
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Medveészlelés miatt tizenegy alkalommal riasztották a csendőröket Hargita megyében múlt héten. A hívások jellemzően Csík- és Gyergyószékről futottak be – számol be a Hargita megyei Csendőrfelügyelőség sajtóosztálya.
2022. szeptember 12., 13:552022. szeptember 12., 13:55
A medveriasztások mellett egy különös hívás is befutott a csendőrökhöz szerdán Székelyudvarhelyről: egy lakóház udvarára tévedt emu miatt kértek segítséget.
A csendőrség összesítése szerint a szeptember 5–11. közötti időszakban két nap volt – hétfő és szombat –, amikor nem érkezett hozzájuk medveészlelése vonatkozó riasztás.
Az első hívás keddre virradóra futott be, a Gyergyóholló községhez tartozó Güdüctelepről. A telefonáló arról számolt be, hogy egy medve az udvarán kószál, és kárt is okozott a kerítésben és az udvaron található gyümölcsfákban. Ugyancsak kedden, röviddel 18 előtt újabb medve által okozott károkról érkezett bejelentés, ez alkalommal egy gyergyóalfalvi férfi tett panaszt, akinek egy tehenét pusztította el a nagyvad.
Alig egy nappal később, szerda délután szokatlan bejelentést kaptak a csendőrök Székelyudvarhelyről: egy helyi férfi az udvarára tévedt nagytestű madár miatt kérte a segítségüket. A helyszínre kiszálló csendőrök értesítettek egy állatorvost is. Mint kiderült, egy elkószált emu okozott „riadalmat” – gazdája hamarosan előkerült és visszaszállította a nagytestű madarat a farmjára.
Másnap, csütörtök reggel ismét medve miatt riasztották a csendőrséget Csíkjenőfalváról, ahol egy kukoricásban látták a nagyvadat. A kiérkező csendőrök már csak a vadállat nyomait találták a helyszínen. Este, három óra leforgása alatt három hívás is befutott a Gyergyói-medencéből – Gyergyószentmiklósról, a Holló-völgyből, illetve Salamásról – medvék miatt, beavatkozásra azonban „csupán” két esetben volt szükség. A Gyergyóhollóhoz tartozó Holló-völgyben egy udvaron néhány méhkaptár közelében bukkant fel a medve, a nagyvadat a helyszínre siető csendőrök és rendőrök visszaüldözték a közeli erdőbe, Salamáson pedig a szomszédja udvarán látott medvét egy nő, a vadállatot ebben az esetben is lakott területen kívülre üldözték a helyszínre kiszálló illetékesek.
Ugyancsak csütörtökön, medvék károkat okoztak Csíkszengyörgyön és Salamáson. Az előbbi településen a bejelentő birkáira támadt a nagyvad, ám elhagyta a helyszínt, ezért nem volt szükség a csendőrök beavatkozására. Utóbbinál azonban a csendőrök kergették el a helyszínről a csirkeólnál garázdálkodó medvét.
Pénteken ugyancsak Salamásról, a betelefonáló udvaráról kellett a csendőröknek elkergetniük a medvét, délután fél három körül. Az elmúlt hét utolsó két hívása Tusnádfürdőről és Marosfőről futott be. Mindkét esetben lakott területekről kellett elüldözniük a medvéket az illetékeseknek.
Év eleje óta 265, medvére vonatkozó hívás érkezett a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőséghez – ez jelentős csökkenést mutat a tavalyi év ezen időszakához képest, amikor 397 volt a hívások száma. A csendőrök továbbra is arra kérik az érintetteket, hogy ilyen helyzetekben azonnal hívják a 112-es egységes segélyhívószámot, ne próbálják maguk elkergetni az állatot, ne etessék, ne fotózzák, és tárolják körültekintően a háztartási hulladékot.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!