
Csaknem három órát egyeztettek, vitáztak és szavaztak a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők
Fotó: Haáz Vince
Kisebb vitát szült a csütörtöki marosvásárhelyi tanácsülésen a polgármester és alpolgármesterek személyi tanácsadóinak alkalmazásáról szóló határozattervezet. A képviselő-testületi tagok tárgyaltak, illetve szavaztak egy vállalkozói inkubátorház létrehozásáról is.
2021. február 25., 17:522021. február 25., 17:52
2021. február 25., 22:062021. február 25., 22:06
Korábban Marosvásárhelyen a polgármesternek két személyi tanácsadója volt, míg az alpolgármesterek maguk kellett boldoguljanak. A törvény lehetővé teszi, hogy egy megyei jogú város vezetőjének hat személyi tanácsadója legyen, míg az alpolgármestereknek kettő. A csütörtöki marosvásárhelyi tanácsülésen immár második alkalommal tűzték napirendre azt a tervezetet, amely kimondja, hogy a törvénynek megfelelően
Ezek az állások már szerepelnek a városháza szervezeti felépítésében, a városi virágkertészetnél, illetve a Víkendtelepnél, és nincsenek betöltve.
A Szabad Emberek Pártjának (POL) képviselői szerint noha a törvény megengedi, fölösleges pénzkidobás a személyi tanácsadók alkalmazása, ami évente 700 ezer lejbe kerül a városnak. Az elmúlt két évben összesen ekkora összeget szántak az iskolák laboratóriumaira, fogyóanyagaira.
Radu Pescar, a PMP önkormányzati képviselője úgy vélte, fontos, hogy a városvezetők jó szakemberekkel legyenek körülvéve, hiszen nem érthetnek mindenhez, és megbízható emberekre van szükségük.
Portik Vilmos alpolgármester felszólalásában azt hangsúlyozta, tudja, hogy a korábbi polgármester személyi tanácsadóival rossz tapasztalata volt a városlakóknak, de
Frunda Csenge azt kérte, hogy a szakmai végzettségük függvényében a leendő tanácsadók fizetése esetében alkalmazzák az 1,37-es együtthatót is. A tanácsosok két ellenszavazattal és két tartózkodással megszavazták a személyi tanácsadók alkalmazását és fizetési besorolását.
Napirenden volt Marosvásárhelyen egy vállalkozói inkubátorház létrehozása is. Ennek kapcsán W. Szabó Péter RMDSZ-es tanácsos, az egyik ötletgazdája kifejtette,
Ehhez hasonló inkubátorház van Székelyudvarhelyen, és Marosvásárhelyen is nagy szükség van erre. Ezt uniós pénzalapokból hoznák létre a Mihai Eminescu Ifjúsági Házban.
mi több, a városnak számos egyeteme van, ahol kutatásokat végeznek, végezhetnek, innovatív megoldásokat keresnek, kereshetnek. Szerintük a városnak nem kell ezzel foglalkoznia.
Felmerült az a kérdés, hogy törvényes-e, hogy a marosvásárhelyi városháza helyszínnel és más lehetőségekkel támogassa a fiatal vállalkozókat, az innovatív ötleteket megvalósítókat, joga van-e állami támogatást adni a magánvállalkozóknak. Végül a testület két ellenszavazattal és két tartózkodással elfogadta a határozatot, így elindulhat a vállalkozói inkubátorház létrehozásának folyamata.
Megszavazták az új szemétszállítási cég kiválasztásához szükséges feladatfüzetet is, hogy ki lehessen írni a versenytárgyalást. Elhangzott, ez a folyamat legalább 60 napig fog tartani, míg a jelenlegi szolgáltató még 80 napig kell biztosítsa a háztartási szemét elszállítását.
A gyermeknevelési díj egészségbiztosítási járulékkötelezettségének (CASS) eltörlését sürgette kedden a Facebook-oldalán a munkaügyi miniszter.
A Országos Kifizetési és Szociális Felügyeleti Ügynökség (ANPIS) kedden bejelentette, hogy ebben a hónapban korábban utalják a szociális juttatásokat, mivel február 8., a megszokott kifizetési nap vasárnapra esik.
Hivatalos lépéseket tesznek a kormánynál az adóterhek mérséklése érdekében: a helyi adók felülvizsgálatát kezdeményezik – jelentette be az RMDSZ. A szövetség szerint a kormány sürgősségi kormányrendelettel lépni tud.
Idén januárban 33 százalékkal kevesebb új autót helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 első hónapjában – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) kedden közzétett előzetes adataiból.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító intézkedései az ország stabilitásának legfőbb pilléreit gyengítik.
A várakozás, bizakodás ellenére úgy tűnik, nincs lehetőség arra, hogy a helyi önkormányzatok csökkentsék a 2026-os évre vonatkozó helyi adók mértékét. A pénzügyminisztérium álláspontja szerint ez törvénybe ütköző lenne.
Vizsgálatot indított a Szeben megyei gyermekvédelem annál a kürpödi (Chirpăr) családnál, amelynek két gyermeke egy patakba fulladt hétfőn.
Későn állt meg autójával egy idős sofőr Brassóban egy vasúti átkelőnél, és az érkező vonat elütötte a személyautó elejét. Egy másik jármű fedélzeti kamerája rögzítette a balesetet, a rendőrség pedig utólag közzé is tette.
Az ország keleti és déli részén hűlt le igazán a hőmérséklet keddre virradóan, Székelyföldön az évszakhoz képest nem volt rendkívüli hideg, sőt.
Az 51 éves Ionela Tudor jelenleg a bukaresti ítélőtábla közigazgatási perekkel foglalkozó osztályát vezeti, illetve az intézmény alelnöki tisztségét is betölti.
1 hozzászólás