
Fotó: Hidegség Egyházi Kórusa
Huszonhárom, elsősorban idős és középkorú taggal működik Hidegség egyházi kórusa immár tizenegy éve. Az egyházi ünnepeket szebbé tevő felnőtt kar mellett a helyi kántor egy gyermekkórust is vezet, amely a szombat és vasárnap esti szentmiséken énekel ifjúsági énekeket.
2017. november 12., 14:072017. november 12., 14:07
A kóruséneklés Hidegségen egyidős a plébániával, hiszen miután 2000-ben felszentelték a hidegségi templomot, 2006-ra elkészült a plébánia épülete, akkor költözött fel a plébános, aki kezdeményezte egy egyházi kórus létrejöttét. Eleinte egy énektanár, Tankó Csilla Magdolna vállalta, hogy felkészíti az énekkart a karácsonyi ünnepekre – ismertette Prezsmer Balázs Attila. A helyi kántor arra is kitért, hogy a zenetanárnő egészen 2012-ig vezette a kórust, majd kinevezése (2012. augusztus 1.) után ő maga vette át a karvezetői teendőket is.
Rámutatott, kezdetben nagyon nagy volt a lelkesedés, olyan év is volt, amikor negyvenen énekeltek a karban. A lelkesedés azonban az idő teltével csökkent, jelenleg huszonhárom tagja van a kórusnak. Elsősorban a középkorúak és az idősek vannak többségben a csapatban. A kántor bevallotta,
Mint kiderült, vannak családtagok a kórusban, a férfi szólamokban baráti társaság énekel, és a nők között is baráti kapcsolatok vannak.
A próbákat októbertől májusig tartják, hetente egyszer-kétszer, nagyobb ünnepek előtt pedig akár háromszor is összegyűlnek gyakorolni. A próbák gyakorisága persze attól is függ, hogy hogyan tudják összeegyeztetni azokat a mezőgazdasági teendőkkel, a munkaprogrammal. Nyári időszakban általában a Szent István-búcsú előtt gyakorolnak közösen, habár a sok egyéb elfoglaltság miatt nehéz összegyűjteni ilyenkor az énekeseket. Idén nyáron például nem is tartottak próbákat, mivel a Szent István-ünnepet a Gyimesvölgyi Férfikórus tette ünnepélyesebbé énekével – avatott be a karvezető.
Egyébként az egyházközség minden ünnepén énekelnek: karácsonykor, húsvétkor, búcsúkon, ugyanakkor rendszeres résztvevőik a kórustalálkozóknak is. Ilyenkor
– tisztázta Prezsmer Balázs Attila. Megjegyezte, munkájukat leginkább a plébános támogatja, ő az, aki egy-egy fellépésük után ebéddel, vacsorával várja az énekeseket, de kirándulást is szervezett a kóristák számára. A kották sokszorosítását pedig rendszerint a kántor maga oldja meg. Amikor autóbusszal jutottak el a kórustalálkozók helyszínére, akkor a plébános, a helyi nőszövetség és a Caritas katolikus szervezet járult hozzá a költségeikhez, de az utóbbi években már személyautókkal utaznak.
Azt is megtudtuk, hogy a kórustagok nagyon szeretnek énekelni, illetve szívesen veszik ki a részüket a munkából annak érdekében, hogy ünnepibbé tegyék az egyházi eseményeket. Szívükön viselik a liturgikus cselekmények szebbé tételét – ez jelent számukra motivációt, hiszen befektetett idejükért nem kapnak más honoráriumot, mint tiszteletet.
A felnőtt énekkar mellett a kántor egy kisebb gyermekkórust is vezet; a helyi, jó énektudású (2–8. osztályos) gyermekekkel szombatonként gyakorolnak. A próbák mellett a szombat, vasárnap esti szentmiséken is énekel a gyermekkar – ilyenkor ifjúsági dalok csendülnek fel a templomban. A gyermekkar Gyulafehérváron a nagycsütörtöki krizmaszentelési misén két énekével tette szebbé az ünnepet – egyiket latinul adtak elő.
– mesélte büszkén a kántor.
Az énekkar tagjai
Tankó Timár Mária, Timár Anita, Gergely Irén, Tankó Júlia, Tankó Bodor Apollónia, Tankó Rozália, Tankó Gyöngyvér, Tankó Etelka, Timár Erzsébet, Bodor Erzsébet, Nagy Ibolya, Nagy Magdolna, Timár Áron, Timár Antal, Bodor Attila, Ambrus Róbert, Bodor Dávid, Tankó Imre, Tankó Péter, Gergely Károly, Tankó Csaba, Tankó János, Timár György.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa dönt arról, hogy a szociáldemokraták részt vesznek-e az Adrian Veștea kormányában – jelentette be csütörtökön Sorin Grindeanu.
Folyamatos felmelegedés várható az elkövetkező napokban Románia-szerte, Európa nyugati részét már el is érte a hőhullám.
Az idei első négy hónapban a megújuló alapú termelés növekedésének köszönhetően nőtt Románia villamosenergia-exportja, ugyanakkor jelentősen emelkedett a földgáz-, kőolajtermék- és szénimportja.
Kitalációnak és légből kapott mesének nevezte szerda este a Facebook-oldalán Kelemen Hunor, hogy az RMDSZ Magyar Péter magyar miniszterelnök kérésére döntött a Veștea-kormány beiktatásának elutasítása mellett.
A Székelyfölddel szomszédos Bákó megyében fogták el azt a férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy társaival együtt betört egy belgiumi lakásba, ahonnan ékszereket, érmegyűjteményeket és egy órát lopott el – jelentette be a Román Rendőrség.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szerda este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy csütörtökön benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és miniszterjelöltjeinek névsorát.
Mivel a héten várhatóan már 10-15 forinttal a védett ár alá csökken az üzemanyagok ára a töltőállomásokon, a kormány szerdai ülésén arról döntött, hogy kezdeményezi a védett ár kivezetését – írta szerdai Facebook-bejegyzésében a miniszterelnök.
Úgy tűnik, nem kimondottan gazdasági okokból szüntették meg a Vasárnap és a Keresztény Szó című lapok, illetve a Romkat.ro portál szerkesztőinek munkaviszonyát. A múlt csütörtökön menesztett újságírók mindenesetre jogi lépéseket fontolgatnak.
Kiemelték szerdán a Midia kikötő közelében elsüllyedt Astana vontatóhajó három eltűntnek nyilvánított matróza egyikének holttestét a roncs felszínre hozásakor – tájékoztatott a Midia Marine Terminal.
A romániaiak 81 százaléka szerint rossz irányba halad jelenleg az ország – derül ki az Avangarde friss közvélemény-kutatásának szerdán közzétett adataiból.
szóljon hozzá!