
Próbál a Marosvásárhelyi Állami Filhamónia szomfonikus zenekara és kórusa
Fotó: Antal Erika
A 27. Constantin Silvestri Nemzetközi Zenei Fesztiválra várja a zenekedvelő közönséget a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia október 5. és 26. között. Vasile Cazan igazgató kiemelte, nagy hangsúlyt fektetnek a helyi szerzők műveire, az évfordulókra.
2017. október 04., 17:142017. október 04., 17:14
Zenei gyöngyszemek a címe annak a fesztiválnyitó hangversenynek, amelyet csütörtökön este tartanak 7 órától a Kultúrpalota nagytermében. A rendkívüli koncertet Franz Lamprecht, Németországból rendszeresen Marosvásárhelyre látogató karmester vezényli, orgonán közreműködik a Magyarországról érkező, a marosvásárhelyiek számára ugyancsak ismert Teleki Miklós orgonaművész. A filharmónia szimfonikus zenekara mellett fellép a vegyeskar is. Az esten összeállítás hangzik el B. Smetana, R. Wagner, L. Arditi, L. Boccherini, Ch. M. Widor, J. Strauss, H. Mancini, G. Verdi műveiből.
Mivel Marosvásárhely olyan jelentős személyiségekkel büszkélkedhet, akik hozzájárultak a város zenei kultúrájának fejlesztéséhez, a műsor összeállításában rájuk is tekintettel voltak,
– hangsúlyozta Vasile Cazan. Az idén ünnepli 80 születésnapját Csíky Boldizsár zeneszerző, ezért az október 12-ei hangversennyel az ő személye előtt szeretnének tisztelegni. A műsorban elhangzik Csíky Boldizsár Obsessions című, nemrégiben komponált műve is. A rendkívüli születésnapi koncertet Gheorghe Costin vezényli, zongorán közreműködik ifjabb Csíky Boldizsár. A marosvásárhelyi születésű Csíky Boldizsár 1961-től 1990-ig a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia művészeti titkára, majd 1990–1997 között igazgatója, 1997–2000 között pedig tanácsosa. 2006–2013 között a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem zenetanárképző karának összhangzattan, ellenponttan, zenei formatan és kamarazene-professzora. 1968-tól a Romániai Zeneszerzők és Muzikológusok Szövetségének, 1994-től pedig a Magyar Zeneszerzők Szövetségének tagja.
Ugyancsak születésnapi évfordulót köszönt a filharmónia, a nemrég elhunyt Birtalan József, aki az idén lenne 90 éves. A marosvásárhelyi zenei élet kiemelkedő személyisége számos zenemű szerzőjeként ismert, csakúgy mint a kulturális intézményekben kifejtett tevékenységéért. Az 1956-ban Kolozsváron a Zeneművészeti Főiskolán zenetanári és nagybőgő szakon diplomázott Birtalan József 1958–69-ben a marosvásárhelyi Állami Népi Együttes gyermekcsoportjának karmestere és művészeti vezetője volt, 1979-től a Maros Művészegyüttes karmestere. A marosvásárhelyi Pedagógiai Főiskola karvezetőképző szakának tanáraként a legnépszerűbb és legismertebb karnagyok egész sorát indította útnak. Az 1989-es rendszerváltás után alakította meg a Marosvásárhelyi Vártemplom Cantemus leánykarát. Idén szeptember 20-án hunyt el.
Marosvásárhelyen született, Kolozsváron diplomázott, és 1979 óta Magyarországon él az idén 70 éves Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas Orbán György szeneszerző, akit majd szintén köszönt a filharmónia – mondta az igazgató. De nem feledkeznek meg a reformáció 500. évfordulójáról sem, ahogy azokról a zeneszerzőkről sem, kezdve a 15. századtól, akiket nyilvántart a zeneirodalom.
A jobboldai közösség teljes megújításáról beszélt a miniszterelnök, a Fidesz elnöke csütörtökön a Patrióta Youtube csatornáján közvetített interjúban. Orbán Viktor úgy értékelte, a kormánypártok egyértelmű vereséget szenvedtek.
Mérgező vörösbarna papsapkagombát árultak a múlt héten a sepsiszentgyörgyi központi piacon, feltehetően a kucsmagombával való hasonlósága miatt. A figyelmeztetés különösen fontos, mert jelenleg mindkét gombafaj szezonja tart.
Csütörtöki ülésén a kormány mintegy 266,7 millió lejt különített el a kormányfőtitkárság költségvetéséből a nemzeti kisebbségek szervezeteinek idei támogatására.
Csütörtöki ülésén a kormány sürgősségi rendeletet fogadott el, amely lehetővé teszi a pedagógusi álláshelyek meghirdetését és a versenyvizsgák lebonyolítását.
Románia népessége várhatóan körülbelül negyedével (24,3 százalékkal) 14,40 millióra fog csökkeni 2100. január elsejére a 2025. január elsején regisztrált 19,04 millióról – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett legfrissebb demográfiai előrejelzéséből.
Egy elszakított vezeték miatt Kézdivásárhely teljes területén szünetel az ivóvízszolgáltatás csütörtök délután. A szakemberek dolgoznak a hiba javításán, de egyelőre nem tudni, meddig tartanak a munkálatok.
A magánszemélyek 1200 lej, a jogi személyek pedig 5000 lej fölötti adótartozással kerülhetnek fel az úgynevezett „szégyenlistára” – közölte csütörtökön Ioana Dogioiu kormányszóvivő.
Csütörtökön elfogadott határozata szerint mintegy 114 ezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak 2026-ban az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül.
Nyolc nap után hazaengedték a kórházból a húsvéthétfőn megtámadott, közel nyolcvanéves férfit. A felsőrákosi bántalmazás nemcsak testi sérüléseket okozott: a faluban azóta sokan kiszolgáltatottságot, bizalmatlanságot és dühöt éreznek.
Vécébe dobott fehérnemű miatt dugult el a szennyvízlefolyó és okozott szennyezést Marosvásárhelyen, a Maroson a napokban.
szóljon hozzá!