Hirdetés
Hirdetés

Több bűncselekmény a négy fal között

Gyakran volt szükség a rendőrség közbelépésére. Közel ötezer bűncselekmény történt tavaly Hargita megyében. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Gyakran volt szükség a rendőrség közbelépésére. Közel ötezer bűncselekmény történt tavaly Hargita megyében. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Miközben a legtöbb bűncselekmény esetében visszaesés történt tavaly Hargita megyében, vannak olyan kategóriák is, ahol emelkedtek az értékek: a legnagyobb mértékben a családon belüli erőszak előfordulása növekedett, de a gyilkosságok száma is megkétszereződött.

Iszlai Katalin

2021. február 07., 21:142021. február 07., 21:14

Összességében csökkent a bűncselekmények száma tavaly Hargita megyében, ám néhány fontos kategóriában – mint a gyilkosság, a kiskorúak ellen elkövetett vagy a családon belüli erőszak – növekedést jegyeztek, illetve közúti balesetekben is többen vesztették életüket 2019-hez képest – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság 2020-as évértékelő beszámolójából.

Beárnyékolt csökkenés

Az évek óta problémát okozó személyzethiány tovább nőtt tavaly a rendőrségnél: a meghirdetett 897 állásból 662-t töltöttek be, ami 73,8 százalékos alkalmazási arányt jelent, ez 7,01 százalékkal alacsonyabb a 2019-es értéknél. Az intézménynél szolgálatot teljesítő rendőrök átlagéletkora 35,2 év.

Az összesítés szerint összesen 4770 bűncselekmény történt tavaly a megyében, ami 6,76 százalékos csökkenést jelent a korábbi évhez képest. Az alacsony értéknek köszönhetően

a megyei bűnözési arány bőven az országos érték alatt található: Romániában 2178 észlelt bűncselekmény jut százezer lakosra, Hargita megyében ez az érték 1431.

A személy elleni bűncselekmények száma 11,99 százalékkal csökkent: tavaly 1938 ilyen eset történt, 264-gyel kevesebb mint 2019-ben. Az erőszakkal elkövetett súlyos bűncselekmények néhány fontosabb kategóriájában viszont növekedés történt.

Négy gyilkosság (2019-ben csak kettő), tizenkét kiskorú ellen elkövetett erőszak (2019-ben tizenegy) és 440 családon belüli erőszak (33-mal több mint a korábbi évben) történt tavaly Hargita megyében.

Az ütlegelés és egyéb erőszakos cselekedetek száma ezzel szemben jelentősen csökkent, 870 ilyen esetet jegyeztek tavaly a 2019-es 1032-höz képest.

Hirdetés

A vagyon elleni bűncselekmények száma 1565 volt, ami 5,27 százalékos csökkenésnek felel meg, ez volt egyébként az elmúlt nyolc év legalacsonyabb értéke. Kategóriákra bontva 827 lopás történt tavaly a megyében (5,70 százalékos csökkenés), 126 átverés (–2,33 százalék), 420 rongálás (–4,55 százalék) és 19 rablótámadás (–17,39 százalék).

Balesetek: több halálos áldozat

A gazdasági bűncselekmények száma szintén csökkent, 263 ilyen esetet azonosítottak tavaly a 2019-es 330-hoz képest. Az ezekkel kapcsolatos eljárások során többek között 30 354 szál csempészett cigarettát, 376 liter alkoholt, 65 kilogramm pirotechnikai eszközt, 115,25 kilogramm dohányt, 42 388 lejt, 64 köbméter fát és három járművet koboztak el.

A koronavírus-járvány terjedésének visszaszorítása érdekében hozott intézkedések betartását naponta átlagosan 132 rendőr, 42 csendőr és 23 helyi rendőr ellenőrizte Hargita megyében. A járvánnyal kapcsolatosan 13 bűncselekményt azonosítottak a tavalyi év során, és 9936 pénzbírságót róttak ki összesen 1 462 945 lej értékben.

Az utcán elkövetett bűncselekmények száma 11,02 százalékkal nőtt tavaly, és noha a zsebekből vagy boltokból való lopások száma csökkent, növekedést jegyeztek a járművekkel kapcsolatos eseteknél: míg 2019-ben egyetlen ilyen esetet sem jegyeztek, tavaly 12 autóalkatrész-lopás történt, és a járművekből is több alkalommal távolítottak el javakat, mint egy évvel korábban.

A súlyos közúti balesetek okai gyakoriság szerint: kerékpárosok által elkövetett szabálysértések, gyorshajtás, illetve a gyalogosok által elkövetett szabálysértések. Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A súlyos közúti balesetek okai gyakoriság szerint: kerékpárosok által elkövetett szabálysértések, gyorshajtás, illetve a gyalogosok által elkövetett szabálysértések. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Ami a közúti baleseteket illeti, a legtöbb kategóriában csökkenés figyelhető meg. Tavaly 132 súlyos (33-mal kevesebb mint 2019-ben) és 273 enyhe (–18) baleset történt a megyében, utóbbiakban 334 személy szerzett enyhébb sérüléseket (–33). A súlyos balesetekben enyhe vagy súlyos sérüléseket szenvedők száma is csökkent, a halálos áldozatok száma viszont nőtt:

22-en vesztették életüket közúti balesetekben tavaly Hargita megyében, ez hárommal több mint a korábbi évben.

A súlyos közúti baleseteket a legtöbb esetben a kerékpárosok által elkövetett szabálysértések okozták, ezek következtében 24 súlyos baleset történt, amelyekben 22-en súlyosan megsérültek és hárman életüket vesztették.

A második leggyakoribb ok a túlzott sebesség volt (19 baleset, 5 haláleset, 14 súlyos sérült), a harmadik pedig a gyalogosok által elkövetett szabálysértések (15 baleset, 4 haláleset, 11 súlyos sérült). Tavaly 1710 gépjárművezetői engedélyt vontak be a rendőrök a megyében, 266-ot alkoholfogyasztás, 432-t gyorshajtás, 305-öt szabálytalan előzés, 45-öt pedig a gyalogosoknak járó elsőbbségadás elmulasztása miatt.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 13., szerda

Egy hónap alatt több száz lejjel nőtt a nettó átlagbér – ki érezte meg?

Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több száz lejjel nőtt a nettó átlagbér – ki érezte meg?
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Tragikus ütközés: az elöl ülő fiatalok bennégtek az autóban, a hátsó ülésről ketten kimenekültek

Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.

Tragikus ütközés: az elöl ülő fiatalok bennégtek az autóban, a hátsó ülésről ketten kimenekültek
2026. május 13., szerda

Árus Zsolt: működésképtelen a Diszkriminációellenes Tanács, ami a magyarságnak különösen rossz

Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.

Árus Zsolt: működésképtelen a Diszkriminációellenes Tanács, ami a magyarságnak különösen rossz
2026. május 13., szerda

Megduplázták a hangos bulikért és a közrendzavarásért kiszabható bírságokat

A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.

Megduplázták a hangos bulikért és a közrendzavarásért kiszabható bírságokat
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Nicușor Dan Bukarestben

Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Nicușor Dan Bukarestben
2026. május 13., szerda

Orbán Viktor: mától liberális kormány vezeti Magyarországot

Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.

Orbán Viktor: mától liberális kormány vezeti Magyarországot
2026. május 13., szerda

Szakértő: recesszióban van a romániai gazdaság

A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.

Szakértő: recesszióban van a romániai gazdaság
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Kelemen Hunor: nem a kormány idézte elő a magas inflációt

Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.

Kelemen Hunor: nem a kormány idézte elő a magas inflációt
2026. május 13., szerda

Azok drágultak a legjobban, amikre muszáj költenünk

A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.

Azok drágultak a legjobban, amikre muszáj költenünk
2026. május 13., szerda

Májusi havazás a Madarasi Hargitán

Hó formájában érkezik a csapadék a hegyvidéken, ez alól nem kivétel a Madarasi Hargita sem, ahol havazásba váltott át az eső május 13-án. Ezt a Szentegyházi Meteo Állomás Facebook-oldala jelezte a délben közzétett bejegyzésében.

Májusi havazás a Madarasi Hargitán
Májusi havazás a Madarasi Hargitán
2026. május 13., szerda

Májusi havazás a Madarasi Hargitán

Hirdetés