Hirdetés
Hirdetés

Tizenegy éve börtönben ülő fiatal rajzaiból nyílt tárlat Marosvásárhelyen

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Már az is hírértékű, ha kiállítást nyitnak meg vészhelyzet idején, de a szerdai marosvásárhelyi tárlatmegnyitó még ennél is rendhagyóbb volt. Fény a rácsok között címmel nyílt kiállítás a Maros Megyei Könyvtár főbejáratánál, amelyet a sajtó munkatársai előtt méltatott Boros István (Tety) karikaturista Illyés Clauda, marosvásárhelyi könyvtárossal, illetve Avram Monicával, a megyei könyvtár igazgatójával közösen. A kiállított rajzok alkotója azonban nem volt jelen, ugyanis több mint tizenegy éve börtönben ül.

Hajnal Csilla

2020. október 21., 17:412020. október 21., 17:41

Abagiu Cosmint, a Temes megyei 32 éves férfit tizenegy és fél évvel ezelőtt ítélték el gyilkosság miatt, és azóta a marosvásárhelyi börtönben tölti büntetését.

A Maros Megyei Könyvtár tizenhárom éve együttműködő partnere a kórházaknak, öregek otthonának és a börtönnek is, és talán nem is meglepő, hogy nem a betegekkel és az idősekkel a legeredményesebb a könyvtár kapcsolata, hanem az elítéltekkel

Hirdetés

– meséli Illyés Claudia, marosvásárhelyi könyvtáros, aki szerdánként járt be a börtönbe könyvekkel felpakolva, immár tizenhárom éve.

Illyés Claudia könyvtáros a vírus kitörése előtt rendszeresen beszélgetett azokról a könyvekről az elítéltekkel, amelyeket bevitt nekik elolvasásra •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Illyés Claudia könyvtáros a vírus kitörése előtt rendszeresen beszélgetett azokról a könyvekről az elítéltekkel, amelyeket bevitt nekik elolvasásra

Fotó: Haáz Vince

Minden tehetséges fiatal megérdemli a támogatást

A koronavírus-járvány kitörése óta csak postán küldheti a „szállítmányt” az elítélteknek, de így sem hagyta abba munkáját a fogvatartottakkal. Feltűnt a könyvtárosnak, hogy

a Temes megyei fiatal mindig egy rajzot is mellékelt az elolvasott és visszaküldött szépirodalmi könyvek mellé, és tehetséges fiatalembernek vélte őt a rajzok alapján.

Arra biztatta az elítéltet, rajzoljon még, és megszervez neki egy tárlatot. A fiatalember először

a saját börtönablakából megfigyelt külvilágot kezdte el lerajzolni, majd vallásos ihletésű rajzokat, állatokat és női portrékat is papírra vetett.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Boros Tety, marosvásárhelyi karikaturista szerint minden fiatalt támogatni kell abban, amiben tehetséges, függetlenül attól, hogy milyen szociális közegben él, akár szabadon egy erdélyi városban vagy a rácsok mögött, mint Abagiu Cosmin. Tehetséges rajzolónak tartja őt Boros Tety, és arra biztatja, hogy főleg a vallásos vonalon haladjon tovább. A karikaturista hozzátette,

reméli, hogy megtalálja a helyét a világban a fiatalember, ha kijön a börtönből.

Levél a börtönből

„Azt mondják róla cellatársai és a fogdában dolgozók, hogy amióta elkezdett készülni erre a tárlatra, megváltozott a viselkedése is. Volt egy cél előtte, amire készült, és ez jót tett neki” – mesélte a román fiatalemberről a tárlat ötletgazdája, Illyés Claudia. Abagiu Cosmin természetesen nem lehetett jelen a saját rajzainak kiállításán, de egy

levelet küldött a könyvtároson keresztül azoknak, akik kíváncsiak önkifejező alkotásaira.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

„17 év a büntetésem, amiből már letöltöttem 11 évet, de higgyék el nekem, nem a súlyos börtönévek voltak a legnehezebbek, mert azzal tisztában vagyok, hogy megérdemlem, de minden este, amikor lekapcsolódik a villany velem maradnak a saját gondolataim, a megbánásom és a szép emlékeim olyan emberekről, akiket elveszítettem a börtönéveim alatt. El akartam mindezt mesélni, hogy megértsék az alkotásaimat.

Idézet
Ezek nemcsak szép rajzok, hanem ezek a lelkem, frusztrációim és fájdalmaim alkotásai, amelyeket szomorúsággal és kiábrándultsággal, lelki kínok között készítettem. Ma nem csak a rajzaimat állítják ki, hanem a lelkemet is, amelyet a fájdalom eltorzított

– olvasható a fiatalember levelében.

Illyés Claudia könyvtáros a vírus kitörése előtt rendszeresen beszélgetett azokról a könyvekről az elítéltekkel, amelyeket bevitt nekik elolvasásra.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Tudatosan választott olyan könyveket mint a Monte Cristo grófja, A pillangó vagy a Tuareg című alkotások, amelyekhez tudtak kapcsolódni az elítéltek, hiszen ezek a bűnről, büntetésről, szabadságról szólnak.

„Érdekes látni, hogy mennyire lekötik a könyvek őket, sokszor még ebédelni sem akartak menni, amikor bemelegedtek egy-egy könyvről szóló mély beszélgetésbe” – meséli Illyés Claudia, aki hisz a könyvek önfeltáró és megváltó erejében.

Abagiu Cosmin rajzait még egy ideig megtekinthetik az érdeklődők a Maros Megyei Könyvtár főbejáratánál, és üzenetet is írhatnak a rajzok készítőjének, amelyet bevisznek neki a tárlat lejártával.

Abagiu Cosmin rajza: Önarckép a könyvekkel •  Fotó: Hajnal Csilla Galéria

Abagiu Cosmin rajza: Önarckép a könyvekkel

Fotó: Hajnal Csilla

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

Hirdetés
2026. július 10., péntek

Betört egy ablak a Ryanair egyik járatán, a kialakuló nyomáskülönbség részben kirántotta az ablak mellett ülő utast

Súlyos incidens történt péntek reggel a Ryanair Thesszalonikiből a németországi Memmingenbe tartó járatán: a felszállást követően betört a repülőgép egyik ablaka, a kialakult helyzet miatt pedig megsérült egy utas.

Betört egy ablak a Ryanair egyik járatán, a kialakuló nyomáskülönbség részben kirántotta az ablak mellett ülő utast
2026. július 10., péntek

Az év felére már megszerezte idei hiteligényének csaknem felét Románia

Románia az év első felében már biztosította az idei állami hiteligény 49 százalékát – közölte pénteken Facebook-bejegyzésében Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter.

Az év felére már megszerezte idei hiteligényének csaknem felét Románia
Hirdetés
2026. július 10., péntek

Tovább fogy és öregszik Románia lakossága: 2080-ra 15,6 millió alá csökkenhet a népesség

Románia lakónépessége 2080-ra 15,633 millió főre csökkenhet a 2025. január 1-jén nyilvántartott 19,043 millióról – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb népesség-előreszámításából.

Tovább fogy és öregszik Románia lakossága: 2080-ra 15,6 millió alá csökkenhet a népesség
2026. július 10., péntek

Szemétügy Marosvásárhelyen: egymásnak ellentmond a városháza és a prefektúra

Az utcán maradhat a szemét Marosvásárhelyen, miután a prefektúra megtámadta a közigazgatási bíróságon az önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát. A városmenedzser szerint egyelőre nincs gond.

Szemétügy Marosvásárhelyen: egymásnak ellentmond a városháza és a prefektúra
2026. július 10., péntek

Továbbra is kevesebben születnek, mint amennyien meghalnak Romániában

Idén májusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.

Továbbra is kevesebben születnek, mint amennyien meghalnak Romániában
Hirdetés
2026. július 10., péntek

Helikopter-csempészettel gyanúsítják, zárolták Raed Arafat vagyonát

Raed Arafat csütörtökön megerősítette, hogy a katonai ügyészek zárolták a vagyonát, beleértve a bankszámláit is, abban az ügyben, amelyben több személlyel együtt őt is csempészéssel gyanúsítják egy Nagy-Britanniából beszerzett helikopter ügyében.

Helikopter-csempészettel gyanúsítják, zárolták Raed Arafat vagyonát
2026. július 09., csütörtök

Halomba rakott vasúti talpfák gyúltak meg és égtek el Marosvásárhelyen

A marosvásárhelyi Állomás térre szálltak ki a tűzoltók csütörtökön késő este, ahol vasúti talpfák gyúltak meg.

Halomba rakott vasúti talpfák gyúltak meg és égtek el Marosvásárhelyen
2026. július 09., csütörtök

Sietősen távoztak a strandolók, amikor jött a homokvihar a román tengerparton – videóval

Homokvihar alakult ki szerdán Eforie tengerparti strandjain, a vízimentők beszámolói szerint a szél nagy erővel fújt a tenger felől. Videót is közzétettek az esetről.

Sietősen távoztak a strandolók, amikor jött a homokvihar a román tengerparton – videóval
Hirdetés