
Fotó: Székelyudvarhelyi Városi Kórház
Mintegy ötszázan vettek részt a Székelyudvarhelyi Városi Kórház első városnapi kiszállásának szűrőprogramjain, amelyek révén több személynél fény derült különböző egészségügyi problémákra – közölte az összesített eredményeket Facebook-oldalán az egészségügyi intézmény.
2022. július 04., 11:442022. július 04., 11:44
2022. július 04., 12:052022. július 04., 12:05
Három nap alatt mintegy félezer személy vett részt az Udvarhely Napokon sátrat vert városi kórház szűrőprogramjain. Mint az intézmény összesítéséből kiderül, 354-en vérnyomás-, vércukorszint- és véroxigénszint-mérésekre jelentkeztek.
Az esetek legnagyobb részében a mért értékek a megengedett intervallumokon belül mozogtak, 19 esetben azonban a magas értékek miatt az illetékesek továbbküldték a jelentkezőket háziorvoshoz, diabetológushoz vagy kardiológushoz.
Ezzel párhuzamosan melanómaszűrést is végeztek a kitelepült bőrgyógyászok. A napfény hatása a bőrre, valamint az anyajegyek elváltozásairól szóló előadásokat követően a két nap alatt összesen 125 személy esetében végezték el a dermatoszkópos vizsgálatot, amelynek célja elsősorban a megelőzés és a felvilágosítás volt.
Több esetben ugyanakkor gombásodásra vagy egyéb típusú elváltozásra kaptak kezelési javaslatot a szűrésre jelentkezők, egy személy esetében pedig a melanóma malignumot, vagyis a bőr festéktermelő sejtjeinek rosszindulatú elváltozását azonosították.
A kórházi közleményben kiemelik, hogy az egészség megőrzése érdekében fontos a szűrővizsgálatok rendszeres elvégzése, amely ingyenes, amennyiben a páciens családorvosi küldőpapírral rendelkezik.
Várhatón pénteken nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakaszát, ha ezt a helyszíni ellenőrzések megerősítik, és az időjárási viszonyok lehetővé teszik – jelentette be kedden Cristian Pistol.
Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.
Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.
Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.
Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Az RMDSZ egyelőre nem tudja megígérni, hogy bizalmat szavaz a megalakulóban lévő kormánynak, és a további egyeztetések előtt megvárja a miniszterjelöltek végleges névsorát, valamint a kormányprogramot.
Nem nőtt, hanem csökkent hétfő óta az üzemanyagok ára Romániában, a dízel pedig több helyen még mindig olcsóbb, mint a benzin.
Japán sztrájkba kezdtek kedden a Sanitas szakszervezet tagjai az új bértörvénytervezet elleni tiltakozásként.
Összesen 207 helyszínen tart házkutatást kedden a rendőrség a Jupiter művelet keretében bűncselekményekkel gyanúsított személyeknél.
szóljon hozzá!