
Lavinamentők. A hegyimentő és a négylábú szoros együttműködése révén lehet életet menteni
Fotó: Maros megyei hegyimentő-szolgálat/Facebook
Kevesebb mint tíz perc alatt találta meg és ásta ki a hó alá betemetett embereket Tas, Székelyföld egyetlen lavinamentő kutyája, aki a Fogarasi-havasokban kellett újra bizonyítson gazdájával együtt a lavinamentő címéért.
2019. április 02., 17:402019. április 02., 17:40
A Maros megyei hegyimentők vezetője, Kovács Róbert Tas von Gróf Box nevezetű holland juhászkutyájával együtt minden évben újra kell vizsgázzon a lavinamentő címért. Idén is a Fogarasi-havasokban zajlott a megmérettetés, amelyen az országból összesen nyolc eb jelent meg, ami azt jelenti, összesen ennyi négylábút képeztek ki arra a feladatra, hogy lavina esetén megtalálja és kiássa a hó alá temetett áldozatokat.
– magyarázta Kovács Róbert, aki ilyenkor parancsokkal segíti, irányítja a kutyáját.
Igazából a vizsga nem is csak a kutyáról szól, hanem a gazdáról is, ő is képes kell legyen hegyen dolgozni, kell ismerje az alpin technikákat amellett, hogy a kutya irányítása is nyilván az ő feladata.
Fotó: Maros megyei hegyimentő-szolgálat/Facebook
„Mi igazából azt szorgalmazzuk, hogy a lavinamentő kutya gazdija hegyimentő legyen, s nemsokára ezt törvény is fogja szabályozni. Jelenleg nyolc lavinamentő kutya van az országban, mindegyik hegyimentő tulajdonosnál” – fogalmazott Kovács Róbert, aki az Országos Hegyimentők alelnöke is egyben. Rámutatott, hogy
A nyolc kutya országos szinten a hegyimentő szerint nagyon kevés, azt szeretnék elérni, hogy néhány éven belül több tucat képesített kutya legyen, hogy minden veszélyes terület közelében legyen egy, amelyikkel gyorsan a lavina helyére lehet érni. A kutya bevetése lavina esetén azért is lenne fontos, mert amíg egy 100x50 méteres területet hat gyakorlott hegyimentő több órán keresztül tud átpásztázni, addig ekkora területtel egy kutya körülbelül tíz perc alatt végez.
A román-francia kapcsolatok nem szokványos kétoldalú kapcsolatok; hosszú közös történelmünk és nagyon stabil jövőnk van – jelentette ki Nicușor Dan az Emmanuel Macron francia elnökkel tartott találkozója utáni párizsi sajtótájékoztatóján.
Megvan az Analóg november kihívás székelyföldi nyertes iskolája is, amely egy tízezer lej értékű pihenő- és olvasósarkot nyert, ahol a diákokat babzsákok, könyvek és társasjátékok várják majd.
Emmanuel Macron kedden fogadta az Élysée-palotában a Franciaországban munkalátogatáson tartózkodó Nicușor Dant.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bíróság elé állította az országos adóhatóság (ANAF) bukaresti igazgatóságának csalásellenes felügyelőjét, akit októberben tetten értek, amint 3000 lej csúszópénzt fogadott el egy cégvezetőtől.
Mindkét irányban lezárták a forgalmat kedden a 7-es országúton Călimănești nagyszebeni kijáratánál egy LPG-t szállító tartálykocsinál észlelt gázszivárgás miatt. A környék lakóit Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a robbanásveszélyre.
Kilencen jelentkeztek a marosvásárhelyi városháza által kiírt pályázatra, amelynek témája Sütő András szobrának elkészítése. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítésére hárman jelentkeztek.
Marosvásárhely, Kecskeméttel közösen, bejutott a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért folyó verseny döntőjébe, amit szerdán szerveznek meg. A Maros megyei település mellett szavazni lehet három Hargita megyeire is.
A bukaresti első kerületi bíróság kedden elutasította Călin Georgescu ügyvédeinek összes kérelmét és jogi kifogását, és elrendelte annak a büntetőpernek az alapfokú tárgyalását, amelyben a volt elnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A PSD-s törvényhozók nem fogják megszavazni a Bolojan-kabinet elleni bizalmatlansági indítványt – biztosított kedden a párt elnöke.
A romániai háztartások 89,1 százaléka rendelkezik jelenleg internet-hozzáféréssel; ez 0,5 százalékponttal több a 2024-ben jegyzett aránynál – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!