Hirdetés
Hirdetés

Tizenkét lakossági oltóközpontban kezdődött el az oltás harmadik dózisának beadása Hargita megyében

Elkezdődött a harmadik oltással történő immunizálás. Hargita megyében egyelőre alacsony az érdeklődés •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Elkezdődött a harmadik oltással történő immunizálás. Hargita megyében egyelőre alacsony az érdeklődés

Fotó: Erdély Bálint Előd

A harmadik oltás iránti igények, illetve az ezzel kapcsolatos várakozások alapján néhány Hargita megyei oltásközpontban rövidebb munkaprogrammal kezdték meg az immunizálást kedden. Fennakadások nélkül indult az emlékeztető oltások beadása. A megyei egészségügyi szakhatóság vezetője szerint más megyékhez képest Hargita megyében érezhetően lassabban reagál a lakosság a lehetőségre.

Széchely István

2021. szeptember 29., 10:232021. szeptember 29., 10:23

2021. szeptember 29., 15:582021. szeptember 29., 15:58

Tizenkét lakossági, illetve három kórházi oltásközpontban kezdődött el a harmadik oltással történő immunizálás Hargita megyében kedden. Amint arról Tar Gyöngyi tájékoztatta lapunkat,

fennakadások nélkül indult az oltakozás a központokban és elegendő oltóanyag is van a megyében, mindenhová annyit visznek, amennyire igény van, és abból az mRNS-oltóanyagból, amelyet kérnek.

Hirdetés

Eltérő nyitvatartás

Aki korábban AstraZenecát kapott, az választhat a Pfizer és a Moderna közül. Azok esetében,

akik első és második alkalommal Pfizert vagy Modernát kaptak az ajánlás úgy szól, hogy ugyanazt kapják harmadik oltásként is, ennek ellenére az oltakozó dönthet úgy, hogy a másikat kéri

– magyarázta Tar Gyöngyi. Az oltóközpontok működését illetően elmondta,

a legtöbb a hét minden napján 12 órás munkaprogrammal, 8-tól 20 óráig fogadja az oltakozókat, néhányban azonban rövidebb munkaprogram mellett döntöttek: „nem minden központban látták érdemesnek megoldani azt, hogy reggel 8-tól este 8-ig legyenek nyitva.”

Az oltásplatform adatai alapján összesen mintegy tízezer szabad hely van a Hargita megyei oltásközpontokban •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Az oltásplatform adatai alapján összesen mintegy tízezer szabad hely van a Hargita megyei oltásközpontokban

Fotó: Erdély Bálint Előd

Székelyudvarhelyen a városvezetés nem nyitja meg a mozi épületében korábban létrehozott oltásközpontot – Tar Gyöngyi úgy értesült, hogy ott valamilyen más tevékenység kezdődött el –, így

a város lakossága a Bethlenfalvi kultúrházban kialakított központban oltathatja be magát.

Itt a hét minden napján 9 és 17 óra között fogadják az oltakozókat, a központ kapacitását megnövelték, ugyanis itt folytatja tevékenységét a moziban korábban felállított oltásközpont személyzete is – tájékoztatott Tar Gyöngyi.

Szintén rövidített munkaprogrammal működik a szentkeresztbányai Bartók Béla Művelődési Házban létrehozott központ, ott kedden, szerdán, csütörtökön és szombaton 8 és 13 óra között várják azokat, akik beadatnák a harmadik oltást.

A borszéki oltásközpont 14 és 20 óra között működik minden nap, a balánybányai pedig hétfőtől péntekig 9 és 18 óra között. Csíkszeredában mindhárom oltásközpont 8-tól 20 óráig tartó munkaprogrammal üzemel, akárcsak a megye többi központja, a felsoroltak kivételével.

Az egészségügyi igazgatóság javaslata az volt, hogy minden központ 8-tól 20 óráig tartó programmal működjön, de ha valahol nem tudták ezt megoldani, vagy nem látták indokoltnak, a szakhatóság elfogadta a rövidítésre vonatkozó javaslatokat.

Megkezdte tevékenységét a három Hargita megyei kórházi oltásközpont is, azokban viszont csak az egészségügyi személyzetet immunizálják.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Ajánlott az időpontfoglalás

Noha előjegyzés nélkül is mindenhol fogadják az oltásra jelentkezőket, Tar Gyöngyi

„a biztos, és mindenki számára kényelmes megoldást” javasolja, tehát azt, hogy az oltásplatformon előjegyeztesse magát az immunizálásra.

Ez azért is ajánlott, mert így fenntartják számára a vakcinadózist, tehát előnyt élveznek az előjegyzés nélkül érkezőkkel szemben. „De nem szeretnénk senkit elutasítani, az a cél, hogy minél zökkenőmentesebben és egyszerűbben megkapja a harmadik oltást mindenki, aki odament” – hangsúlyozta.

A vaccinare-covid.gov.ro címen elérhető országos oltásplatformon már hétfőtől működik az előjegyzés, Csíkszeredában aznap már be is teltek a keddi helyek, de a következő napokra nagyjából minden központban lehet találni szabad időpontokat.

Az oltásplatform szerint minden központban több száz szabad hely van még, az oltási kapacitás pedig napi 40 és 192 között változik központonként.

Hargita megyében láthatóan és jellemzően lassabban reagál a lakosság ezekre a lehetőségekre – osztotta meg tapasztalatait a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője. Ezzel szemben például a szomszédos Maros megye központjában, Marosvásárhelyen beteltek a helyek, egy ismerőse már csak Marosszentgyörgyön kapott szabad időpontot októberre – hasonlította össze az oltás iránti igényeket Tar Gyöngyi a két székelyföldi megyében.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 27., hétfő

Ismert nevek hiányoznak a Fidesz parlamenti frakciójából

Megalakult az új Fidesz-frakció, amelynek névsorát hétfőn Gulyás Gergely frakcióvezető a képviselőcsoport zárt ülése után a Facebook-on tette közzé. Orbán Viktorhoz és Semjén Zsolthoz hasonlóan nem lesz képviselő Kövér László és Rogán Antal sem.

Ismert nevek hiányoznak a Fidesz parlamenti frakciójából
Hirdetés
2026. április 27., hétfő

Grindeanu: az AUR-ral való együttműködés csak a kormány megbuktatására korlátozódik

Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök hétfőn lemondásra szólította fel a párt javaslatára kinevezett államtitkárokat és prefektusokat.

Grindeanu: az AUR-ral való együttműködés csak a kormány megbuktatására korlátozódik
2026. április 27., hétfő

Ismét elhalasztották Borbolyék fellebbezésének tárgyalását

Egyelőre nem történt érdemi előrelépés azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.

Ismét elhalasztották Borbolyék fellebbezésének tárgyalását
2026. április 27., hétfő

Kötéltánc a számok között: 63 millió lej hiányzik Hargita Megye Tanácsa idei költségvetésében

Hiányzik 63 millió lej Hargita Megye Tanácsának 2026-os költségvetéséből, ezért a megyei önkormányzat több területen is visszafogta a kiadásokat, miközben a fejlesztésekről sem mond le. A képviselő-testület kedden dönt a 880 millió lejes büdzséről.

Kötéltánc a számok között: 63 millió lej hiányzik Hargita Megye Tanácsa idei költségvetésében
Hirdetés
2026. április 27., hétfő

Szakértő: magas maradhat a földgáz ára, nehéz télnek nézhetünk elébe

Továbbra is kiszámíthatatlan a helyzet a nemzetközi energiapiacon, és a közel-keleti válság, valamint a katari termelési kapacitások egy részének kiesése miatt a földgáz ára tartósan magas maradhat.

Szakértő: magas maradhat a földgáz ára, nehéz télnek nézhetünk elébe
2026. április 27., hétfő

Változékony időjárásra kell számítani majális idején

Változékony marad az időjárás a következő két hétben: többfelé hűvös éjszakák várhatók, miközben egyes térségekben napközben a hőmérséklet eléri a 22–23 Celsius-fokot is. Április végén és május elején gyenge csapadékra is számítani lehet.

Változékony időjárásra kell számítani majális idején
2026. április 27., hétfő

Hetvenkét településen okozott károkat a viharos szél

Tizennyolc megye 72 településén és a fővárosban okozott károkat az elmúlt 24 órában a viharos szél, a legsúlyosabb incidens Vaslui megyében, Huși városban történt, ahol egy épületről lesodort tetőszerkezet rázuhant egy férfira, aki életét vesztette.

Hetvenkét településen okozott károkat a viharos szél
Hirdetés
2026. április 27., hétfő

Cseke Attila: Az RMDSZ nem szavazza meg a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt

Cseke Attila fejlesztési miniszter hétfőn azt nyilatkozta, hogy az RMDSZ nem szavazza meg a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.

Cseke Attila: Az RMDSZ nem szavazza meg a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt
2026. április 27., hétfő

Laboreredményre várnak a kézdivásárhelyi szennyezett víz kapcsán

Egy héttel az első aggasztó jelek után sem javallott a vezetékes víz fogyasztása Kézdivásárhely több utcájában. Hétfőn délben még nem álltak rendelkezésre a legutóbbi (pénteki) mintavétel laboratóriumi vizsgálatának eredményei.

Laboreredményre várnak a kézdivásárhelyi szennyezett víz kapcsán
2026. április 27., hétfő

125 magyar film nézhető ingyen a Filmión a magyar film napja alkalmából

Április 30-án, a magyar film napján lesz 125 éve, hogy bemutatták az első magyar filmként számon tartott A táncz című alkotást, ebből az alkalomból 125 produkció látható ingyen a Filmión április 27-e és május 10-e között.

125 magyar film nézhető ingyen a Filmión a magyar film napja alkalmából
Hirdetés