
Fotó: Erdély Bálint Előd
Megannyi díszes sátor, zene, néptánc és töltött káposztával teli rotyogó üstök fogadták azt, aki szombaton délután ellátogatott Parajdra, a 25. Nemzetközi Töltöttkáposzta Fesztiválra. Összesen tizennyolc szakács és csapatuk mérte össze tudását, amit szakmai zsűri pontozott, az ízek összhangját keresve az ételekben. A Médiatér csapata igazi különlegességgel készült, nem is maradtak el a kíváncsi kóstolók.
2022. szeptember 17., 20:562022. szeptember 17., 20:56
2022. szeptember 18., 13:142022. szeptember 18., 13:14
Fotó: Erdély Bálint Előd
Bár az időjárás nem volt a legkedvezőbb, mégis bőven voltak érdeklődők, illetve az őket kiszolgáló, portékáikat kínáló árusok sem maradtak el a 25. Nemzetközi Töltöttkáposzta Fesztiválról. Természetesen a főszerep a főzőverseny részvevőié volt, akik a háromnapos esemény alkalmából raktak tüzet üstjeik alá. Nekik köszönhetően
A főbejáraton belépve a Médiatér csapatának sátra volt az első, amelynél megállhattak az érdeklődők, akik nem csak ajándéktárgyainkból választhattak, de
Fotó: Erdély Bálint Előd
A hagyományos üstben készülő étellel nem elégedtek meg, a szakmai zsűri lenyűgözése érdekében
„Ez szó szerint egy fej töltött káposzta” – fogalmazott Mátyás László viccelődve. Elárulta, hogy a recept egyik legfontosabb titka maga a káposzta, hiszen
Fotó: Erdély Bálint Előd
Utóbbihoz a Só-szorosban lévő forrásból szerezte be a vizet, amelyet felfőzött és csombort, illetve kaprot is tett bele. Amikor már megfelelően megpuhult a hordóban káposzta, akkor kivágta belőle a torzsát, így könnyebben le tudta szedni a leveleket. A töltelék négy kilogramm disznó- és egy kilogramm növendékhúsból állt össze.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mindezt hagyományosan kukoricakásával fogta össze, ez alkotta a töltelék belső részét. Erre került rá az őrölt növendékhús, amit némileg másképp fűszerezett, ugyanakkor rizskását tett bele. A tölteléket csülök és sonkaszeletekkel borította be, majd lefedte a már említett ínycsiklandó káposztalevelekkel, mindez pedig egy edényben főtt meg. Az étel mellé desszertként vörösboros szirupban főzött körtét kínált a csapat. Az eredmény nem is maradt el, hiszen
Mindemellett a szakmai zsűrinek is tetszhetett a kreativitás és a hagyományok tisztelete, hiszen különdíjban részesítette a csapatunkat: a miénk lett az esemény legnagyobb töltött káposztája.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A zsűri tagjai közül Garaczi Zoltán séfet kérdeztük meg az értékelés folyamatáról, aki elmondta, hogy figyeltek külön a töltelék, a káposzta és a szaft ízére is, amiben főtt az étel, de a fő szempont az ízek összhangja volt. Az értékelésnél külön számított a tálalás is. Mint fogalmazott,
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nyágrus László parajdi polgármester elmondta, hogy noha a járványidőszakban történt kétéves kihagyás és az esős időjárás sem kedvezett a rendezvénynek, mégis örül, hogy sokan eljöttek. Külön büszke volt arra, hogy
Szerinte méltán mondható nemzetközinek a rendezvény, hiszen a felnőtt csapatok közül nyolcan Magyarországról érkeztek. Hozzátette, a vasárnap elsősorban az idősek köszöntéséről fog szólni.
A polgármester arról is beszélt, hogy újra megnyílt a parajdi sóbánya, aminek igencsak örül, hiszen nem csak a parajdiak, de a környékbeli turizmusból élők is megsínylették az időszakot, amíg zárva volt.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
Elképzelés már van, most a várható költségeket is tartalmazó számításokat kell elkészíteni a Csíkszeredában tervezett parkolóház számára. A város saját beruházásaként épülne, amelyhez finanszírozást is kell majd találni.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.
Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.
A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.
szóljon hozzá!