
Rengetegszer volt szükség a hegyimentők segítségére idén nyáron is. Archív
Fotó: Szentegyházi hegyimentők
Augusztusban tíz személy vesztette életét a romániai hegyekben, további 214 személy szenvedett balesetet, akiket mentővel vagy helikopterrel szállítottak kórházba – közölte pénteken az országos hegyimentő szolgálat.
2019. szeptember 13., 18:482019. szeptember 13., 18:48
A jelentés szerint augusztusban 527 alkalommal riasztották a szolgálatot, összesen 786 személynek nyújtottak segítséget. 202 esetben a SMURD mentőszolgálatnak adták át a sérültet, 12 alkalommal hívtak helikopteres segítséget – szemlézi a jelentést az Agerpres.
Augusztus csúcsszezonnak számít a hegyen, a mentőknek is ekkor van a legtöbb munkájuk. Naponta 250-300 hegyimentő teljesít szolgálatot, összesen 90 kiépített bázisuk van.
Románia 24 hegyvidéki megyéjében összesen 42 hegyimentő-egység működik.
A hegyimentők a 112-es egységes segélyhívószámon, a hegyimentő diszpécserszolgálaton (0372126668 vagy 0SALVAMONT), vagy a mobiltelefonok SALVAMONT-VODAFONE applikációján érhetők el.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.
Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.
Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
szóljon hozzá!