
Nem csepegtetik. Év végéig kitart a szaktárca által kiutalt oltóanyag-mennyiség
Fotó: Boda L. Gergely
Nem lesz hiány év végéig a hatkomponensű, több fertőző betegség ellen védő oltóanyagból Hargita megyében, miután az egészségügyi minisztérium gyorsított eljárással beszerezte a szükséges oltóanyag-mennyiséget.
2017. július 10., 09:142017. július 10., 09:14
Több ezer adag oltóanyag érkezik a napokban Hargita megyébe, melyekkel biztosítani lehet a gyermekbénulás, Haemophilus influenzae b, hepatitis b, torokgyík, szamárköhögés és tetanus elleni védelmet. A szaktárca közleménye szerint 245 ezer adag védőoltást utalnak ki az ország megyéibe,
„Megkaptuk a miniszteri rendeletet, várjuk, hogy szállítsák ki. Már időszerű volt, hogy kapjunk, de hál' istennek most idejében megkapjuk. Megváltoztak a közbeszerzési eljárások, lehetőség van ilyen gyorsított eljárásra, és indokolt is volt ez, különben csak az év második felében kaphattuk volna meg” – fogalmazott az oltóanyag-utánpótlás beszerzéséről Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Hozzáfűzte, a szakminisztériumban láthatóan gondot fordítanak a vakcinák időben történő megvásárlására, hiszen tapasztalják, hogy
A megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője szerint egyébként Hargita megyében jelenleg nincs hiány semmilyen védőoltásból.
A háziorvosi rendelőkben már várják a oltóanyag-utánpótlást. Nagy Levente székelyudvarhelyi háziorvos rendelőjében volt annyi vakcina készleten, hogy a múlt hónapra elegendő volt, így csak azok a gyerekek nem kapták meg az oltási naptár szerint a hatkomponensű vakcinát, akik akkor betegek voltak.
– közölte Nagy Levente. Hozzáfűzte, feljegyzik a szülők telefonszámát, így abban az esetben, ha nem érdeklődnek a védőoltás után, a rendelőből telefonon értesítik őket, hogy megérkezett az utánpótlás. A gyermekbénulás, Haemophilus influenzae b, hepatitis b, torokgyík, szamárköhögés és tetanus elleni védőoltást kettő, négy és tizenegy hónapos, valamint egyéves korban kapják meg a kisgyerekek.
Érdektelenség a HPV-elleni vakcina iránt
A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság nemrég átiratot kapott az egészségügyi minisztériumtól arra vonatkozóan, hogy HPV (humán papilloma vírus, a méhnyakrák kialakulásáért felelős kórokozó) elleni védőoltásokat is vásárol a szaktárca. Hargita megyében azonban nem sikerült felmérni a valós igényeket, ugyanis a háziorvosok többsége vélhetően nem kérdezte meg a pácienslistáján szereplő, érintett korcsoportba tartozó lányok szüleit arról, hogy kérik-e az oltást – mondta el Tar Gyöngyi. A háziorvosok részéről az lehet az érdektelenség oka, hogy a korábbi években már többször felmérte az igényeket a szakminisztérium, ám végül nem vásároltak oltóanyagokat, mert nem volt elegendő igénylő – fűzte hozzá a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. A háziorvosok július hatodikáig kellett volna jelentsék az igényléseket a megyei közegészségügyi igazgatóságon, ám a 150-ből ezt mindössze tíz tette meg. Tar Gyöngyi azt közölte, amennyiben mégis elkészítik a felmérést a háziorvosok, vagy a szülők jelzik igényüket a rendelőben, még van lehetőség a pótlólagos lista elküldésére a minisztériumba. A HPV elleni védőoltást a 11–14 éves korcsoportba tartozó lányok kaphatják meg ingyen.
Karácsonyi műsorral egybekötött adománygyűjtést szerveznek december 20-án a nagytusnádi kultúrotthonban. A beérkező támogatásokkal két tusnádi férfi gyógyulását segítenék: Kató Lajosét és Szabó Sándorét.
A kormány szerdai ülésén úgy döntött, hogy a személyi jövedelemadó két százalékából begyűlt összegeket a helyi önkormányzatok alárendeltségében működő előadóművészeti intézmények támogatására fordítja.
A Bolojan-kabinet szerdán elfogadott sürgősségi rendelete szerint a helyi önkormányzatoknak december 31-ig jóvá kell hagyniuk a 2026-ra megállapított adók és illetékek szintjét.
Szerda délutáni tanácskozásukon a koalíció vezetői megállapodtak abban, hogy 2026. július 1-jétől 4325 lejre nő a minimálbér.
Rövidzárlat miatt gyúlt ki a Nyujtódon áthaladó nyergesvontató, amely karton-kötegeket szállított. A tűzoltók eloltották a lángokat, jelenleg az úttest takarításán dolgoznak. Az autók jelenleg egy forgalmi sávon haladhatnak.
A Versenytanács szerdán összesen 135,2 millió lej (mintegy 26,6 millió euró) bírságot szabott ki a romániai dohánypiacon működő három vállalatra versenykorlátozó megállapodások miatt.
Adományozó látogatásra érkezett Székelyföldre az FK Csíkszereda testvérklubja, a budapesti Kispest Honvéd küldöttsége. A program szakmai egyeztetéssel indult, majd a csíkszentmártoni plébánián átadták az anyaországból hozott adományokat.
Közúti balesethez riasztották a sepsiszentgyörgyi rendőröket szerda délután. A rendőrség tájékoztatása szerint két személyautó ütközött össze a sepsiszentgyörgyi Oltmező és Csíki utcák találkozásánál.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint az októberi 2,5 százalékról novemberben 2,4 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,6 százalék.
Menet közben gyulladt ki egy teherautó Nyujtódon, a 11-es országúton. A tűzeset következtében teljesen lezárták az utat a forgalom előtt – hívta fel a figyelmet a Kovászna megyei rendőrség december 17-én, szerdán.
szóljon hozzá!