
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Medveészlelés miatt tizenegy alkalommal riasztották a csendőröket Hargita megyében múlt héten. A hívások jellemzően Csík- és Gyergyószékről futottak be – számol be a Hargita megyei Csendőrfelügyelőség sajtóosztálya.
2022. szeptember 12., 13:552022. szeptember 12., 13:55
A medveriasztások mellett egy különös hívás is befutott a csendőrökhöz szerdán Székelyudvarhelyről: egy lakóház udvarára tévedt emu miatt kértek segítséget.
A csendőrség összesítése szerint a szeptember 5–11. közötti időszakban két nap volt – hétfő és szombat –, amikor nem érkezett hozzájuk medveészlelése vonatkozó riasztás.
Az első hívás keddre virradóra futott be, a Gyergyóholló községhez tartozó Güdüctelepről. A telefonáló arról számolt be, hogy egy medve az udvarán kószál, és kárt is okozott a kerítésben és az udvaron található gyümölcsfákban. Ugyancsak kedden, röviddel 18 előtt újabb medve által okozott károkról érkezett bejelentés, ez alkalommal egy gyergyóalfalvi férfi tett panaszt, akinek egy tehenét pusztította el a nagyvad.
Alig egy nappal később, szerda délután szokatlan bejelentést kaptak a csendőrök Székelyudvarhelyről: egy helyi férfi az udvarára tévedt nagytestű madár miatt kérte a segítségüket. A helyszínre kiszálló csendőrök értesítettek egy állatorvost is. Mint kiderült, egy elkószált emu okozott „riadalmat” – gazdája hamarosan előkerült és visszaszállította a nagytestű madarat a farmjára.
Másnap, csütörtök reggel ismét medve miatt riasztották a csendőrséget Csíkjenőfalváról, ahol egy kukoricásban látták a nagyvadat. A kiérkező csendőrök már csak a vadállat nyomait találták a helyszínen. Este, három óra leforgása alatt három hívás is befutott a Gyergyói-medencéből – Gyergyószentmiklósról, a Holló-völgyből, illetve Salamásról – medvék miatt, beavatkozásra azonban „csupán” két esetben volt szükség. A Gyergyóhollóhoz tartozó Holló-völgyben egy udvaron néhány méhkaptár közelében bukkant fel a medve, a nagyvadat a helyszínre siető csendőrök és rendőrök visszaüldözték a közeli erdőbe, Salamáson pedig a szomszédja udvarán látott medvét egy nő, a vadállatot ebben az esetben is lakott területen kívülre üldözték a helyszínre kiszálló illetékesek.
Ugyancsak csütörtökön, medvék károkat okoztak Csíkszengyörgyön és Salamáson. Az előbbi településen a bejelentő birkáira támadt a nagyvad, ám elhagyta a helyszínt, ezért nem volt szükség a csendőrök beavatkozására. Utóbbinál azonban a csendőrök kergették el a helyszínről a csirkeólnál garázdálkodó medvét.
Pénteken ugyancsak Salamásról, a betelefonáló udvaráról kellett a csendőröknek elkergetniük a medvét, délután fél három körül. Az elmúlt hét utolsó két hívása Tusnádfürdőről és Marosfőről futott be. Mindkét esetben lakott területekről kellett elüldözniük a medvéket az illetékeseknek.
Év eleje óta 265, medvére vonatkozó hívás érkezett a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőséghez – ez jelentős csökkenést mutat a tavalyi év ezen időszakához képest, amikor 397 volt a hívások száma. A csendőrök továbbra is arra kérik az érintetteket, hogy ilyen helyzetekben azonnal hívják a 112-es egységes segélyhívószámot, ne próbálják maguk elkergetni az állatot, ne etessék, ne fotózzák, és tárolják körültekintően a háztartási hulladékot.
Hiányzik 63 millió lej Hargita Megye Tanácsának 2026-os költségvetéséből, ezért a megyei önkormányzat több területen is visszafogta a kiadásokat, miközben a fejlesztésekről sem mond le. A képviselő-testület kedden dönt a 880 millió lejes büdzséről.
Továbbra is kiszámíthatatlan a helyzet a nemzetközi energiapiacon, és a közel-keleti válság, valamint a katari termelési kapacitások egy részének kiesése miatt a földgáz ára tartósan magas maradhat.
Változékony marad az időjárás a következő két hétben: többfelé hűvös éjszakák várhatók, miközben egyes térségekben napközben a hőmérséklet eléri a 22–23 Celsius-fokot is. Április végén és május elején gyenge csapadékra is számítani lehet.
Tizennyolc megye 72 településén és a fővárosban okozott károkat az elmúlt 24 órában a viharos szél, a legsúlyosabb incidens Vaslui megyében, Huși városban történt, ahol egy épületről lesodort tetőszerkezet rázuhant egy férfira, aki életét vesztette.
Cseke Attila fejlesztési miniszter hétfőn azt nyilatkozta, hogy az RMDSZ nem szavazza meg a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
Egy héttel az első aggasztó jelek után sem javallott a vezetékes víz fogyasztása Kézdivásárhely több utcájában. Hétfőn délben még nem álltak rendelkezésre a legutóbbi (pénteki) mintavétel laboratóriumi vizsgálatának eredményei.
Április 30-án, a magyar film napján lesz 125 éve, hogy bemutatták az első magyar filmként számon tartott A táncz című alkotást, ebből az alkalomból 125 produkció látható ingyen a Filmión április 27-e és május 10-e között.
Marosvásárhelyre indult szombaton a 39 éves, mezőbodoni férfi Pal Ionel Silviu, aki a mai napig nem tért vissza otthonába – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
79 éves korában meghalt Sebő Ferenc Kossuth-díjas énekes, gitáros, tekerőlantos, dalszerző, népzenekutató és építészmérnök, a Nemzet Művésze, a hazai hangszeres népzenei mozgalom és a táncházmozgalom egyik alapítója.
A marosvásárhelyi diáknapokat idén május 27–30. között rendezik meg a Vibe-fesztivál helyszínén, de a város számos tere otthont ad a rendezvénynek, amely nemcsak az egyetemistákat szólítja meg.
szóljon hozzá!