
Az elektromos buszok és töltőállomásaik belakták a meglévő udvart
Fotó: Haáz Vince
Kiegészítették Marosvásárhely költségvetését a kedden délután megtartott tanácsülésen. Annak ellenére történt ez, hogy többen megfogalmazták: már eleve túlzott az idei büdzsé és a most hozzáadott 19 millió lej is.
2023. március 21., 17:092023. március 21., 17:09
2023. március 21., 17:122023. március 21., 17:12
Több román önkormányzati képviselő fogalmazta meg aggályait az idei első, 19 millió lejes költségvetés-kiegészítés kapcsán. Kiemelték, nem hiszik, hogy az eleve rekordnak számító 905 millió lejes költségvetés a valóságot fedi, és valóban lesz a marosvásárhelyi városházának ekkora bevétele.
Claudiu Maior képviselő arra volt kíváncsi, hogy miért van szükség a tavalyi 1,5 millió lej mellé idén még 1,3 millió lejt rendelni hóeltakarításra, amikor Marosvásárhelyen télen alig láttak havat. Azt is megkérdezte, hogy valóban 1,3 millió lejre használnak-e el apró követ és kavicsot a marosvásárhelyi útjavítások során. Véleménye szerint ez
Többen szóvá tették, nem értenek egyet azzal, hogy 13 millió lejért vásároljanak egy területet, amellyel kibővítenék a helyi közszállítási vállalat udvarát. Kiss Zoltán, a Népi Mozgalom pártjának képviselője arra hívta fel a tanácsosok figyelmét, hogy a helyi költségvetésben 4 millió lej szerepelt területvásárlásra, és nem érti, hogy miért kell ezt még 9 millió lejjel kiegészíteni. Azt a választ kapta, hogy most készült el a terület felértékelése, és ezért csak most kapták meg a valós értékét.
A költségvetési bizottság elnöke, Kelemen Márton a Székelyhonnak elmondta, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) kiírásain elnyert pénzösszegeket, mintegy 8 millió lejt, az előző költségvetési évből maradt bevételeket, mintegy 5 millió lejt és a különböző adók változása nyomán keletkező 6,5 millió lejt kellett belefoglalniuk a költségvetésbe.
Ami a kifogásolt telket illeti, amellyel a helyi tömegközlekedési vállalat telephelyét bővítenék ki, most készült el a felmérés, amely
Ezt azért foglalták be a költségvetésbe, mert ellenkező esetben nem tudták volna elindítani a megvásárlásra vonatkozó eljárást. Ezután alakul meg egy bizottság, amely egyeztetni fog a tulajdonossal, majd a képviselő-testület fog szavazni a vételárról – tudtuk meg. Mint ismert, a helyi közszállítási vállalat telephelyén, amelyet részben elfoglaltak az elektromos töltőállomások, már most sem férnek a meglévő buszok, és mivel újabbak fognak érkezni, mindenképp bővítésre van szükség.

Az elmúlt ötven esztendő legnagyobb befektetése zajlott le az elmúlt néhány évben a marosvásárhelyi tömegközlekedésben: elektromos töltőállomások épültek, korszerűsítették az egész buszpályaudvart, és 34 elektromos busz foglalta el helyét a parkolóban.
Romániában törvény kötelezi a szülőket gyermekük rendszeres iskoláztatására, ám a szabályok betartatása a gyakorlatban nehézkes. Motívációként szociális juttatásokat helyez kilátásba az a törvénytervezet, amely a gyermekpénzt iskolai jelenléthez köti.
Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.
Folyamatosan gyarapodik az elérhető gyógyászati szolgáltatások száma a gyergyószentmiklósi kórháznál, de emiatt már nincs elegendő hely új rendelők berendezésére. Átalakítás lehetne a megoldás, ehhez keres támogatókat az intézmény.
Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakciója a PSD és az AUR „szörnyszövetsége” elleni tiltakozásul nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló keddi szavazáson – jelentette be hétfőn Gabriel Andronache frakcióvezető.
Nicușor Dan szerint „kizárt” az a forgatókönyv, hogy Călin Georgescu kormányfő legyen, ha a parlament kedden megszavazza a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
A kézdivásárhelyi fiatalok vidám, figyelemfelkeltő felvonulása néhány felnőttnél kiverte a biztosítékot, ami nyilvános fenyegetésig, lejáratási szándékig vezetett. A diáknapok szervezői mellett szülők és tanárok is kiállnak az ifjúság mellett.
A Prahova megyei hegyimentők szerint nagyon magas a lavinaveszély a Bucsecs-hegység meredek völgyeiben, és mindenkinek azt tanácsolják, hogy kerüljék a magashegyi túraútvonalakat és a meredek lejtőket.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői és szenátorai kedden jelen lesznek a parlament két házának együttes ülésén, de nem szavaznak a bizalmatlansági indítványról – jelentette be hétfőn Dominic Fritz pártelnök.
Hétfőn is emelkedett az üzemanyagok ára, az újabb drágulással pedig minden üzemanyagtöltő-állomáson 9 lej fölött lehet csak tankolni a benzin literét.
szóljon hozzá!