
Fotó: Suciu Cristian
Tízéves születésnapját ünnepelte pénteken este a Belső Iránytű Gyergyószentmiklóson. Az előadás-sorozat ötlete Czikó László atyától származott, aki ugyanúgy jelen volt az ünnepségen, mint Bartos Károly, a Szent István templom akkori plébánosa, valamint a jelenlegi szervezőcsapat tagjai. A múlt, a jelen és a jövő egyaránt szóba került a rendezvényen.
2022. november 26., 12:022022. november 26., 12:02
Kicsinek bizonyult a Szent István plébánia nagyterme, úgyhogy a templom adott helyet a Belső Iránytű tízéves születésnapi rendezvényének. 81 előadás volt az elmúlt egy évtizedben, de ha a világjárvány miatti korlátozások nem akadályozták volnak, akár a százat is elérhette volna a Belső Iránytűs események száma – fogalmazta meg Keresztes Zoltán, a Szent István templom plébánosa, aki kilenc évvel ezelőtt vette át a stafétát az előadássorozat ötletgazdáitól.
A rendezvény célja az volt, hogy az élet minden területéről szólítsanak meg embereket. Ezt elevenítették fel egy képi összeállítás segítségével. Többek között szó volt az elmúlt egy évtizedben a magányról, összetartozásról, szenvedélybetegségekről, terhességmegszakításról, megbocsátásról, gyászról, a trendi testalkatról, a kapcsolatokról, a vízben rejlő erőről.
Czikó László, jelenlegi búzásbesenyői plébános – aki tíz évvel ezelőtt a Szent István egyházközségben szolgált –, volt az ötletgazda, elmondta, örül, hogy tíz év után is ilyen eleven a cél, amit megfogalmaztak.
– sorolta a nyílt és rejtett célokat. A legfontosabbnak azt tartották, hogy az emberek nyitottabbá váljanak.
Fotó: Suciu Cristian
Bartos Károly, jelenlegi gyergyócsomafalvi plébános volt egy évtizede a Szent István templom plébánosa, és ő örült a kezdeményezésnek, mert úgy gondolta, hogy a Belső Iránytű gazdagította és megerősítette a közösséget, és lehetőséget adott azoknak, akik addig nem tették, hogy belépjenek az egyházközösségbe.
A Belső Iránytűnek nem csak múltja és jelene van, hanem jövője is lesz. A folytatásban havonta csak egy előadást szerveznek, amelyek többségében átalakulnak beszélgetős rendezvényeké, amikor egy-egy témakörben 2-3 személy osztja meg a gondolatait.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy jövő héten újraindulhat az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) kibertámadás miatt leállt tevékenysége.
Nőtt a bejelentett családon belüli erőszakos esetek száma Hargita megyében: az év első felében 261 bűncselekményt jegyeztek, szemben a tavalyi azonos időszak 199 esetével. A rendőrség szerint az áldozatok nagyobb bizalommal fordulnak a hatóságokhoz.
Újabb két korszerű és környezetbarát bölcsődét adtak csütörtökön át Hargita megyében. Az új intézmények Siménfalván, valamint Csíkszentgyörgy községben, Csíkbánkfalván épültek.
A természettudományok és a matematika-informatika szakokra volt a legnehezebb idén bejutni a nyolcadik osztályt végzetteknek Székelyföldön. A magyar tagozaton 8,80 volt a legmagasabb utolsó bejutási átlag az egyik székelyföldi líceumban.
A Henley Passport Index júliusi adatai szerint a román útlevél a 11. helyen áll a világon, ami Románia eddigi legjobb helyezése ebben a rangsorban – közölte csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu ügyvivő belügyminiszter.
Aláírták a gyergyószentmiklósi Mobilitás 2 projekt kivitelezési szerződését, így augusztusban kezdődhetnek a munkálatok. A közel 15 millió lejes beruházás többek között útfelújítást, új járdákat, parkolókat és zöldfelületek rendezését is magában foglalja.
Több mint 23 köbméter, eredetét igazoló okmányok nélküli faanyagot találtak a rendőrök egy Hargita megyei erdészeti vállalkozásnál végzett ellenőrzés során. Az érintett cégre 10 ezer lejes bírságot szabtak ki, a faanyagot pedig elkobozták.
Alexandru Rogobete szociáldemokrata (PSD) képviselő csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy módosító javaslatot nyújtott be, amellyel mentesítené az egészségügyet a létszámstop alól.
Több mint száz alkohol és drogtesztet végzett a közúti rendőrség Tusványos első két napján, azonban mindegyik eredménye negatív lett. Műszaki meghibásodások miatt azonban kilenc sofőrt büntettek összesen valamivel több mint 5 ezer lejes bírsággal.
A magyar autonómiatörekvések jelenéről és jövőjéről vitáztak Tusványos második napján politikusok, jogászok és nemzetpolitikai szereplők. A beszélgetés középpontjában Székelyföld, Vajdaság és az európai kisebbségvédelem állt.
szóljon hozzá!