
Fotó: Barabás Orsolya
Bejön?! Nyitunk a városra mottóval szeptember 7-én, szombaton Gyergyószentmiklós főterén és a Márton Áron utcában több épület nyitja meg kapuit. A cél, hogy az érdeklődők megismerhessék a gyergyói örményeket.
2019. szeptember 05., 15:562019. szeptember 05., 15:56
Egy határokon átívelő pályázat részeként valósul meg a program, amelynek köszönhetően bárki betérhet az egykor örmények által lakott épületekbe. A szervezők a budapesti példát vették alapul, amikor a magyar fővárosban is kinyíltak a régi házak ajtajai a nagyközönség előtt.
– tudtuk meg Elekes István programkoordinátortól. Ennek köszönhetően olasz, finn, lengyel, spanyol és horvát küldöttség is érkezik a városba, akik szintén részt vesznek a vezetett sétán.
Fotó: Barabás Orsolya
A séta több időpontban a városházáról indul. 10 órától Rusu-Andorkó Imola és Elekes István angol nyelvű túravezetést tart, majd 11 órától Puskás Attila, az Erdélyi Magyar Örmények Egyesületének elnöke a román anyanyelvűeket várja. 15 órától Csergő Tibor András, a Tarisznyás Márton Múzeum igazgatója, 18 órától pedig Köllő Miklós építész, műemlékvédelmi szakember magyar nyelvű túravezetést tart.
10 és 18 óra között lehetőség lesz arra, hogy a főteret magasból megtekintsék az érdeklődők, hiszen az egykori Novák palota, a mai városháza tornyából lehet körülnézni. A Szabadság tér 23. szám alatt Nagy Zsolt néprajzkutató tart előadást a gyergyói örmények gyümölcs-kultúrájáról 11 és 13 órától. 16.30-tól pedig ugyanitt Nagy József történész tart előadást az erdélyi örmények az első világháborúban címmel.
A Gábor Áron utca 2. szám alatt a Vákár család titkaira derül fény, az interaktív családtörténeti kiállítás mellett megtekinthető egy, a városkép változásait megörökítő fényképtárlat is. Mindemellett lehetőség lesz a városi panorámában gyönyörködni az erkélyről.
A Szabadság tér 12. szám alatt 11.30-tól és 15.30-tól Hargita Megye Tanácsának műemlékvédelmi pályázatának bemutatását és eddigi eredményeit ismerhetik meg az érdeklődők, 12.30-tól és 16.30-tól a Hargita Megyei Műemlékvédelmi Igazgatóság népszerűsítő és prevenciós bemutatójára, valamint kerekasztal beszélgetésre kerül sor.
A Szabadság tér 8. szám alatt a programon belül megszervezett épületfotózás műhelymunka eredményét tekinthetik meg az érdeklődők, a szolgálók feljáróján haladva. A Márton Áron utca 14. szám alatt, Orel Dezső, a rendezett tanácsú város első polgármesterének házában az Berszán-Árus Csilla által összegyűjtött, kipróbált örmény recepteket olvashatják a látogatók. Ugyanitt megkóstolhatják a dápdász paszulyt is.
A Márton Áron utca 23. szám alatt található az unitárius templom, itt az egyház fennállásának 450 éves történetét bemutató kiállítás tekinthető meg, illetve 11 órától Ülj mellém! címmel egy zenés áhítatot tartanak. Érdekes színfoltja az úgynevezett Örmény utcának a Márton Áron utca 27. szám alatt található lakóház, amely nem örmény, hanem zsidó kézben volt. Lakóházi tárlatvezetés lesz Élet ma egy zsidó kereskedő évszázados házában címmel, amely 10, 12, 14 és 16 órától kezdődik.
Különleges tárlatvezetést tartanak az örmény plébánián 11 és 16 órától Gál Hunor örmény plébános közreműködésével, amely során az évszázados örmény könyvek, festmények, szobrok és miseruhák kerülnek bemutatásra. Az örmény katolikus templom egész nap megtekinthető 10 és 18 óra között, és lehetőség nyílik toronylátogatásra is.
Fotó: Barabás Orsolya
– hangsúlyozta Elekes István programkoordinátor.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!