkről beszélünk” – közölte a megyei APIA vezetője.
Haschi András ugyanakkor arról is tájékoztatott, hogy az ellenőrzések befejezésének, illetve az adatoknak a nyilvántartásba történő bevitelének a határideje október 15-én jár le.
Maros megyében is ellenőriznek
Maros megyében múlt héten kezdte meg a Maros Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) a területalapú támogatást igénylő gazdaságok ellenőrzését. Mint Ovidiu Săvâșcă igazgató a sajtónak elmondta, megyeszinten összesen 1810 helyszínt ellenőriznek a megadott kritériumok szerint. Ezekből 791-re személyesen is elmennek a szakemberek, a többin zajló munkát csak légi felvételek segítségével értékelik. Az igazgató arról is beszélt, hogy időben értesítik azokat a gazdákat, akiknél személyesen jelennek meg, hogy mikor esedékes a látogatás, és reméli, hogy akár az előző években, idén is mindenki fogadja őket. Szeptemberig kell ugyanis a két módszerrel végzett ellenőrzéseket befejezni, hogy majd mindenki számára át tudják utalni a területalapú támogatásokat.
Körülbelül 250 tonnás sziklát robbantottak fel szerda délelőtt a Maros völgyében, ugyanis az veszélyt jelentett a 15-ös országúton áthaladókra.
Világpolitikai kitekintésben kiszámíthatatlan a jövő – jelentette ki Lázár János magyar építési és közlekedési miniszter szerdán Sepsiszentgyörgyön. A Lázárinfó a szokásos formában zajlott: a miniszter vállalta, hogy válaszol minden neki feltett kérdésre.
Majdnem húsz éve kezdték el, azóta közösségteremtő hagyománnyá nőtte ki magát. A sepsiszentgyörgyi Gyermekek Palotájában hétszáz koszorút készítettek adventre.
Orbán Viktor munkalátogatás keretében fogadta Budapesten Ilie Bolojant, Románia miniszterelnökét. A tárgyalás legfontosabb témája a magyar-román energetikai kapcsolatok megerősítése volt.
A vallásturizmus szereplői második alkalommal találkoznak csütörtökön Gyergyószentmiklóson a Keresztény Gyergyó vallásturisztikai konferencián.
A román haditengerészet katonai búvárai megsemmisítettek szerdán egy tengeri drónt, amelyik veszélyeztette a Fekete-tengeri hajózást – közölte szerdán a védelmi minisztérium.
A jövendőbeli védelmi miniszter személyéről a koalíciós megállapodás értelmében a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) kell döntenie – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő.
A képviselőház szerdán elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szabályozza a Románia közútjain közlekedő gépjárművek vezetési jogát azon személyek esetében, akik nem az Európai Unió valamely tagállama által kiállított jogosítvánnyal rendelkeznek.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei szerda reggel 33 Kolozs, Beszterce-Naszód és Maros megyei helyszínen, köztük két börtönben tartottak házkutatásokat egy hatalmas kábítószerkereskedő hálózat felszámolására.
Kedd este 64 éves korában elhunyt Adrian Pleșca, becenevén Artanu, a Timpuri Noi együttes alapítója és a Partizan együttes énekese.
2 hozzászólás