
Tizenöt problémás medve kilövésére már engedélyt kértek és kaptak a vadásztársaságok Hargita megyében
Fotó: Beliczay László
Medvék okozták a legtöbb vadkárt az év eleje óta eltelt időszakban Hargita megyében, ám meglepő módon hódok által okozott károkról is kapott bejelentést a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség az utóbbi időszakban. A károkozó medvék ártalmatlanítására nemrég jóváhagyott országos prevenciós kvóta 25 százalékát Hargita megye részére különítették el.
2022. május 04., 11:402022. május 04., 11:40
2022. május 04., 12:292022. május 04., 12:29
Az idei vadkárok jó része az utóbbi időben történt, amióta a szarvasmarhákat és juhokat kihajtották a legelőkre. A múlt év azonos időszakához képest azonban idén, az első negyedévben nem változott lényegesen a vadkárok száma Hargita megyében – közölte érdeklődésünkre Domokos László József.
A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője elmondta, év eleje óta 36 vadkárról kaptak bejelentést, ezek jelentős részét medvék okozták, a bejelentések közül 28 szólt a nagyvad-garázdálkodásokhoz köthető veszteségekről. A károk jellegéről az ügynökség vezetője elmondta, jórészt a háziállat-állományban tettek kárt a medvék, többnyire szarvasmarhákat, juhokat, bárányokat ejtettek el.
A károkozó medvék ártalmatlanítására a környezetvédelmi minisztérium nemrég jóváhagyott egy országos prevenciós kvótát, amely 140 problémás egyed kilövését vagy áttelepítését teszi lehetővé. A múlt hónap elején elfogadott kvótának a 25 százalékát különítették el a Hargita megyei medveproblémák megoldására, ez 35 példány ártalmatlanítását teszi lehetővé – tudtuk meg Domokos László Józseftől. A megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője ugyanakkor azt is elmondta, hogy
A jóváhagyásokat a múlt héten állították ki, azt nem tudják még pontosan, hogy azóta hány medvét sikerült ártalmatlanítaniuk a vádásztársaságoknak. Az engedélyek felhasználására 15 napja van a vadászterületek kezelőinek, tehát lerövidült az erre megszabott korábbi, 30 napos időszak – tájékoztatott az ügynökség vezetője.
– mondta el kérdésünkre Domokos László József. Elkezdődik ugyanakkor még idén egy genetikai alapú vizsgálat a medvepopuláció esetében, az európai uniós pályázati finanszírozású projektet a környezetvédelmi minisztérium bonyolítja majd le – közölte az ügynökség vezetője.
Gyakoribbá váltak a vadkárok, amióta a szarvasmarhákat és a juhokat kihajtották a legelőkre
Fotó: Haáz Vince
Noha az okozott károk gyakoriságát tekintve az év első részében rendszerint a farkasok állnak a vadkárlista második helyén, ezúttal nem így történt.
A hódok által épített várak patakokat zártak el és a víz elárasztotta a termőföldeket – közölte a károk jellegéről a Domokos László József, aki arra is kitért, hogy az első negyedév kárbejelentései között egy róka által egy gazdaság baromfiállományában tett kár is szerepel.
Novemberben már feltöltötték az 500 lejes tanszertámogatást ötszázezer jogosult diák kártyájára, a decemberben kiosztott új kártyák közül viszont közel 60 ezren még mindig nem kapták meg. A feltöltés időpontja egyelőre bizonytalan.
Csehországban autóbusz-gyújtogatásokat, Litvániában terrortámadásokat készített elő az az Oroszországban élő személy, akinek a felbujtására Románia területén is szabotázsakciókat tervezett egy kolumbiai férfi.
Több mint 6900 lakóingatlanban keletkezett tűz tavaly Romániában, ami mintegy 2 százalékos növekedést jelent 2024-hez képest. A tűzesetekben 305 ember életét vesztette, az áldozatok többsége idős.
Az egészséges mezei nyúlpopuláció megőrzése érdekében Arad megyéből Maros megyébe telepítettek közel hetven mezei nyulat.
Hétre emelkedett a kedden kora délutáni Temes megyében történt baleset halálos áldozatainak a száma, további három sérültet pedig kórházban kezelnek. Hatósági információk szerint az áldozatok egy mikrobusz utasai voltak, amelynek sofőrje előzésbe kezdett.
A 2025-ös évet Románia 7,65 százalékos GDP-arányos (146,03 milliárd lejes) költségvetési hiánnyal zárta, ami 1 százalékponttal kisebb a 2024-es év végi 8,67 százalékos deficitnél – közölte kedden a pénzügyminisztérium.
A téli időszak velejárója: 30 százalékkal megnőtt az ortopédiai esetek száma a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt két hétben a csúszások, esések és téli sportbalesetek miatt.
Románia miniszterelnöke kedden kijelentette, a hét végéig dönt a kormánykoalíció arról, hogy milyen módon terjeszti elő elfogadásra a helyi és központi közigazgatásról szóló, valamint a gazdaságélénkítő intézkedéseket tartalmazó csomagot.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnök hétfőn este kijelentette, nem fogja elfogadni, hogy a kormány külön-külön vállaljon felelősséget a parlamentben a közigazgatási csomagért és a gazdaságélénkítő intézkedéscsomagért.
Megtartották az első egészségügyi képzést a kézdivásárhelyi Kanta Szakképző Központban. A szervezők szándéka szerint ez elősegíti azon elv érvényesítését, miszerint a szakmai tudás mellett a jó szó is gyógyíthat.
szóljon hozzá!