
Nőtt a donorok száma. 2016-hoz képest több vért gyűjtött be tavaly a megyei vérközpont
Fotó: Veres Nándor
Nőtt a véradók száma az elmúlt évben Hargita megyében, noha az előző évinél néhány százzal több adag vér nem számít jelentős növekedésnek. Idén viszont csökkentenie kell a költségvetését a Hargita Megyei Vérközpontnak, amit a véradók számának csökkenése nélkül szeretnének végrehajtani.
2018. február 06., 12:422018. február 06., 12:42
A 2016-ban mérthez képest mintegy háromszáz adaggal több vért gyűjtött be a Hargita Megyei Vérközpont tavaly. Ez ugyan nem számít jelentős növekedésnek, hiszen
Nem szeretnék, hogy csökkenjen a véradók száma, mindezt úgy, hogy egy kormányintézkedés értelmében a költségvetését viszont csökkentenie kell az intézménynek – tudtuk meg Kopacz Ildikótól. „Tíz százalékkal kell csökkentenünk. Nekünk kell kitalálnunk a módját.
– fogalmazott a Hargita Megyei Vérközpont Igazgatója.
Személyzethiány
Olyan települések ezek – például Székelykeresztúr –, ahol nem működik állandó vérközpont. „Ez is szervezést igényel, de nincs, aki megszervezze. Ez is egy nagy munka. Népszerűsíteni kell, tájékoztatni, megfelelő helyet biztosítani” – sorolta a teendőket a megyei vérközpont vezetője. Hozzáfűzte viszont, hogy időnként megszervezik ezeket az akciókat:
Jelenleg nincs általános vérhiány Hargita megyében – válaszolta kérdésünkre Kopacz Ildikó –, de egyes vércsoportok, most főként az A esetében több Rh-negatív faktorú vérre lenne szükségük.
A megyében egyébként a csíkszeredai sürgősségi kórház használja fel a legtöbb vért, de viszonylag sok vérre van szükség a székelyudvarhelyi kórházban is, ugyanis itt dolgozik a megye egyetlen hematológus orvosa (a vér, a vérképző- és nyirokszervek betegségeivel foglalkozó szakorvos). A szükséglet tekintetében a gyergyószentmiklósi kórház áll a harmadik helyen. A három térségben a véradók aránya tekintetében nagyjából hasonló a megoszlás, mint a szükséglet esetében – tájékoztatott a megyei vérközpont igazgatója.
Csíkszeredában és környékén mindennap lehet vért adni, Székelyudvarhelyen kedden és csütörtökön várják az önkéntes véradókat a helyi vérközpontban, Gyergyószentmiklóson pedig szerdánként gyűjtenek vért.
Megnövekedett autós forgalomra hívják fel a figyelmet a rendőrök az 1-es országúton, különösen a hegyvidéki területek felé.
Pósfai Gábort, a Tisza Párt operatív vezetőjét a rendvédelmet és sportot felügyelő és irányító Belügyminisztérium vezetésére, Melléthei-Barna Mártont, a Tisza Párt jogi vezetőjét pedig az Igazságügyi Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
Földimogyorót vont vissza a forgalomból a Metro Cash & Carry áruházlánc, mivel a termékeknél az aflatoxin szintje meghaladta a megengedett határértéket. A vásárlóknak azt tanácsolják, hogy ne fogyasszák el, hanem vigyék vissza.
A különnyugdíjban részesülő közalkalmazottaknak 85 százalékkal csökken a különnyugdíjuk nem járulékalapú része, ha továbbra is dolgozni akarnak – jelentette be a csütörtöki sajtótájékoztatóján Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
A Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke, Flavius Jakubowicz szerint a lej euróval szembeni történelmi mélypontra gyengülését elsősorban a meglévő gazdasági egyensúlyzavarokat felerősítő belpolitikai kockázatok magyarázzák.
A legfelsőbb bíróság visszautalta a főügyészséghez az 1990. júniusi bányászjárás ügyének vádiratát.
Történelmi mélypontra gyengült csütörtökön a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1417 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 4,13 banis (0,8 százalékos) emelkedést jelent az előző napi 5,1004 lejhez képest.
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
szóljon hozzá!