
A hulladékgyűjtés minden évben a rendezvénysorozat elmaradhatatlan része
Fotó: ZNE
Április 21–23. között Kézdivásárhelyen tizenharmadik alkalommal rendez Tavaszi Zöld Napokat a helyi Zöld Nap Egyesület.
2023. április 19., 12:242023. április 19., 12:24
Az „Egy nap a holnapért, a klímáért! Létünk alapja az élővilág változatosságának megőrzése” jelmondattal fémjelzett háromnapos rendezvénysorozat pénteken 11 órakor szemétgyűjtési akcióval kezdődik a Penny Market melletti játszótéren. A folytatásban 16 órakor a sportszálló társalgójában civil kerekasztal-beszélgetést rendeznek, mely keretében az Év civil szervezete és az Év önkéntese pályázati kiírást ismertetik a résztvevőkkel. A nap zárásaként 18 órától az érdekeltek a sportcsarnok parkolójában a Kendu Egyesülettel közösen kerékpárügyességi-versenyen bizonyíthatják rátermettségüket.
Szombaton, a Föld napján tizenegy órakor a helyi sportirodával karöltve a Kicsid Gábor Sportcsarnokban szervezett amatőr asztalitenisz-bajnokságra várják a jelentkezőket, majd 19 órától a Vigadó Művelődési Ház dísztermében örmény nemzeti estet rendeznek, amelynek házigazdái Alik Mazmanyan és Mariam Evanesyan, a Heal the earth, reloaded edition II projekt ESC önkéntesei lesznek.
Vasárnap 11 órától a Vigadóban előadásokat hallhatnak az érdeklődők. Borsó Andrea, Fábián Edina, Füstös Orsolya, Keresztes Noémi, Szabó Tímea Barbara, a Bod Péter Tanítóképző Turoczi Andrea pedagógus által felkészített diákjai Kézdivásárhely mint ökováros címmel tartanak előadást, Kocsis Enikő táncoktató A T(ánc)-vitamin jótékony hatásairól, Nagy Lajos fotóművész a természetfotózásról, Szántó József mézeskalácskészítő népművész a hagyományos mézespogácsa fortélyairól, Kozma Orsolya dietetikus a maradékmentésről és fenntartható táplálkozásról, míg Hodor Andrea kézműves kisvállalkozó a süthető gyurmáról szól.
Ugyanott a rendezvénysorozat záró mozzanataként a résztvevők 14 órától megtekinthetik a Bod Péter Tanítóképző bútorfestő szakkörén készült alkotások kiállítását.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
szóljon hozzá!